Teatralne biennale w Akademii Teatralnej

10. Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF

W dniach 3 – 8 października 2019 roku na scenach Teatru Collegium Nobilium, Teatru Narodowego, Teatru Studio oraz Teatru Kamienica będzie można zobaczyć spektakle z całego świata!

Międzynarodowy Festiwal Szkół Teatralnych ITSelF to teatralne biennale. Festiwal organizowany jest przez Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, przy wsparciu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od pierwszej edycji Honorowy Patronat nad Festiwalem sprawuje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej. W tym roku 10. edycja! 20 lat temu zapoczątkował to wspaniałe święto teatru ówczesny Rektor Akademii – Jan Englert.

Z każdą edycją Festiwal zwiększa swoją rangę i zasięg. Naszemu przedsięwzięciu patronują osobistości ze świata kultury i polityki. Podczas poprzednich edycji mieliśmy zaszczyt gościć ponad czterdzieści szkół teatralnych z różnych kontynentów, a wraz z nimi dziesiątki gości z całego świata i tysiące widzów. Prezentowane w trakcie Festiwalu spektakle cieszą się zawsze dużym zainteresowaniem publiczności.

BUŁGARIA | CZECHY | HOLANDIA | NIEMCY | Polska | ROSJA | SŁOWACJA | SŁOWENIA | UKRAINA | USA | WŁOCHY

Podziały nie są w klimacie teatru!

– hasło przewodnie tegorocznego Festiwalu, które będzie wybrzmiewać zarówno w spektaklach konkursowych, jak i w wydarzeniach towarzyszących.

Spektakle konkursowe prezentowane będą z napisami w języku polskim i angielskim.

Głównym celem Festiwalu jest promocja kultury teatralnej i młodych scenicznych talentów, wymiana doświadczeń, zbliżenie kultur poprzez zbliżenie artystów, a także zaprezentowanie Polski jako kraju wspierającego kulturę i doceniającego jej wpływ na rozwój społeczeństw. Na program Festiwalu, oprócz biorących udział w konkursie przedstawień dyplomowych zaproszonych przez nas szkół teatralnych, składają się liczne imprezy towarzyszące, w tym pokazy spektakli offowych, warsztaty teatralne oraz konferencje. O wyjątkowości Festiwalu decyduje za każdym razem siła młodości, talentu i entuzjazmu jego uczestników.

Obecnie nasz Festiwal, doskonale rozpoznawalny, znany i doceniany przez organizatorów konkurencyjnych europejskich imprez, jest jednym z największych i najbardziej prestiżowych tego typu wydarzeń na świecie.

Dzięki organizacjom PLETA i EUTSA nasza uczelnia znajduje się dziś w centrum ogólnoeuropejskiej debaty dotyczącej etosu i roli artysty w społeczeństwie, tożsamości kulturowej narodów wewnątrz i na zewnątrz Unii Europejskiej, kształtowania zarówno ich państwowej odrębności, jak i związkowej jedności. Pojawiające się w ostatnich edycjach festiwalu prezentacje teatralne dowodzą, że młodzi twórcy coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce i realizują spektakle niemalże samodzielnie, wybierając także tematy, które pozornie ich nie dotyczą. Przykładami mogą być zeszłoroczne spektakle rumuńskie, będące refleksją nad zaostrzeniem prawodawstwa w zakresie definicji rodziny czy też belgijskie, w których rozważano gotowość tzw. „starej Europy" na konfrontację z dynamiczną falą imigracyjną. Festiwalowe spotkania studentów i profesorów, mniej lub bardziej formalne, skutkują spektakularnymi aktami pojednania zwaśnionych krajów i narodów, bo prawdziwy teatr to w gruncie rzeczy normalny i serdeczny dialog. W tym roku zgłoszono do festiwalu spektakle dyskutujące z tradycyjną formą przedstawienia, przypominające niekiedy pokazy mody, ekologiczne etiudy taneczne, czy też gastronomiczne akcje performatywne. Teatr zmienia się, bo zmienia się publiczność i zmieniają się artyści. Temat konferencji podczas tegorocznej edycji festiwalu brzmi Zmiana – teraz! Międzynarodowa debata będzie dotyczyła podmiotowej roli aktora, który przestaje być dzisiaj tylko biernym wykonawcą woli reżysera, a staje się współuczestnikiem w procesie kreacji spektaklu oraz aktywnym graczem w międzynarodowym obiegu kultury.

W tym roku w Warszawie – przyglądając się najnowszemu pokoleniu twórców – będziemy mieli szansę spojrzeć na chwilę w przyszłość. My już nie możemy się doczekać – a Wy?

JURY
W tym roku najlepsze spektakle wybiorą:

- Patrick Spottiswoode (dyrektor ds. Edukacji w Teatrze The Globe w Londynie),
- Catherine Marnas (dyrektorka Théâtre National de Bordeaux en Aquitaine i działającej przy nim uczelni ETSBA),
- Rosanna Gamson (światowej sławy choreografka),
- Michael Hackett (reżyser teatralny reprezentujący Uniwersytet Południowej Kalifornii)
- Rafał Zawierucha (polski aktor, znany m.in. z filmu „Pewnego Razu... w Hollywood" w reż. Quentina Tarantino).

Podczas 6 dni festiwalu Jurorzy oceniać będą 12 spektakli konkursowych z 11 różnych krajów. Najlepsi twórcy i aktorzy otrzymają nagrody w różnych kategoriach, m.in. Grand Prix Festiwalu i nagrody dla najlepszych aktorów. Oprócz Jury konkursu głównego spektakle oceniać będzie także Jury Dziennikarskie w składzie:

- Aneta Kyzioł – Polityka,
- Jan Bończa-Szabłowski – Rzeczpospolita,
- Jacek Kopciński – Teatr, Rafał Turowski – Chilli Zet.

Więcej informacji na www.festiwal.at.edu.pl

(-)
Materiał organizatora
26 września 2019

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...