Teatr Ósmego Dnia pokazał w Kaliszu słynną "Arkę"

spektakl odbył się na tak zwanej Scenie Letniej

Plenerowe przedstawienie "Arka" poznańskiego Teatru Ósmego Dnia pokazano w Kaliszu. Spektakl odbył się na tak zwanej Scenie Letniej. Jak podkreślają twórcy, "Arka" wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego, czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego, czy urojonego domu - pisze Andrzej Kurzyński w Ziemi Kaliskiej.

 

Przedstawienie "Arka" opowiada o tym, jak wojna niszczy życie ludzi i zmusza ich do ucieczki, do szukania na nowo własnego, bezpiecznego miejsca na ziemi. To opowieść o wygnańcach, którymi zapełnia się nasza planeta. Niewielu z nich udaje się ocalić, pozostają bezdomnymi, których w lepszy świat może unieść już tylko marzenie w postaci wielkiego, uskrzydlonego statku.

Premiera "Arki" odbyła się podczas Festiwalu w Holzminden 11 czerwca 2000 roku. W Polsce po raz pierwszy "Arkę" zaprezentowano 23 czerwca tegoż roku w Poznaniu. Widowisko było pokazywane w wielu miejscach za granicą, podczas międzynarodowych tournee zespołu w Europie, a także w Meksyku.

Jak podkreślają twórcy, "Arka" wciąż przypomina nam, że żyjemy w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty, ogrzewają dusze wspomnieniami duchowego, czy etycznego, niebiańskiego czy geograficznego, prawdziwego, czy urojonego domu.

Jego symbolem w spektaklu jest wielki uskrzydlony statek - wielopoziomowa, ruchoma scena, kolejne wcielenia Arki Noego, która, gdy przymkniemy powieki, może przeobrazić się w łódź Eneasza, Mayflower, czy skleconą z gumowych pontonów kubańską tratwę dryfująca ku wybrzeżom Florydy.

Dla bohaterów spektaklu, wędrowców jest na przemian domem, gdzie ożywają wspomnienia, świątynią, gdzie każdy zwraca się do swego Boga, miejscem święta, tańca i radości. Ożywiony obecnością aktorów, lśniący metalowymi żaglami, migotliwie zmieniający swój kształt w świetle reflektorów statek przesuwa się wśród publiczności, by w końcu rozwinąć purpurowe skrzydła i utrwalić na długo obraz niestrudzonych wędrowców ku ziemi obiecanej.

Teatr Ósmego Dnia to jedna z najsłynniejszych w Polsce grup teatralnych. Został założony w 1964 przez studentów Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 1979 działa jako teatr zawodowy. Realizowane spektakle były niezwykle ostrymi, ironicznymi komentarzami na temat PRL-u. Podczas stanu wojennego zespół występował na ulicach i w kościołach. Po sześciu latach działalności w 1985 został formalnie rozwiązany, a większość aktorów wyemigrowała do Włoch. W 1989 roku działalność teatru w Poznaniu została wznowiona.

W "kaliskim" przedstawieniu wystąpili: zespół Teatru Ósmego Dnia w składzie - Ewa Wójciak, Adam Borowski, Marcin Kęszycki, Jacek Chmaj, Przemysław Mosiężny, Jakub Staśkowiak, a także kaliscy aktorzy: Izabela Beń, Małgorzata Kałędkiewicz, Kama Kowalewska, Ewa Kibler, Jacek Jackowicz, Sebastian Jochan, Dariusz Sosiński i Tomasz Wierzgacz.

Andrzej Kurzyński
Ziemia Kaliska
26 września 2015

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...