Teatralne wydarzenie roku

18. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży „Korczak”

Trwa sprzedaż biletów na najważniejsze kulturalne wydarzenie dla dzieci w 2014 roku – Specjalną Edycję Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK, która towarzyszy 18. Światowemu Kongresowi ASSITEJ! Wszystkie kasy teatrów w których wystawione będą spektakle sprzedają już bilety. Ponad 50 najlepszych spektakli dla dzieci i młodzieży z całego świata zagości na warszawskich deskach teatrów w dniach 23 – 31 maja.

Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży KORCZAK na stałe wpisuje się w kulturalny kalendarz wydarzeń w stolicy. Jednak w tym roku czeka nas wyjątkowa edycja tego kulturalnego wydarzenia – towarzyszy mu bowiem 18. Światowy Kongres ASSITEJ. To najważniejsze spotkanie wszystkich członków Światowego Stowarzyszenia Teatrów dla Dzieci i Młodzieży ASSITEJ, które odbywa się raz na trzy lata. W tym roku miejscem tego spotkania jest właśnie Warszawa.

Wszyscy mali i duzi miłośnicy teatru będą mieli okazję zobaczyć ponad 50 oryginalnych produkcji z całego świata. Na widzów czeka ponad 20 tysięcy miejsc! Bilety są do nabycia w teatrach, w których odbywają się dane przedstawienia.

„Ogromnym sukcesem jest liczba spektakli zgłoszonych do udziału w tegorocznej edycji festiwalu KORCZAK. Ponad 430 teatrów z 6 kontynentów świata ubiegało się o nasze zaproszenie do Warszawy. Rada Artystyczna miała trudne zadanie jak wybrać najlepszych z najlepszych. Mam nadzieję, że opinia widzów zgodna będzie z jej decyzją. Festiwalowi KORCZAK zawsze przyświeca misja edukacji młodego widza i nie inaczej jest tym razem. W tym roku, w myśl hasła przewodniego „No limits", możemy spodziewać się, że sztuka nie będzie miała granic" – powiedziała Dyrektor Kongresu i Festiwalu, Grażyna Karwowska-Winiarek.
Niezwykłe spektakle to nie wszystko, co czeka dzieci i dorosłych w drugiej połowie maja! Na placu przed głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki oraz w jego wnętrzu, czyli w miejscach które będą „epicentrami" Festiwalu zlokalizowana będzie Strefa Dziecka. Na placu przed PKiN zostanie zbudowana Rzeźba Przestrzenna - pawilon w którym odbywały się będą happeningi, reszta działań będzie zlokalizowana w salach warsztatowych i konferencyjnych. W ten sposób młodzi uczestnicy będą mogli spędzić czas w strefie dziecka i wziąć udział w jednej z wielu gier i zabaw organizowanych przez naszych animatorów, ale także uczestniczyć w planowanych wydarzeniach artystycznych: spektaklach lub warsztatach.

„Dla wszystkich pasjonatów teatru, ale także dla rodziców, nauczycieli, pedagogów oraz osób zaangażowanych w tworzenie sztuki teatralnej odbędą się specjalne warsztaty. Warsztaty zostały stworzone z myślą o wszystkich odbiorcach sztuki teatralnej: zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Są naturalnym uzupełnieniem działań festiwalowych, a ich celem jest nadanie twórczego impulsu do rozwoju. To połączenie wiedzy i praktyki, która może być później przekazywana dalej" – powiedziała Aneta Wróbel, Sekretarz Kongresu.

Festiwal KORCZAK to także zjawiska teatralne, które edukują i wskazują ważne tematy dla młodego widza. Od początku w tym nurcie Festiwalu KORCZAK ważną rolę odgrywa twórczość osób niepełnosprawnych, a także innych grup objętych ryzykiem wykluczenia społecznego. Prezentowane były zatem spektakle w wykonaniu bezdomnych czy więźniów, skierowane do młodego widza. W tym roku Zjawiska będą połączone z częścią praktyczną i po raz pierwszy w tym roku w ramach Zjawisk teatralnych zostaną zaprezentowane nie tylko polskie, ale i zagraniczne projekty. W ramach Kongresu szczególna uwaga poświęcona zostanie trzem następującym tematom: teatr dla „najnajów", teatr dla nastolatków oraz teatr „inkluzywny" (teatr tworzony przez reprezentantów grup społecznie wykluczonych, kierowany do szerokiej widowni).

18. Światowy Kongres ASSITEJ oraz Specjalna Edycja Festiwalu KORCZAK zostały objęte honorowym patronatem Małżonki Prezydenta RP pani Anny Komorowskiej. Projekt realizowany jest przy pomocy środków finansowych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu m. st. Warszawy. Współorganizatorem projektu jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Biuro Kongresu i Biuro Festiwalu mieści się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wszystkie wydarzenia odbędą się przy współpracy siedmiu stołecznych teatrów, w których wystawiane będą spektakle w ramach Festiwalu KORCZAK 2014. Festiwal gościć będą: Teatr 6.piętro, Teatr Baj, Teatr Dramatyczny, Teatr Guliwer, Teatr Lalka, Teatr Powszechny i Teatr Studio.

(-)
Materiał Organizaora
23 kwietnia 2014

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia