Teatr potrzebą dla wielu

Krystyna Janda - orędzie na 50. Międzynarodowy Dzień Teatru

Polski Ośrodek ITI przygotował z okazji przypadającego 27 marca 2011 50. Międzynarodowego Dnia Teatru orędzie pt. Teatr potrzebą dla wielu, którego autorką jest w tym roku Krystyna Janda.

Teatr wydaje się dziś jednym z najczystszych, w sensie idei, najszczęśliwszych, najbezpieczniejszych miejsc na świecie. Miejscem, w którym ludzie, korzystając z cudownej umowy, na mocy której jedni wchodzą na scenę, a inni ich słuchają i oglądają, wciąż zastanawiają się nad największymi pojęciami ludzkości: nad miłością, moralnością, prawdą, przyjaźnią, człowieczeństwem. Co więcej, jest to wciąż gorąca, prawdziwa, istotna, a co najważniejsze, bezinteresowna rozmowa. Nic ani nikt nie ma wpływu na nią, prócz talentów i potrzeb ducha. Niewiele dziś takich miejsc. Pamiętajmy, że Teatr jest co prawda domem dla arystokratów ducha, serca i myśli, miejscem dla wyobraźni, szlachetności i sublimacji, ale nie pozwólmy, żeby był miejscem tylko dla elit. Starajmy się, żeby był potrzebą dla wielu, wielu ludzi.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru chciałabym złożyć wszystkim ludziom teatru i publiczności najlepsze życzenia z teatrem związane.

Życzę wielkości, szlachetności, odwagi, prostoty, magicznych chwil. Wspaniałego, mądrego i dobrego Teatru.

Krystyna Janda

Aktorka teatralna i filmowa, reżyserka, autorka książek i felietonów. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Jeszcze jako studentka zagrała Maszę w legendarnych Trzech Siostrach wyreżyserowanych przez A. Bardiniego w Teatrze TV. W 1976 r. zadebiutowała w dwóch stołecznych teatrach  -  jako postać tytułowa w Portrecie Doriana Greya J. Osborne’a wg O. Wilde’a w reż. A. Łapickiego w Teatrze Małym i jako Aniela w Ślubach Panieńskich A. Fredry w reż. J. Świderskiego w Teatrze Ateneum. Aktorką tego teatru była przez kolejnych 11 lat, a później przez 16 lat - Teatru Powszechnego w Warszawie. Zagrała także wiele ról w Teatrze TV. W 2005 r. otworzyła autorski Teatr Polonia prowadzony przez Fundację Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury. Pierwszą premierą Teatru Polonia były Trzy siostry w potrójnej reżyserii N. Parry, K. Zachwatowicz i K. Jandy. W styczniu 2010 r., premierą Wassy Żelezownej w reż. W. Raźniaka z aktorką w roli tytułowej, Fundacja otworzyła nową scenę - OCH-Teatr w dawnym kinie Ochota. W filmie zadebiutowała w Człowieku z marmuru w reż. A. Wajdy.  Zagrała blisko 80 ról filmowych w Polsce i za granicą. Za Przesłuchanie R. Bugajskiego otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki na Festiwalu Filmowym w Cannes. Zajmuje się także reżyserią. Ma na swoim koncie reżyserię filmu fabularnego Pestka, według  powieści  autorstwa Anki Kowalskiej, a także wielu spektakli teatralnych oraz Teatru TV. W 2006 r. otrzymała Europejską Nagrodę Mediów Médaille Charlemagne. Czytelnicy „Polityki” wybrali ją do grona najwybitniejszych aktorów polskich XX wieku. W 2007 r. nagrodzono ją Złotą Kaczką w kategorii Najlepsza Aktorka w ostatnim półwieczu kinematografii polskiej, a w 2009 r. dwiema Złotymi Kaczkami, w kategorii: Najlepsza Aktorka sezonu 2008/2009 oraz Najlepsza Aktorka Filmów Historyczno-Kostiumowych (z okazji 100-lecia polskiego kina).

(-)
Materiały Teatru
26 marca 2011
Portrety
Krystyna Janda

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...