Teatr Ósmego Dnia świętował 50 lat na placu Wolności

o jubileuszu

50 lat Ósemki świętowały po swojemu - nie zamykając się w swojej siedzibie w Arkadii, ale wraz z zaprzyjaźnionymi grupami teatralnymi i artystami na placu Wolności organizując w sobotę manifestację teatralnej wolności. Zamiast skandowania haseł, był teatr w różnych formach i dużo dobrego humoru.

- 50 lat udało nam się przeżyć przyzwoicie, bez specjalnych kompromisów, chałtur i antyszambrowania w ministerialnych czy prezydenckich pokojach. Myślę, że wszyscy związani z tym teatrem mogą uważać, że inicjatywę wszczętą w 1964 roku kontynuujemy z godnością - mówiła Ewa Wójciak w teatrze na inauguracji jubileuszu dzień wcześniej. Oglądać tam można multimedialną wystawę poświęconą teatrowi, złożoną z fotografii Joanny Helander, materiałów filmowych z licznych podróży teatru i reportaży radiowych Wandy Wasilewskiej i Marii Blimel o Ósemkach.

Festiwal Ósemek pokazywał, jak różną formę może mieć teatr prezentowany w przestrzeni publicznej - na jednym, wielkim placu. Zaczęło się od niewielkiej, festynowej sceny, ozdobionej kogucikami i narodowymi barwami, na której odbyła się prezentacja kandydatów do nowego "Serca Polski". Spektakl grupy Circus Ferus parodiował telewizyjne talent showy. Współczesną polskość w krzywym zwierciadle obrazowały takie zjawiska jak zespół disco polo, mistrz kuchni wpadający w furię, recytatorka wiersza o matce, artysta współczesny z Paszportem Polityki, czy prezenterka, która okazała się również wokalistką - a przy okazji partnerką sponsora konkursu i zwyciężczynią.

Wszystkie polskie kabarety powinny zobaczyć ten spektakl, by dowiedzieć się, jak powinno się robić lekką, ale naprawdę zabawną komedię. I wybrać się na koncert Brudnych Dzieci Sida na kurs punk rockowej charyzmy, by przede wszystkim nauczyć się śmiać z siebie. Patyczak, lider zespołu i jego jedyny członek, dał na fontannie szybki kurs punk rocka, kończąc koncert wirtuozerskim utworem na jedną nutę.

W dobrym humorze utrzymali publiczność również Porywacze Ciał, wcielając się w pracowników banku, którzy podczas przerwy wybiegają na plac, by jeździć na hulajnogach. Groźny gang hultajów ubrany był w dżinsowe kurtki z naszytymi serduszkami i tęczą na plecach.

Na placu spektakle trwały do późnego wieczora - zakończyło go monumentalne widowisko "Summit_2.0" [na zdjęciu] Teatru Ósmego Dnia. To nie koniec obchodów urodzin Ósemek. Wczoraj rozpoczął się Festiwal Okupacyjny - ich druga część. W teatrze trwa konferencja programowa komisji "Pracownicy sztuki", zawiązanej by działać na rzecz poprawy warunków bytowych i realizacji praw socjalnych twórców. Festiwal potrwa do 16 listopada.

W poniedziałek o godzinie 19 Joanna Krakowska, historyczka literatury, na wybranych przykładach, w tym wywiadu prasowym z Michałem Merczyńskim, dyrektorem festiwalu Malta, po odwołaniu spektaklu "Golgota Picnic", dokona analizy konformizmu.

W środę o paranojach społeczeństwa i polityki mówić będą naukowcy w Pracowni Pytań Granicznych. W czwartek wykład o medialnej zmianie płci, w polskim kontekście, wygłosi Maciej Duda, wykładowca w ramach Gender Studies UAM, autor wielu artykułów na temat płci kulturowej.

Kamil Babacz
Polska Głos Wielkopolski
21 października 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia