Teatralne lato w Katowicach
9. Międzynarodowy Letni Ogród TeatralnyMiędzynarodowy Letni Ogród Teatralny
MLOT 2007 będzie najważniejszym wydarzeniem artystycznym w okresie wakacyjnym na Śląsku. Organizatorzy zakładają, że międzynarodowy charakter festiwalu, bardzo ciekawa oferta artystyczna, klimat przedstawień i koncertów, zróżnicowane formy promocji i atrakcyjne ceny biletów przyciągną widzów z województwa i z innych części kraju. MLOT 2007 i kolejne edycje, staną się rozpoznawalną atrakcją kulturalną i turystyczną Śląska. Zadanie wpisuje się we współpracę międzynarodową województwa, przede wszystkim w ramach Grupy Wyszehradzkiej i Trójkąta Weimarskiego oraz w strategie rozwoju miasta i województwa - cel: wzmocnienie funkcji metropolitalnej.
Opis
Międzynarodowy Letni Ogrodu Teatralny 2007 odbędzie się w terminie 06.07-26.08.2007. W ciągu dwóch miesięcy trwania festiwalu, w każdy weekend (w piątkowe, sobotnie i niedzielne popołudnia i wieczory), zostaną zaprezentowane przedstawienia teatralne dla dorosłych, dla dzieci i młodzieży oraz koncerty.
W dni powszednie oraz w niektóre soboty i niedziele, w Górnośląskie Centrum Kultury zorganizuje warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży.
GCK, Teatr Korez i Urząd Miasta Katowice organizują Letni Ogród Teatralny od 1999 roku. Do kolejnej, IX edycji, organizatorzy zaprosili zespoły teatralne i muzyczne spoza Polski, dlatego do nazwy Letni Ogród Teatralny (LOT) dodano przymiotnik "międzynarodowy". Zamierzeniem organizatorów jest przekształcenie LOTu w duży, cykliczny, międzynarodowy festiwal sztuki, który będzie przyciągał publiczność z regionu, spoza województwa i z państw sąsiadujących. LOT cieszy się dużym zainteresowaniem mediów i publiczności. Frekwencja w poprzednich edycjach osiągała 10 tys. widzów. Renomę festiwal zdobył dzięki występom interesujących artystów z polskiej sceny teatralnej, kabaretowej i muzycznej m.in. Teatr Stary z Krakowa, Teatr Polski z Wrocławia, Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr Provisorium z Lublina, Jacek Fedorowicz, Kabaret Mumio, Maria Peszek, Joanna Szczepkowska, Grzegorz Halama, Mika Urbaniak, Leszek Możdżer czy Tymon Tymański.
Projekt ma charakter cykliczny i zasięg: ponadregionalny.
Założenia
1. W MLOT 2007 wezmą udział zespoły teatralne z Polski i z krajów europejskich, które są zainspirowane motywami obecnymi w kulturze basenu Morza Śródziemnego.
W przedstawieniach sięgają do symboliki, motywów i form, które są stale obecne w kulturze europejskiej. Wspólny mianownik, jakim jest kultura zachęca do wzajemnego poznawania się, nawiązywania kontaktów i umożliwia porozumienie się, bez względu na bariery językowe i pochodzenie, tworzy wspólnotę. Forma międzynarodowego festiwalu daje publiczności i artystom, możliwość przedstawienia różnych perspektyw, dlatego obok grup teatralnych z Polski, organizatorzy zaprosili gości z zagranicy.
Głównym motywem festiwalu jest cyrk - commedia dell\'arte - groteska. Cyrk jest widowiskowy i atrakcyjny dla odbiorcy. Międzynarodową część MLOT 2007 otwiera i zamyka przedstawienie wywodzące się z tradycji sztuki cyrkowej oraz klaunady. Artyści posługując się zrozumiałym dla każdego gestem, ruchem, rekwizytami i minimum słów, opowiadają historie. Cyrk, commedia dellarte i groteska poruszają emocje widza, co powoduje, że artyści i publiczności, nawet gdy pochodzą z innych krajów, łatwo nawiązują wspólny język. Estetyka w jakiej poruszają się artyści, nawiązuje do wędrownych grup teatralnych, ale jest jak najbardziej współczesna. Przedstawienia będą realizowane między starymi kamienicami i budynkami na placu Sejmu Śląskiego lub w podcieniach GCK, pod wieczornym, letnim niebem. Przygotowania do spektakli - budowa namiotów teatralnych i scenografii, próby i spektakle w każdy lipcowy i sierpniowy weekendowy wieczór ożywią centrum miasta i zmienią je w scenę, co stworzy niepowtarzalną, magiczną, kolorową, pełną emocji atmosferę.
Tytuły spektakli i zespoły teatralne (państwa): "Tesoro" Arcipelago Circo Teatro (Wenecja/Włochy) "Tybet", Buchty a Loutky (Praga/Czechy), "Prorok Ilja" Teatro Tatro (Nitra/Słowacja), "Kowal Malambo" Laboratorium Dramatu (Warszawa/Polska), "Pokatuha", "Fanfare Jo Bithume" Compagnie Jo Bithume (Francja), Cirque Lili (Francja).
Spektakle: 6, 13-14-15, 27-28-22 lipca 2007
2. Dużą rolę w Międzynarodowym Letnim Ogrodzie Teatralnym 2007 odgrywa muzyka, która będzie zaprezentowana jako cykl koncertów pt. Zaczarowany Muzyczny Stolik - koncerty otwierają i zamykają MLOT. Każdy z zaproszonych artystów jest uznanym muzykiem, pochodzi z innego kraju, gra na innym instrumencie, co pozwoli uzyskać różnorodność motywów muzycznych i inspiracji. Łączy ich odwoływanie się do tradycji, do motywów obecnych w kulturze basenu Morza Śródziemnego. Prezentują nowatorstwo, wyobraźnię i odwagę. Jedną z najciekawszych propozycji będzie prawykonanie kompozycji Pawła Szymańskiego, wykonane przez Orkiestrę Kameralną Miasta Tychy - "Aukso". Koncerty będą odbywać się w wieczorami, na wolnym powietrzu, w podcieniach GCK, co w połączeniu z ciekawą scenografią pozwoli "zaczarować" widzów.
Zaczarowany Muzyczny Stolik - zespoły muzyczne: Geri Allen Trio feat. Carmen Lundy, David Krakauer & Klezmer Madness, Orkiestra Aukso, Daniele Di Banventura, Renaud Garcia-Fons Trio.
Koncerty: 7- 8 lipca 2007, 24- 25-26 sierpnia 2007
3. Trzecim elementem MLOT 2007 jest Letnia Grządka Teatralna, przedstawienia teatralnie i warsztaty skierowane do dzieci i młodzieży, które są nastawione na kształtowanie wrażliwości i wyobraźni dzieci, poznawanie siebie, ekspresję i edukację kulturalną. Warsztaty: teatralne, plastyczne, pantomima i rękodzieło.
Przedstawienia i zespoły teatralne: "Paskudarium" Divadlo Piki, Słowacja, "Jaś i Małgosia" Teatr Lalek Banialuka, "Księga dżungli" Opolski Teatr Lalki i Aktora, "Dzień dobry, świnko" Teatr Baj Pomorski, "Stoi na stacji lokomotywa" Teatr Lalek "Guliwer, "Przystojny strażak, czyli pożar Teatru Narodowego", Naivni divadlo Liberec Czechy, "Buratino" Teatr Lalka, Warszawa, "Zwierzęta doktora Dolittle" Wrocławski Teatr Lalek.
Spektakle: 8,15,22,29 lipca 2007, 5,12,19 i 26 sierpnia 2007
4. Czwarty element: trwają ustalenia dotyczące terminów i repertuaru polskich zespołów teatralnych: Kompania Doomsday, Teatr Montownia, Teatr Witkacy, Teatr Korez
Spektakle: 28 lipca 2007, 4, 11 i 18 sierpnia 2007
IV. Miejsce realizacji:
Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach:
- pl. Sejmu Śląskiego (przed budynkiem GCK, przed Urzędem Marszałkowskim i Wojewódzkim) - przedstawienia plenerowe i w namiotach teatralnych (Arcipelago Circo Teatro, Teatro Tatro)
- podcienia GCK - przedstawienia i koncerty na wolnym powietrzu, będą realizowane nawet w przypadku niepogody,
- teatr Korez (budynek GCK) - przedstawienia na scenie teatru Korez,
- sale GCK - warsztaty artystyczne dla dzieci i młodzieży
V. Pozostałe informacje
1. Współorganizatorzy :
Teatr Korez, Urząd Miasta Katowice
2. Sponsorzy:
PKO Bank Polski SA, Grupa LOTOS S.A., Browary Tyskie
3. Ceny biletów: spektakle 10 zł, koncerty 12 zl.
Propozycja oferty patronackiej:
1. Plakaty (B1, pełny kolor, 2000 egz.), ulotki (1/3 A4, pełny kolor, 4000 egz)
2. Billboardy (40 sztuk), Citylighty (50 sztuk)
3. Plansze i bannery reklamowe, powierzchnie reklamowe w środkach komunikacji miejskiej.
4. Reklama w mediach ogólnopolskich.
5. Konferencja prasowa otwierająca Ogród, przekazanie materiałów dla dziennikarzy, w tym płyt CD z fragmentami przedstawień, które będą prezentowane
6. Newsletter - informator wysyłany pocztą e-mail z bieżącymi informacjami dla dziennikarzy oraz miejskich punktów informacji na terenie Górnego Śląska.
7. Strona www redagowana na bieżąco, z pełną informacją o programie i opisami spektakli, w szczególności publikowane będą relacje i fotografie z kolejnych weekendów . Strona umożliwi widzom poprzez system komentarzy ocenianie spektakli i wymianę poglądów; umieszczona będzie ankieta do głosowania na najlepiej oceniany spektakl.
8. Konferencja prasowa zamykająca Ogród i ogłoszenie wyników głosowania widzów na najlepiej oceniany spektakl.