Teatralne kostiumy na wystawie w muzeum

60-lecie Bałtyckiego Teatru Dramatycznego w Koszalinie

W Muzeum w Koszalinie otwarto w czwartek wystawę kostiumów, które "grały" na deskach miejscowego Bałtyckiego Teatru Dramatycznego im. Juliusza Słowackiego. Ekspozycja to jedna z imprez towarzyszących obchodom 60-lecia teatru. Będzie czynna do 17 marca.

Kostiumy, jak powiedziała PAP Izabela Rogowska zajmującą się promocją Bałtyckiego Teatru Dramatycznego (BTD), są pokazywane w muzeum po raz pierwszy. Wszystkie zostały uszyte w teatralnej pracowni krawieckiej.

Na wystawie prezentowanych jest kilkanaście kostiumów z lat 1998 - 2008. Stroje te m.in. "grały" w "Betlejem Polskim" (1998) w reż. Krzysztofa Ziembińskiego, scenografia i kostiumy Kika Lelicińska; "Amadeuszu" (2001) w reż. Jana Machulskiego, scenografia i kostiumy Anna Bobrowska-Ekiert; "Balladynie" (2002) w reż. Jana Machulskiego, scenografia i kostiumy Zofia de Ines; "Pamiętnikach" Jana Chryzostoma Paska (2005), w reż. Krzysztofa Galosa, scenografia i kostiumy Krzysztof Małachowski; "O miłości i innych demonach" (2006) w reż. Giovanniego Castellanosa, scenografia i kostiumy Aneta Suskiewicz oraz "Przygodach Rozbójnika Rumcajsa (2008) w reż. Kazimierza Mazura, scenografia i kostiumy Barbara Wójcik-Wiktorowicz.

Jak powiedziała Rogowska na wystawę "wybrano kostiumy najciekawsze, najbardziej warte pokazania i a żadnym przeróbkom od momentu powstania".

BTD utworzono 1 listopada 1953 r. zarządzeniem Ministerstwa Kultury i Sztuki. Była to pierwsza w ówczesnej Polsce scena utrzymywana przez Wojewódzką Radę Narodową. Pozostałe utrzymywał Centralny Zarząd Teatrów.

Dyrektorem koszalińskiego teatru został Stefan Nafalski, były szef Teatru im. Jaracza w Olsztynie. Dyrektorem artystycznym Irena Górska-Damięcka, którą ściągnięto z Teatru Współczesnego w Warszawie. Pierwszym aktorem Henryk Kleps z Państwowego Teatru w Bielsku.

16 stycznia 1954 r. koszaliński teatr wystawił pierwszą sztukę. Były nią "Śluby panieńskie" Aleksandra Fredry w reż. Ireny Górskiej-Damięckiej. Spektakl grano 87 razy.

Do dziś BTD wystawił łącznie 413 premier. Najdłużej granym dotychczas przedstawieniem był muzyczny spektakl "Cafe Sax" z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Wystawiono go 128 razy.

W ramach obchodów 60-lecia BTD planowana jest uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej twórców teatru, nadanie skwerowi przed budynkiem miana Placu Teatralnego, wystawa dokumentująca historię placówki.

Kulminacją jubileuszu będzie przygotowywana na 29 marca premiera "Zemsty" Aleksandra Fredry.

(-)
(PAP)
1 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...