Teatr tańca na otwarcie przeglądu teatralnego

"Monosytuacje" - Instytut Grotowskiego

Trzy spektakle solowe w wykonaniu aktorów ze Studia Matejka otworzą wyjątkowy cykl teatralny „Monosytuacje", który rozpocznie się w najbliższy piątek we Wrocławiu. Publiczność będzie miała okazję obejrzeć bardzo różnorodne gatunki teatralne – od klasycznych monodramów, po teatr tańca i spektakle multimedialne. Przegląd potrwa do połowy marca.

W piątek (1 lutego) rozpocznie się cykl małych form teatralnych „Monosytuacje", w którym udział wezmą zarówno młodzi, jak i doświadczeni twórcy. W każdy piątek i sobotę oraz w wybrane poniedziałki i wtorki w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu prezentowane będą krótkie formy z pogranicza różnych gatunków teatralnych. W trakcie trwającego półtora miesiąca cyklu odbędą się zarówno premiery – na przykład spektakl multi.mentalny „Egzorcysta" wrocławskiego zespołu Ad Spectatores, jak i przedstawienia znane i szeroko docenione przez międzynarodową publiczność. Warto tu wspomnieć choćby o legendarnym monodramie Teatru Kana z 1989 roku, „Moskwa–Pietuszki" w wykonaniu Jacka Zawadzkiego.

Cykl „Monosytuacje" otworzą prapremierowe spektakle w wykonaniu aktorek ze Studia Matejka – Alexandry Kazazou oraz Gemy Galiany. W piątek i sobotę (1 i 2 lutego) zaprezentowane zostaną „Charmolypi" oraz „The Woman Decomposed". Oba przedstawienia są rezultatem poszukiwań Studia Matejka – laboratorium teatru fizycznego badającego różne techniki ekspresji ciała.

„Charmolypi" to mapa myśli kobiety walczącej z niepewnością i poczuciem braku własnej tożsamości. Aktorka za pomocą ciała wyraża emocje, których nie jest w stanie nakreślić słowami. Tytułowe „charmolypi" w języku greckim oznacza „radosny smutek" i odnosi się do dwoistości, która tkwi u źródeł ludzkiego doświadczenia. Z kolei „The Woman Decomposed" to spojrzenie na samotną kobietę, której psychika rozpada się i odbudowuje wciąż na nowo. Bohaterka próbuje odnaleźć swoje miejsce w świecie, akceptując siebie i tragedie samotności, sprzeczności i niezadowolenia, jakie nią targają.

W przyszły poniedziałek i wtorek (4 i 5 lutego) odbędzie się polska premiera spektaklu o skomplikowanym tytule „The Echoes off the Walls Underground Are Louder Than Your Footsteps Above Me" („Echa odbite od ścian podziemia brzmią donośniej niż odgłosy twoich kroków nade mną"). Monodram Anthony'ego Nikolcheva ze Studia Matejka, uhonorowanego w 2012 roku nagrodą w kategorii najlepszy aktor na Festiwalu Teatralnym „United Solo" w Nowym Jorku, inspirowany jest twórczością Charlesa Bukowskiego, Fiodora Dostojewskiego oraz Witkacego. To tragiczna historia bezimiennego sprzedawcy oferującego ludziom niepotrzebny produkt w czasach recesji, ale i opowieść o samotności człowieka, który nie sprostał własnym wyobrażeniom o idealnym życiu. Spektakl podejmuje bardzo aktualny temat próby nadania sensu swojemu życiu i pogoni za sukcesem.

Przedstawienia „Charmolypi" oraz „The Woman Decomposed" odbędą się w piątek i sobotę (1 i 2 lutego), pierwszy o godz. 19.00, drugi o 20.00. „The Echoes..." zostanie zaprezentowane w poniedziałek i we wtorek (4 i 5 lutego) o godz. 19.00. Wszystkie spektakle zobaczymy w Sali Teatru Laboratorium (Rynek-Ratusz 27).

Miejsca można rezerwować telefonicznie lub mailowo: sekretariat@grotowski-institute.art.pl, tel. 71 34 45 320; bilety do nabycia za pośrednictwem sieci Biletin oraz – w miarę dostępności – godzinę przed spektaklem. Więcej informacji na www.grotowski-institute.art.pl.

(-)
Dla Studenta
30 stycznia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...