Teatralny Pasjans

Gdański Teatr Szekspirowski

Właśnie powstał nowy projekt edukacyjny w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim.

Na czym polega projekt?
Teatralny pasjans jest projektem edukacyjnym organizowanym przez Gdański Teatr Szekspirowski dla ludzi młodych (uczniów), osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów. Chcemy zaprosić Was do sprawdzenia, co się stanie – gdy ten sam tekst równocześnie (acz niezależnie od siebie) przygotują przedstawiciele tych trzech grup. Na przeglądzie finałowym staną koło siebie wszystkie zespoły i jeden po drugi – uczniowie obok seniorów, osoby zdrowe i z niepełnosprawnościami – wystawią swoje spektakle.

Efektem projektu będzie stworzenie 9 spektakli teatralnych – jeden spektakl przygotowuje jedna grupa uczestników. Będziemy pracować z trzema tekstami - jeden tekst będzie przydzielony równocześnie grupie młodzieży, seniorów i osobom z niepełnosprawnościami. Grupy pracują w swoich miejscowościach od września do listopada; spotkają się dopiero w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, gdzie wystąpią na trzydniowym przeglądzie.

W czasie projektu zorganizowane zostaną między innymi: szkolenie liderów grup w Gdańsku oraz cykl warsztatów z wybranym specjalnie reżyserem. Naszym celem jest pobudzenie aktywności twórczej oraz integracja osób z różnych miejscowości, grup społecznych i wiekowych.

Kto może wziać udział w projekcie?

Do udziału w projekcie poszukujemy 9 grup:
3 grup młodzieży
3 grup osób starszych
3 grup, w których większość członków stanowią osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami

Grupa, która chce się zgłosić, musi:
- składać się maksymalnie z 15 osób
- działać w województwie pomorskim
- wybrać spośród siebie lidera (więcej informacji o funkcji lidera znajduje się poniżej)

Jak długo trwa projekt i jaki jest dokładny plan wydarzeń?

Zainteresowane grupy mogą przesyłać swoje zgłoszenia (formularz zgłoszeniowy oraz wcześniej przygotowany filmik) do dnia 30 czerwca 2015.
Więcej informacji o rekrutacji do projektu znajduje się poniżej.
O zakwalifikowaniu się do projektu poinformujemy do 15 lipca 2015.

22 sierpnia
Warsztaty integracyjno-szkoleniowe dla liderów grup. Warsztaty odbędą się w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Prowadzenie: Marzena Nieczuja-Urbańska oraz organizatorki projektu.

23 - sierpnia – 15 listopada
Organizatorzy odwiedzą uczestników w ich miejscowościach, aby osobiście poznać całą grupę. Nad swoim spektaklem uczestnicy pracować będę ze specjalnie zatrudnionym reżyserem. Nastepnie spektakle zostaną wystawione przed lokalną publicznością (w domu kultury, domu seniora, damy dziecka itp.)

16-18 listopada
W tych dniach odbędą się występy grup w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Po spektaklach przewidziane są dyskusje.

7 grudnia
Zostanie wydana publikacja poprojektowa z płytą DVD.

Czy udział w projekcie jest bezpłatny?

Udział w projekcie jest bezpłatny – organizator nie pobiera opłat od grup ani od liderów. Podczas przeglądu 16-18 listopada, organizator zapewni grupom transport do Gdańska oraz wyżywienie podczas przeglądu. Uwaga – jednorazowo w GTS spotkają się 3 grupy. Na drugi dzień przypadną kolejne trzy. Tak samo na następny. Organizator zapewni wyżywienie i transport dla grupy wyłącznie w terminie, w którym ona występuje. Można oczywiście przyjechać dobrowolnie na pozostałe dni (jako widz). Wówczas jednak grupa pokrywa koszty sama.

Przewidzieliśmy także dla Was środki na przygotowanie spektaklu (kostiumów, drobnej scenografii). Podczas szkolenia liderów 22 sierpnia zapewnimy wyżywienie dla uczestników. Nie pokryjemy jednak kosztów dojazdu do nas. Proszę więc pamiętać, że liderem grupy musi być osoba pełnoletnia i samodzielna, która będzie w stanie dojechać na szkolenie we własnym zakresie.

Nad czym będą pracować uczestnicy projektu?

Każda z grup będzie pracowała z przydzielonym jej ekspertem nad jednym z tekstów: „Antygona" Sofoklesa, „Dziady cz. II" Adama Mickiewicza lub „Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Zarówno tekst do pracy jak i ekspert pracujący z grupą, zostaną przydzielone grupie przez organizatora. Każdy ekspert przepracuje z daną grupą 20 godzin w terminach, które wspólnie ustalą. Praca będzie odbywała się w miejscowości, w której spotyka się grupa. Organizator wybierze dla każdej grupy eksperta z niedalekiej okolicy. Następnie każda z grup zaprezentuje swój spektakl przed lokalną publicznością, na przykład w pobliskim domu kultury, klubie osiedlowym, klubie seniora itp. Ostatnim etapem projektu będzie przegląd spektakli i panele dyskusyjne (z udziałem ekspertów) w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Grupy zaprezentują swoje spektakle oraz obejrzą spektakle innych grup.

Wybór tekstów do pracy nie jest przypadkowy. W każdym z nich znajdują się zarówno monologi, jak i krótsze kwestie oraz postaci zbiorowe (takie jak chór), dzięki czemu udział w projekcie będą mogli wziąć członkowie grup o różnych potrzebach i możliwościach.

Do kogo mogę się zwrócić z pytaniami?

Organizatorzy projektu odwiedzą każdą z grup dwukrotnie – pierwszy raz na początku projektu i drugi raz – aby obejrzeć lokalną prezentację przygotowanego spektaklu. Przez cały czas trwania projektu organizatorzy będą w kontakcie z liderem grupy.

Kim jest lider grupy?

Lider grupy to osoba, która od początku projektu zajmuje się daną grupą uczestników i odpowiada za kontakt z organizatorem. Wszyscy liderzy grup 22 sierpnia 2015 wezmą udział w szkoleniu w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim, które poprowadzi aktorka Teatru Wybrzeże, Marzena Nieczuja-Urbańska. W czasie trwania projektu liderzy będą dbali o komfort pracy członków swej grupy oraz koordynować przygotowania do spektaklu lokalnego, a w razie potrzeby będą kontaktowali się z organizatorem.

Lider może być naturalnym przewodniczącym grupy – w przypadku młodzieży będzie to nauczyciel, w przypadku pozostałych grup – osoba prowadząca dany klub lub grupę. Może się jednak zdarzyć, że grupa będzie chciała zawiązać się na innych zasadach na potrzeby projektu (na przykład wybierając spośród siebie kogoś, kto będzie chciał przewodniczyć grupie). Taka możliwość nie dotyczy jednak grup młodzieży.

Jak mogę wziąć udział w projekcie?

Aby wziąć udział w projekcie, należy:
1. do dnia 30 czerwca 2015 umieścić na portalu internetowym YouTube lub Vimeo filmik o długości nie przekraczającej 7 minut. Film musi przedstawiać pracę teatralną grupy na temat zawierający się w pojęciu: „integracja" (w różnych tego słowa znaczeniach i przejawach). Film może zostać wykonany dowolnym urządzeniem video, także aparatem lub telefonem komórkowym. Prosimy jednak o zadbanie, aby dźwięk i obraz był czytelny.
2. do dnia 30 czerwca 2015, lider grupy musi przesłać formularz zgłoszeniowy grupy na adres e-mail shakesploring@gmail.com. Gdy otrzymamy formularz, na adres e-mail lidera, najpóźniej po 24 godzinach przyjdzie potwierdzenie dostarczenia formularza. W przypadku nie otrzymania potwierdzenia, bardzo prosimy o kontakt telefoniczny. Organizator nie bierze odpowiedzialności za niedostarczenie formularza z przyczyn technicznych.

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin projektu oraz naboru
Bardzo prosimy o dokładne przeczytanie regulaminu

Na wszystkie pytania odpowiedzi organizatorzy projektu odpowiadają także mailowo i telefonicznie:

Anna Ratkiewicz-Syrek
akademia@teatrszekspirowski.pl
698 034 820
58 351 01 19

Marta Nowicka
edukacja@teatrszekspirowski.pl
604 759 340
58 351 01 18

Joanna Szkudlarek
edu@teatrszekspirowski.pl

 

(-)
Materiał Teatru
1 czerwca 2015

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia