Teatralny Paszport dla Sandry Korzeniak

Laureaci Paszportów "Polityki" 2009

Podczas gali przyznania nagród w 17. edycji plebiscytu Paszporty "Polityki" ogłoszono listę laureatów w sześciu odrębnych kategoriach: film, literatura, teatr, sztuki wizualne, muzyka poważna, muzyka popularna oraz laureata nagrody specjalnej dla Kreatora Kultury

Nagroda Paszportów przyznawana jest wyłącznie tym, którzy wykazali się szczególnym twórczym niepokojem, inwencją, ponadprzeciętną wyobraźnią i oddaniem sztuce. Laureaci wybierani są w sześciu kategoriach.

W każdej z nagradzanych dziedzin, dziesięciu wybitnych krytyków z prasy, radia i telewizji zgłasza po trzy kandydatury wraz z uzasadnieniem. Trzy osoby w każdej kategorii, które zebrały największą liczbę rekomendacji, otrzymują oficjalne nominacje. Spośród tych trójek redakcyjna Kapituła wybiera laureatów Paszportów.

Przyznana została nagroda specjalna dla Kreatora Kultury, którą zdobył Paweł Althamer.

W kategorii film laureatem Paszportów zostali Borys Lankosz oraz Xawery Żuławski
W kategorii teatr: Sandra Korzeniak
W kategorii sztuki wizualne: Karol Radziszewski
W kategorii muzyka poważna: Barbara Wysocka
W kategorii muzyka popularna: L.U.C. (Łukasz Rostkowski)
W kategorii literatura laureatem Paszportów został Piotr Paziński

Nominowanych w kategorii literatura wskazali:
Anna R. Burzyńska, „Tygodnik Powszechny”, „Didaskalia”; Jacek Cieślak, „Rzeczpospolita”; Joanna Derkaczew, „Gazeta Wyborcza”; Łukasz Drewniak, „Dziennik”, „Przekrój”, TVP Kultura; Jacek Kopciński, „Teatr”; Marcin Kościelniak, „Tygodnik Powszechny”, „Didaskalia”; Wojciech Majcherek, TVP Kultura; Grzegorz Niziołek, „Didaskalia”, Uniwersytet Jagielloński; Tadeusz Nyczek, „Przekrój”; Paweł Sztarbowski, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.

Sandra Korzeniak - ur. w 1976 r. w Krakowie. Absolwentka Wydziału Aktorskiego krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. W latach 2000–2008 w zespole Starego Teatru w Krakowie, od 2008 r. aktorka warszawskiego Teatru Dramatycznego. Zagrała nagradzaną rolę Nadii w „Polaroidach” Marka Ravenhilla w reż. Michała Kotańskiego, wystąpiła w spektaklach Pawła Miśkiewicza: „Niewinie” Dei Loher i „Przedtem/Potem” Rolanda Schimmelpfenniga. Największe kreacje stworzyła w krakowskich spektaklach Mai Kleczewskiej: Heleny w „Śnie nocy letniej” Szekspira i Cate w „Zbombardowanych” Sarah Kane oraz w przedstawieniach Krystiana Lupy: Małgorzaty w „Mistrzu i Małgorzacie” Michaiła Bułhakowa, Marii w „Zaratustrze” według Nietzschego/Schleefa, Edie Sedgwick w „Factory 2” oraz, już w warszawskim Dramatycznym, Marilyn Monroe w „Persona. Tryptyk/Marilyn”.

(-)
onet.pl
13 stycznia 2010
Portrety
Irena Jun

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...