Teatr pełen wspomnień

6. Warszawa Singera. Festiwal Kultury Żydowskiej

Warszawa Singera obfituje w teatralne wydarzenia. Są wśród nich kameralne przedstawienia, spotkania poetyckie oraz plenerowe widowiska.

Cykl interesujących wieczorów szykuje się w klubie Mamele działającym w Teatrze Żydowskim. Tam Małgorzata Trybalska, Małgorzata Majewska oraz Joanna Rzączyńska wystąpią ze spektaklem „Wyzna (nie)”. Zagrają przyjaciółki żydowskiego pochodzenia, które chodziły razem do warszawskiego liceum. Później wiele lat się nie widziały i teraz, jako trzydziestolatki, znów mają się spotkać (wtorek, godz. 17).

Również w klubie Mamele zobaczyć można będzie poetycko-muzyczne widowisko „Czas śpiewu kobiety. Odsłona pierwsza”. Jego kanwą stały się losy współczesnych kobiet oraz bohaterek prozy Singera (poniedziałek, godz. 17). Janusz Tencer przygotowuje zaś pełne wspomnień i emocji muzyczne przedstawienie „Marcowe migdały” (środa, godz. 17).

Na małej scenie Teatru Żydowskiego zaplanowano poetycki spektakl „Opowieść o Eliaszu” w reżyserii Ernestyny Winnickiej, oparty na tekstach Eliasza Rajzmana, jednego z ostatnich poetów tworzących w jidysz w powojennej Polsce (niedziela, godz. 17.30).

Parateatralny charakter będzie miał projekt „Muzyka z pozostałości” współorganizowany przez reżysera Michała Zadarę oraz muzyków Jacka Szymkiewicza oraz Dominika Strycharskiego. W dziesięciu pustych pokojach kamienicy przy ulicy Próżnej 14 stworzą muzyczny labirynt dźwięków i muzyki, po którym widzowie będą się mogli dowolnie poruszać (niedziela – poniedziałek, godz. 19 – 22).

Ciekawie zapowiada się także plenerowe widowisko „Tehillim/Psalmy” przygotowywane przez Pawła Passiniego na podstawie Starego Testamentu, które odbędzie się w czwartek o godz. 22 na pl. Grzybowskim oraz na dużej scenie Żydowskiego.

W patio teatru zaplanowano natomiast otwarcie wystawy „Zastawki” (poniedziałek, godz. 20). Fotograf Jan Chajewski postanowił zestawić obok siebie portrety aktorów ze spektaklu „Skrzypek na dachu” oraz ich prywatne wizerunki. Ten artystyczny eksperyment to próba odpowiedzi na pytanie, jak wiele swojej osobowości aktorzy wnoszą do roli.

Julia Rzemek
Rzeczpospolita
28 sierpnia 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia