Teatralna Noc Kultury

Teatr im. Andersena w Lublinie

Program 9. „Nocy Kultury” to pokazy, koncerty, spektakle, projekcje filmów, warsztaty, spotkania, instalacje artystyczne i wystawy w przestrzeni miasta. To wyjątkowe widowisko swoim zasięgiem obejmie ulice, place i zaułki w centrum Lublina. Wśród organizatorów wydarzeń znalazło się niemal 200 artystów, instytucji, firm, organizacji pozarządowych grup nieformalnych. Największe święto lubelskiej kultury odbędzie się w nocy 6/7 czerwca.

Tegoroczne atrakcje :

Spektakl Quizoola
W Teatrze Starym zobaczymy wyprodukowany przez Forced Entertainment (Anglia) niepowtarzalny, improwizowany występ, w którym artyści przez sześć godzin nieustannie zadają pytania i udzielają na nie odpowiedzi. Filozoficzne, błahe, a często bardzo osobiste odpowiedzi aktorzy wymyślają na poczekaniu, a występ ewoluuje i niespodziewanie z intymnej rozmowy przemienia się w quiz, by na koniec przybrać kształt absurdalnego przesłuchania. Trzeba tam zajrzeć choćby na chwilę, organizatorzy przedstawienia zakładają płynną wymianę publiczności.

miasto movie analogowo – „Impro, noc i kasety wideo"
Co tym razem powie Scarlett O'Hara zamiast słynnego „Bo przecież jutro też jest dzień"? Jakimi słowami Obi Wan Kenobi pożegna Luke'a Skywalkera w miejsce kultowego „Niech Moc będzie z tobą"? Dowiemy się podczas „Impro, noc i kasety wideo", kiedy aktorzy-improwizatorzy podkładać będą głos i tworzyć nowe zaskakujące dialogi do klasyki światowego kina, losowanej z puli tytułów przygotowanych na tegoroczną Noc Kultury. Na wspólną zabawę zapraszamy na plac przed Teatrem H. Ch. Andersena.

Improv Jam Session
Impro Teatr Bezczelny we wspólnym występie z grupą Środy z Impro i aktorami Teatru Osterwy to gwarancja niezapomnianych wrażeń. Wspólna zabawa krótkimi formami improwizowanymi przyniesie wiele nieoczekiwanych zwrotów akcji i rozbawi nas do łez. Wszystko to oczywiście bez reżysera, bez scenariusza, bez wcześniej przygotowanych ról – bezczelnie! Do zobaczenia w Cax Mafe.

Impro Short Forms
Na skwerze przy ul. Farbiarskiej zobaczymy short forms, czyli krótkie formy improwizacji teatralnej znane na całym świecie. Bieg wydarzeń zależy od pomysłów i energii publiczności, dlatego wykonawcy apelują: przygotuj ciekawe sugestie, a na pewno je z Was wyciągniemy i obrócimy w pył na scenie lub wyciśniemy z nich ostatnie soki! Aktorzy wspólnie z Wami zapiszą losowe kwestie na kartkach, wykorzystają głosy publiki, zagrają sceny w obcym języku.

W Noc Kultury nie tylko impro:

stadium_impresje 2...miejsca...chwile... – czyli taniec na skarpie
Od pierwszej Nocy Kultury Anna Żak i Tancerki z GTWPL wpisują fragmenty swoich spektakli tanecznych w przestrzeń pozateatralną określając te akcje jako cykl „...miejsca...chwile". Przekształcanie choreografii i szukanie dla niej nowego miejsca jest tak samo inspirujące jak odkrywane miejsca, w których zarysowuje się zmienność czasu, ludzi, charakteru zdarzeń...Gdy taniec wypełnia przestrzeń, znane miejsca ożywają.

Ta żywa materia miejskiej przestrzeni wydaje się szczególnie ważna w połączeniu ze spektaklem inspirowanym twórczością Magdaleny Abakanowicz...Tym razem intrygująca przytłaczająca wielka forma stromej ściany z ziemi i trawy zostaje wypełniona tłumem bezimiennych ludzi, próbujących dotrzeć do swojej indywidualności, tożsamości...W centrum miasta, w codziennym biegu to chwila powrotu do natury i zatrzymania...by odnaleźć w sobie Człowieka...

Spektakl Supermarket i Narodowe Voodoo | Akademia Praktyk Teatralnych „Gardzienice" 
W Klasztorze oo. Dominikanów zobaczymy żywiołową, teatralno-muzyczną interpretację fragmentów tekstu Andrzeja Stasiuka „Dziennik pisany później". Śpiewany, recytowany i rapowany tekst jest punktem wyjścia do tworzenia wieloznacznej teatralnej mozaiki. To (auto)ironiczna próba opisu rzeczywistości postkomunistycznej Polski, w której narodowe mity mieszają się z konsumpcyjnym stylem życia. Za pośrednictwem teledyskowych scen, bazujących na rytmach oberka, hip-hopu i techno, a także żarliwych tekstów, usłyszymy głos pokolenia, które jako ostatnie doświadczyło rzeczywistości komunizmu i jako pierwsze borykało się z drapieżnym kapitalizmem, erą konsumpcji i globalizacji.

Pod pretekstem tańca
W Wojewódzkim Ośrodku Kultury zobaczymy spektakl interdyscyplinarny oparty na indywidualnych wspomnieniach kobiet dojrzałych zamieszkujących dzielnicę Kalinowszczyzna. Do stworzenia choreografii i spektaklu posłużyły artefakty związane z tożsamością, lokalną pamięcią historie rodzinne i osobiste kobiet uczestniczących w projekcie. W rezultacie zobaczymy wystawę-instalację zaprezentowaną, której towarzyszyć będzie performatywny występ uczestniczek.

Szafa Show | Fundacji Sztukmistrze
Na Plac Litewski zaprosimy Was na „Szafa Show", czyli zakręcone, szalone, prawdziwie ogniste uliczne widowisko, podczas którego zdarzyć może się wszystko. Trzy niezwykłe postacie – Ninja, Panda i Dyrektor Cyrku zaprezentują Wam fireshow, jakiego jeszcze nie widzieliście, z zaskakującym finałem, którego długo nie zapomnicie...

(-)
Materiał Teatru
6 czerwca 2015

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia