Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w V edycji konkursu

Metafory Rzeczywistości 2012

Teatr Polski w Poznaniu zaprasza do udziału w V edycji konkursu METAFORY RZECZYWISTOŚCI 2012, którego głównym celem jest połączenie oryginalnej twórczości dramaturgicznej z praktyczną realizacją teatralną.

Większość nowopowstających polskich tekstów dramatycznych nigdy nie otrzymuje szansy na swą sceniczną premierę. U źródeł takiego stanu rzeczy nierzadko leży brak świadomości autora, na czym polega specyfika nadawania tekstowi literackiemu teatralnej formy oraz brak możliwości sprawdzenia konstrukcji dramatu i wiarygodności dialogów przez reżysera i aktorów.

W konsekwencji, podstawowym założeniem niniejszego projektu jest stworzenie warunków współpracy na linii autor – reżyser – aktor.

Pierwszym etapem przedsięwzięcia jest konkurs na nowy dramat polski poświęcony problematyce współczesnej. Konkurs ma charakter otwarty, ale mogą w nim brać udział wyłącznie teksty uprzednio niepublikowane i nie wystawiane. Organizator konkursu szczególny nacisk kładzie na świadome wykorzystywanie przez twórców konwencji literackich. Termin nadsyłania dramatów - 31 maja 2012.

Do kolejnego etapu konkursu zakwalifikowane zostaną trzy dramaty.

Drugim etapem projektu jest przystosowanie wybranych tekstów do wymogów sceny. Teksty dramatyczne nierzadko podlegają w tym momencie znaczącej modyfikacji formalnej, a reżyser i aktorzy podejmują próbę przełożenia ich na język teatru. Ten etap zrealizowany zostanie we wrześniu 2012 r. Do udziału w nim zaproszeni zostaną aktorzy Teatru Polskiego w Poznaniu oraz wybrani przez Dyrekcję Teatru reżyserzy.

Etap trzeci polega na zaprezentowaniu dramatów 8 i 9 września 2012 w Teatrze Polskim w Poznaniu w formie czytań scenicznych.

9 września zakończy się postępowanie konkursowe. Na Dużej Scenie Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się dyskusja z twórcami. Jej celem będzie omówienie i analiza efektów pracy artystów.

Regulamin konkursu zakłada przyznanie trzech nagród pieniężnych. Jury wybierze laureata nagrody głównej, swoją nagrodę przyznają dziennikarze, natomiast publiczność wskaże dramat najpełniej odpowiadający oczekiwaniom współczesnej widowni, a głosując w formie anonimowej ankiety przyzna w ten sposób nagrodę publiczności.

Teatr Polski w Poznaniu zakłada możliwość skierowania najlepszego tekstu do pełnej realizacji scenicznej. Prapremiera polska spektaklu ujęta zostać może w planie pracy artystycznej Teatru w sezonie 2011/2012.

Dramaty „Walizka" Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk oraz „Mykwa" Piotra Rowickiego nagrodzone w pierwszej edycji konkursu skierowane zostały do produkcji teatralnej w drugiej połowie sezonu artystycznego 2008/2009.

Dramat „Przyjaciel" Radosława Paczochy nagrodzony w II edycji konkursu zrealizowany został w sezonie artystycznym 2009/2010,

Dramat „Chłopiec malowany" Piotra Rowickiego nagrodzony w III edycji konkursu miał swoją premierę 14 listopada 2010 r.

Dramat „Śmierć pracownika" Michała Kmiecika w IV edycji konkursu otrzymał nagrodę główną oraz nagrodę publiczności. Prapremiera dramatu w reżyserii Iwo Vedrala odbyła się 16 grudnia 2011 r.

W jury konkursu zasiadają:

prof. Przemysław Czapliński - literaturoznawca;
Łukasz Drewniak - krytyk teatralny;
Paweł Szkotak - reżyser, Dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu

(-)
Materiały Teatru
28 marca 2012

Książka tygodnia

Hasowski Appendix. Powroty. Przypomnienia. Powtórzenia…
Wydawnictwo Universitas w Krakowie
Iwona Grodź

Trailer tygodnia