Teatr na festiwalu

7. Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera

VII edycja Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera odbędzie się w tym roku w dniach 28 sierpnia - 5 września. Ważną jego częścią będzie teatr

Kilkanaście spektakli, które organizatorzy przewidzieli w programie to zarówno poważne sztuki, nowe interpretacje klasycznych tekstów jak i pełne humoru kabarety i przedstawienia muzyczne, które traktować będą o rozmaitych aspektach kultury żydowskiej od historii po współczesność.

Program teatralny otwiera spektakl Teatru Żydowskiego "Pół Żartem, Pół Serio"

(28 sierpnia br. o godzinie 19.00) oparty na tekstach przedwojennych autorów tej klasy, co Julian Tuwim, Marian Hemar, Jerzy Jurandot, Zdzisław Gozdawa, Wacław Stępień. Przedwojenne teksty mistrzów kabaretu zadziwiają aktualnością. Skecze, dowcipy i anegdoty przeplatają się z muzycznymi szlagierami, rewiowymi i estradowymi, skomponowanymi m.in. przez takie gwiazdy muzyki, jak Jerzy Petersburski, Henryk Wars czy Artur Gold. Przedwojenna szkoła kabaretu gwarantuje rozrywkę na najwyższym poziomie.

Tego samego dnia o godzinie 17.30 goście festiwalu będą mieli okazję zobaczyć adaptację mało znanego opowiadania Szolem Alejchema - "Pieśń nad Pieśniami". Przedstawienie w reżyserii Macieja Wojtyszki opowiada o fascynacji, która po latach okazuje się zagubioną treścią życia. W tym monodramie widzowie będą mogli szczególnie docenić kunszt aktora - Jerzego Walczaka, na co dzień związanego z Teatrem Żydowskim w Warszawie.

31 sierpnia o godzinie 18.30 lubelski Teatr NN, znany z działań na rzecz ochrony dziedzictwa wielokulturowej Polski, wystawi swoją interpretacja "Sztukmistrza z Lublina". Dzień później, natomiast odbędzie się premiera spektaklu "KABALAH" (godzina 21.00), wyreżyserowanego przez jednego z najważniejszych polskich młodoych reżyserów - Pawła Passiniego. To obowiązkowy punkt programu festiwalu dla wszystkich miłośników teatru.

Podczas teatralnej odsłony Festiwalu Singera nie zabraknie gości zagranicznych. Już 2 września The Yiddishe Theatre In Israel wystawi spektakl "MAYBE SHE WAS NEVER HERE AT ALL" w reżyserii Dana Wolmana z rolą Anat Atzmon (godzina 18.00). Tego samego dnia warto zobaczyć także dwa, lżejsze spektakle - widowisko teatralne "Starsi Panowie, Aj!" - godzina 20.00 w reżyserii Jana Szurmieja i wieczór kabaretowy "Śmiej się Pan" (godzina 19.00).

Wszyscy zainteresowani nowymi formami teatralnymi powinno zobaczyć projekt Michała Zadary "Off-Off Broadway" (3 września o godzinie 23.00), próbę czytaną monodramu Marka Grońskiego "Irena zwana Jolantą" oraz czytanie performatywne tekstu Aliny Margolis-Edelman "Ala z Elementarza", w reżyserii Agnieszki Glińskiej (godzina 18.30). Jest to autoportret Aliny Margolis-Edelman, której udało się przeżyć koszmar getta, a po wojnie została lekarzem pediatrą. Była żoną Marka Edelmana.

Ważnym spektaklem podejmującym temat emigracji marcowej będzie muzyczne przedstawienie Janusza Tencera - "Marcowe Migdały" - 4 września o godzinie 14.00. W tej wzruszającej opowieści udział wezmą przedstawiciele emigracji 1968 roku - Janusz Tencer, Mirek Ancypo, Ben Erlich, Anna Füle Trymander, Hanna Jakowlew, Gwidon Jakowlew, Helena Kazarina, Ewa Oher, Michał Potok, Magdalena Stoltz, Marysia Tencer, Jurek Wajnblom i Marek Werbart.

Teatralną część festiwalu zamknie finałowy koncert - światowej sławy musical "Skrzypek na Dachu" w reżyserii i choreografii Jana Szurmieja - 5 września o godzinie 19.00. Przedstawienie zachwyca przepiękną muzyką i tańcem. A historia ubogiego mleczarza Tewjego od lat wzrusza publiczność na całym świecie.

(-)
Materiały Organizatorów
10 lipca 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...