Teatr Przedmieście obchodzi 15 - lecie

Teatr Przedmieście w Rzeszowie powstał z inicjatywy swojej do chwili obecnej dyrektorki Anety Adamskiej.

Adamska jest aktorką, autorką scenariuszy, reżyserką. Konsekwentnie realizuje własną, oryginalną, intymną wizję teatru. Chroniącego wartości ponadczasowe, poetycko zwracającego uwagę na sprawy będące istotą człowieczeństwa. Jak poczucie bliskości, kogoś z kimś, odpowiedzialności za siebie i kogoś, miara i cena zaangażowania w coś o wymiarze głębszym moralnie.

Tego właśnie dotyczą jej spektakle:  „Opowieść" (2004 r.) „Trzy historie o Ewie" (2005 r.), „Tango" (2007 r.), „Niebo" (2008 r.), „Obietnica" (2011 r.), „Święto" (2011 r.), „Tchnienie" (2012 r.), „Dybuk Rzeszowski" (2013 r.), „Scenariusz" (2014 r.), „Ja jestem..." (2014 r.), „Podróż" (2015 r.), „Circus Paradise" (2016 r.). A także zrealizowane z Ośrodkiem Teatralnym CREARC w Grenoble „Za szafą" (2008 r.) i „Pierwszy" (2009 r.). Oglądane w kraju i in. krajach unijnych, m.in. Francji, Włoszech, Niemczech, Słowacji, Bułgarii. Także na Ukrainie.

„Przedmieście" współpracuje z Theater Frankfurt, Accademia Internatzionale dell' Attore w Rzymie, Studio Novecento w Mediolanie, Forn de Teatre Pa'tothom w Barcelonie i Stowarzyszeniem Processus - Le Retour d'Ulysse w Paryżu. Jest nagradzane na festiwalach w Polsce i w pozostałej Europie. Organizuje wydarzenia tak istotne, jak „Źródła Pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna", Festiwal „Buda Jarmarczna" i Ogólnopolskie Warsztaty Teatralne.

„Przedmieście" obchodząc 15-lecie przypomni swoje ważne spektakle z ostatniego okresu „Podróż", „Obietnicę" i „Circus Paradise". Uświetnią jubileusz becketowskim monodramem wielka dama polskiej sceny Irena Jun, recitalem piosenek Dorota Ficoń z Teatru Witkacego w Zakopanem i Teatr Pijana Sypialnia z Warszawy spektaklem „Osmędeusze", inspirowanym twórczością Mirona Białoszewskiego.

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
21 września 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia