Teatr TrzyRzecze znów zaskakuje

Warsztaty dla młodzieży w Teatrze TrzyRzecze

Teatr TrzyRzecze znów zaskakuje. Tym razem warsztatami dla młodzieży pt. "Pantofelkiem podbić oko, czyli Kopciuszek wyzwolona". Dziś ostatnia odsłona, która jest zarazem próbą generalną przed czwartkową premierą spektaklu.

- Ten nasz Kopciuszek nie jest typowy - mówi Amanda Gołaszewska, odtwórczyni głównej roli. - Ma wiele problemów, nie jest akceptowany przez rówieśników. Ale równocześnie dziewczyna nie jest bierna. Chce coś zmienić w swoim życiu.

- Myślę, że dla tych młodych ludzi uczestniczenie w powstawaniu spektaklu jest ważnym doświadczeniem - dodaje Konrad Dulkowski z TrzyRzecza, reżyser. - Niekoniecznie muszą związać swoje życie zawodowe z teatrem, ale udało się stworzyć wspólnie miejsce, gdzie nie muszą się wstydzić swojej wrażliwości.

W ramach programu "Młodzież w działaniu" trzydziestka młodych osób analizowała baśnie i legendy (w tym miejskie). Miało to pomóc zrozumieć normy, jakie są w nich przekazywane. Dekodowanie znaków i symboli ukrytych w baśniach pozwala zrozumieć relacje społeczne i nasze miejsce w grupie. Przez trzy miesiące młodzi przeszli też przyśpieszony kurs aktorski pod okiem Joanny Zubryckiej.

- Przygotowywała ich systemem Stephena Booka, by mogli sami wystawić przedstawienie, własną interpretację baśni - mówi Rafał Gaweł z TrzyRzecza.

- Kopciuszka grało mi się całkiem dobrze - mówi Amanda Gołaszewska. - To wyzwanie, bo jestem zupełnie inna niż ta postać.

W toku gorących dyskusji wybór padł na Kopciuszka.

Jednak nie jest to bohaterka, którą większość z nas kojarzy z dzieciństwa. Kopciuszek w wydaniu młodzieży to odrzucona przez rówieśników dziewczyna, która "nie zna się na modzie i nie chodzi na imprezy". Bal u Księcia odbywa się w rytmach techno, a zamiast dobrej wróżki pojawia się para hipsterów, którzy podpowiadają Kopciuszkowi, jak się wystylizować i dlaczego nie warto w modzie naśladować Edyty Górniak. Spektakl zostanie pokazany w czwartek o godz. 19 w Teatrze TrzyRzecze (wstęp wolny), a w przyszłości w szkołach.

Dulkowski liczy na to, że odkryje przy okazji warsztatów jakieś młode talenty. Rok temu udało się poznać talent Anny Marty Pawłowicz, która napisała dla TrzyRzecza sztukę "Od -18 w Białymstoku do -7 w Trójmieście". Na zajęciach objawił się także projektant mody Paweł Androsiuk i powstał zespół muzyczny.

- W tym roku zauważyliśmy kilka obiecujących talentów aktorskich - dodaje reżyser. - Być może ktoś z nich zechce zdawać do akademii teatralnej. Zobaczymy, co będzie za rok.

- Te warsztaty dużo mi dały - podsumowuje Amanda. - Prowadzili je profesjonalni aktorzy, uczyli nas gry, ruchów, dykcji. Panowała miła atmosfera.

Dziewczyna zapewnia, że na pokaz powarsztatowy warto przyjść. Po to, żeby zobaczyć amatorów, młodych ludzi, którzy coś robią i chcą to pokazać. I podobnie jak Kopciuszek, nie są bierni.

 

Urszula Krutul
Gazeta Współczesna
18 grudnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia