Teatr Nowy - fotowoltaiczny

Do dwóch razy sztuka.

Tak można podsumować burzliwą momentami dyskusję na sesjach rady miejskiej w Słupsku w sprawie zaplanowanej przez dyrekcję Teatru Nowego zainstalowania instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. Nieprzekonani do tego radni we wrześniu, teraz zmienili zdanie.

Rada przegłosowała zgodę na budowę stacji fotowoltaicznej na budynku Nowego Teatru na ostatniej sesji, ale nie jednogłośnie. Niektórzy radni byli temu przeciwni.

Jacek Szaran z PiS: - Mamy w Słupsku inne miejskie jednostki, na których możemy zainstalować takie urządzenia. Z większą korzyścią, bowiem tam prąd jest potrzebny od rana. Tak jest w przedszkolach, szkołach. Oszczędności wtedy będą większe.

Tadeusz Bobrowski, wiceprzewodniczący rady z PiS zaapelował: - Akurat budynek teatru jest nowy i energooszczędny. Poszukajmy innych budynków użyteczności publicznej, w których utrata energii jest większa.

Radni zauważyli, że na sesji miesiąc wcześniej, podawali te same argumenty, a władze miasta, wcale nic nie zmieniły w proponowanej uchwale, a podnoszone wątpliwości przez radnych pozostały.

Przypomnijmy, co wtedy mówiono. - Dlaczego nikt nie pomyślał o fotowoltaice w momencie budowy nowej siedziby teatru - pytał Paweł Szewczyk, radny PO.

Budynek Nowego Teatru w Słupsku

- Co z gwarancją ciągłości projektu, czy mamy zagwarantowane, że nie zostanie ona zniesiona - podkreślała Renata Stec - Poręcze na schodach ewakuacyjnych? Czy takie rzeczny nie powinny być ujęte w projekcie?

- Dlaczego Nowy Teatr, a nie filharmonia lub, któreś z przedszkoli - zastanawiał się Tadeusz Bobrowski, z klubu PiS. - Co do usterek, o których mówiła pani Stec, to są to rzeczy, które należało zauważyć przy odbiorze. Mamy kolejny problem z wykonaniem inwestycji. To trzeba zmienić.

Wiceprezydent Marta Makuch odpowiedziała teraz, że sprawa gwarancji j est ustalona z Urzędem Marszałkowskim wGdańsku. A wcześniej koszty budowy teatru rosły. Teraz jest okazja i są pieniądze na to.

Radna Małgorzata Lenart z klubu „Łączy nas Słupsk" zauważyła, że inne budynki, o których mowa trzeba najpierw poddać termomodernizacji, a teatr pracuje od rana do wieczora, więc energia elektryczna jest mu potrzebna.

Wątpliwości części radnych rozwiało emocjonalne wystąpienie na sesji Dominika Nowaka, dyrektora Nowego Teatru: - Teatr pracuje od rana do wieczora. Ta energia jest nam potrzebna. Oszczędność będzie. Ma się zwrócić za 8 lat. My tę inwestycję planowaliśmy od wiosny tego roku. Mamy ją bardzo dobrze przygotowaną. Proszę nas nie karać za inicjatywę i pomysły.

Ostatecznie uchwała przeszła głosami radnych PO i klubu prezydenckiego. Będzie więc budowa mikroinstalacji fotowoltaicznej, w celu zmniejszenia energochłonności budynku i obniżenia kosztów jego utrzymania (szacunkowy koszt wg wyceny 106.000 zł). Elementami instalacji będą: panele fotowoltaiczne. Instalacja będzie o mocy 19,8 kW.W analizie ekonomicznej inwestycji w celu wyliczenia spodziewanych planowanych oszczędności przyjęto stawki zakupu energii elektrycznej na podstawie taryfy Energa Operator S. A. za rok 2021 oraz stawkę zakupu energii od Energa Obrót S.A. - 350 zł/MWh na podstawie faktur za energię elektryczną. Zakłada się całkowitą autokonsumpcję wyprodukowanej przez system fotowoltaiczny energii elektrycznej. Na podstawie danych oraz stawek obliczono oszczędność energii elektrycznej. Szacowana oszczędność na zakupie energii elektrycznej wyniesie dla obiektu rocznie łącznie 10.228,80 zł. Prosty okres zwrotu z inwestycji wyniesie zatem około 8 lat.

Grzegorz Hitarecki
Głos Pomorza
4 listopada 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...