Teatr – przestrzenie obecności. Przestrzenie tożsamości

Seminarium Programowego ESK 2016

W czwartek, 12 marca, o godz. 18:00 w siedzibie Teatru Arka (ul. Mennicza 3 – wejście od ul. Świdnickiej 28) odbędzie się kolejne spotkanie Seminarium Programowego ESK 2016, tym razem tematem spotkania będzie: „TEATR – PRZESTRZEnie OBECNOŚCI. PRZESTRZEnie TOŻSAMOŚĆI”.

Gośćmi seminarium będą : Jana Pilátová – profesor Wydziału Teatru Akademii Sztuk Pięknych w Pradze, Anna Zubrzycki – aktorka i pedagog, współzałożycielka OPT Gardzienice i Teatru Pieśń Kozła, Renata Jasińska – dyrektor Teatru Arka, Justyna Sobczyk – pedagog teatru w Instytucie Teatralnym im. Zb. Raszewskiego, prowadzi Teatr 21, Magdalena Hasiuk z Instytutu Sztuki PAN, Jarosław Fret – przewodniczący Rady Kuratorów ESK 2016.

Program „TEATR – PRZESTRZEnie OBECNOŚCI. PRZESTRZEnie TOŻSAMOŚĆI" otwiera się na serię projektów, których wspólną cechą jest przekonanie, iż pole ekspresji własnej tożsamości nie jest naddatkiem naszego społecznego funkcjonowania, lecz tak jak godność ludzka, jest cechą nam daną z tytułu urodzenia. Niezakładająca podziałów pomiędzy grupami społecznymi sztuka, pozwoli zobrazować i przede wszystkim zrozumieć tą fundamentalną myśl, i nada jej pełnoprawny głos.

Program niesiony aktywnością twórczą osób społecznie określanych niepełnosprawnymi, która będąc polem wyrażania własnej podmiotowości i uniwersalnych problemów człowieka, może stać się potencjalnym źródłem wsparcia procesów terapeutycznych oraz narzędziem w przeciwstawianiu się wykluczeniu i samowykluczeniu w kulturze.

Naszym zadaniem jest przygotowanie cykli seminariów i warsztatów opartych na praktycznych zagadnieniach, które odbędą się na przełomie maja i czerwca 2016 roku w Europejskiej Stolicy Kultury, jak również programu artystycznego przewidzianego na październik 2016 roku, równolegle z Olimpiadą Teatralną.

Wrocław Europejska Stolica Kultury 2016
ESK 2016 to nie tylko rozpisany na kilka lat z kulminacją w 2016 roku program wydarzeń artystycznych, festiwali, koncertów i imprez w przestrzeni miejskiej, ale i cały zestaw programów społecznych, kulturalnych i edukacyjnych skierowanych dla mieszkańców Wrocławia. Istotnymi punktami Europejskiej Stolicy Kultury są też inicjatywy wrocławian współtworzących program ESK m.in. przez program mikroGRANTÓW.

Nad realizacją planu ESK, wchodzącej w skład strategii rozwoju Wrocławia, pracuje zespół ekspertów, menedżerów, artystów skupionych wokół Biura Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. Program imprez konstruują kuratorzy poszczególnych sekcji (architektura, film, literatura, muzyka, opera, sztuki wizualne, teatr, performance), połączeni spójną wizją miasta – tętniącego kulturą forum.
Wrocław jest pierwszym polskim miastem, który otrzymał prestiżowy tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w obecnym kształcie. Ideą ESK, która jest programem Unii i Komisji Europejskiej, zainicjowanym w 1985 roku przez grecką Minister Kultury Melinę Mercouri, jest wzajemne poznanie, zbliżenie i dialog międzykulturowy Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK przez rok skupiają na sobie uwagę całej Europy.

(-)
Materiał Organizatora
10 marca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia