Teatralne rejsy po Odrze

Wrocławski Teatr Lalek

Wiecie, gdzie po Wrocławiu grasował wampir? Albo dlaczego pewien burmistrz został bezpardonowo strącony z mostu do wody w pobliżu miejsca, gdzie dziś straszą duchy wyklętych kochanków? No to czas się dowiedzieć. Najlepiej w doborowym towarzystwie.

"Polska-Gazeta Wrocławska" razem z Wrocławskim Teatrem Lalek zaprasza najmłodszych wrocławian na niezwykłe, teatralne rejsy po Odrze. W trakcie wycieczki dzieciaki poznają najpiękniejsze zabytki i wysłuchają magicznych historii o Wrocławiu. A oprócz tego zwiedzą Ostrów Tumski, staną oko w oko z piratami i zobaczą, jak mieszkają zwierzaki we wrocławskim zoo.

Teatralny statek odpływa do końca sierpnia w każdy wtorek, środę, czwartek i niedzielę z przystani Kardynalskiej. Wyprawa zaczyna się o godz. 10.30 przy moście Tumskim, gdzie na wycieczkowiczów czeka Bajkobus.

Jak mówią organizatorzy przedsięwzięcia, rejs łączy w sobie elementy wykładu historycznego, spektaklu teatralnego i rekreacyjnej wycieczki. - To jednocześnie wspaniała zabawa i cenna lekcja historii Wrocławia oraz Dolnego Śląska - zapewnia Anna Hejno, rzeczniczka teatru. Lekcja, dodajmy, niekonwencjonalna i bardzo przyjemna. O to, by uczestnikom wyprawy nie nudziło się ani przez chwilę, dba Beata Maciejewska - historyczka i dziennikarka wrocławskiego oddziału Gazety Wyborczej.

Mamy też dobre wieści dla dorosłych. W sobotę 21 sierpnia o godzinie 21 statek obierze nieco inny niż dotychczas kurs i wypłynie w nocy rejs. Jego uczestnicy wysłuchają opowieści dotyczącej bliskich związków Wrocławia z Odrą i historii odrzańskiego nadbrzeża. Dowiedzą się o pięknej Magdalenie, żonie karczmarza oskarżonej o czary i pławionej w rzece, świątobliwym zakonniku odpierającym z boską pomocą atak Mongołów na Ostrów Tumski i przekonają się sami, co kryje się w nurtach Odry pod mostem Pokoju. Rejsowicze popłyną z biegiem Odry przez wrocławskich tysiąc lat - spotkają się z cesarzem Wilhelmem, przeżyją atak wojsk napoleońskich na miasto i zobaczą obrazy starego Wrocławia na fasadach budynków. Zapowiada się niezwykle, bo projekcjom multimedialnym towarzyszyć będą efektowne iluminacje nadodrzańskich zabytków. A na zakończenie zabrzmi koncert chopinowski Fortepiany na Odrze, grany jednocześnie na trzech instrumentach umieszczonych na pływającej pośrodku rzeki scenie.

Rejsy Odrzańskie wpisują się w prospołeczną działalność teatru. - Mamy wyraźnie określoną misję społeczną. Prospołeczne oddziaływanie teatru jest dla mnie niezwykle ważne. Dlatego też staram się zarówno wystawiać sztuki poruszające ważne dla społeczeństwa problemy, jak i aktywnie działać - na rzecz wrocławian i Wrocławia - angażując się w projekty takie jak ten - mówi Roberto Skolmowski, dyrektor WTL.

W część zaplanowanych rejsów popłyną wychowankowie świetlic środowiskowych, rodzin zastępczych oraz dzieci powodzian. Akcja organizowana jest we współpracy z wydziałem zdrowia (który wraz z instytucją Wrocław 2016 pokrył część jej kosztów) i Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Kasa biletowa Rejsu Odrzańskiego dla dzieci na przystani Kardynalskiej jest czynna w dniu rejsu od godz. 10 do momentu odpłynięcia statku. Kasa biletowa Rejsu Nocnego dla dorosłych przy bulwarze X. Dunikowskiego, obok Hali Targowej, będzie czynna w dniu rejsu od godziny 19 do momentu odpłynięcia statków. Rejs Odrzański dla dzieci kosztuje 30 zł od osoby (w cenie: Spacerownik po Ostrowie Tumskim, rejs statkiem oraz wstęp do zoo). Tyle samo trzeba będzie zapłacić za rejs nocny.

Justyna Kościelna
POLSKA Gazeta Wrocławska
23 sierpnia 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...