Teraz w Polsce

Rok Grotowskiego 2009

W 2009 roku mija 10. rocznica śmierci Jerzego Grotowskiego, 50. rocznica objęcia kierownictwa Teatru 13 Rzędów w Opolu (późniejszego Teatru Laboratorium) przez Ludwika Flaszena i Jerzego Grotowskiego i 25. rocznica samorozwiązania Teatru Laboratorium

W listopadzie 2007 Konferencja Generalna UNESCO wpisała 50. rocznicę utworzenia przez Jerzego Grotowskiego Teatru Laboratorium na listę rocznic obchodzonych pod auspicjami UNESCO w latach 2008-2009. Również w listopadzie 2007 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kazimierz Michał Ujazdowski oraz Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz podpisali porozumienie intencyjne w sprawie realizacji Roku Grotowskiego 2009.

Pomysłodawcą i głównym organizatorem obchodów jest Instytut im. Jerzego Grotowskiego we Wrocławiu. Na program obchodów Roku za granicą złożą się m.in.:
-konferencja "Anthropologie théâtrale selon Jerzy Grotowski" we współpracy z teatrem Bouffes du Nord, Université Paris Sorbonne (realizowana w siedzibie Collège de France) w październiku 2009;
-konferencja "Performer: twenty years after" we współpracy z University of California (Irvine) w listopadzie 2009.

W skład Komitetu Honorowego Roku Grotowskiego 2009 wchodzą: prof. Kazimierz Grotowski (brat artysty), Ludwik Flaszen (najbliższy współpracownik w Teatrze Laboratorium), profesorowie i artyści, którzy systematycznie wspierali jego pracę, jak również Rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, prezydenci Wrocławia i Pontedery oraz Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego.

Instytut Grotowskiego przy organizacji Roku Grotowskiego 2009 zaproponował współpracę m.in.: Centre for Performance Research (Walia), Centre International de Creations Théâtrales (Francja), Fondazione Pontedera Teatro (Włochy), Instytutowi Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego, New York University (USA), Odin Teatret (Dania), British Grotowski Project na University of Kent (Anglia) oraz Uniwersytetowi Rzymskiemu "La Sapienza" (Włochy).

Program Roku Grotowskiego 2009 obejmuje wiele wydarzeń artystycznych i naukowych - konferencje, wystawy i instalacje, seminaria praktyczne i spotkania we Wrocławiu, w Polsce (w Krakowie i Warszawie) i za granicą (w Stanach Zjednoczonych - zobacz więcej..., Danii, Niemczech, Czechach, Austrii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoszech i na Kubie), a także dwa wydarzenia:

Premio Europa per il Teatro - uroczystość wręczenia Europejskiej Nagrody Teatralnej, 31 marca - 5 kwietnia 2009

Europejską Nagrodę Teatralną przyznaje od 1986 roku międzynarodowe jury pod patronatem Komisji Europejskiej, Unii Teatrów Europy, Europejskiej Konwencji Teatralnej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych, Międzynarodowego Instytutu Teatralnego UNESCO oraz Śródziemnomorskiego Instytutu Teatralnego. Wśród jej laureatów znajdują się m.in.: Ariane Mnouchkine, Peter Brook, Harold Pinter, Robert Wilson i Pina Bausch. Jako pierwszy Polak nagrodę "Nowe Rzeczywistości Teatralne" dla twórców kreujących nowy język teatru otrzymał w 2007 roku Krzysztof Warlikowski.

Prestiżowe uroczystości wręczenia nagrody, organizowane do tej pory w Taorminie na Sycylii, Turynie i Salonikach, gromadzą wpływowych ludzi teatru - reżyserów, aktorów, krytyków, dziennikarzy czołowych pism świata, profesorów akademickich, dyrektorów teatrów i festiwali. Tegoroczna gala wpisana w program Roku Grotowskiego 2009 po raz pierwszy odbędzie się w Polsce. Od 31 marca do 5 kwietnia 2009 roku Wrocław gościć będzie laureata głównej nagrody - Krystiana Lupę oraz pięciu reżyserów uhonorowanych wyróżnieniem "Nowe Rzeczywistości Teatralne": Guya Cassiersa (Belgia), Pippa Delbona (Włochy), Rodriga Garcíę (Argentyna/Hiszpania), Árpáda Schillinga (Węgry), François Tanguya i Théâtre du Radeau (Francja). W tym czasie zobaczyć będzie można spektakle nagrodzonych twórców oraz uczestniczyć w spotkaniach z nimi.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny "ŚWIAT MIEJSCEM PRAWDY", 14-30 czerwca 2009

Festiwal nawiązuje w swej nazwie do jednego z wystąpień Jerzego Grotowskiego, stanowi okazję do spotkania z twórczością reżyserów, którzy podczas swych artystycznych wędrówek przekształcali różne obszary teatru w dwudziestym wieku, nierzadko poszerzając granice tej sztuki. Każdy z zaproszonych do Wrocławia artystów światowego formatu tworzy teatr o wyjątkowej estetyce i formie, w którym - zgodnie z tym, co postulował Grotowski - istotną rolę odgrywa aktor. Festiwal ma się przyczynić do sformułowania odpowiedzi na pytanie o to, co przy całej ulotności teatru stanowi jego wartość trwałą, niezależną od chwilowych upodobań publiczności - o to, z czym wchodzimy w nowe milenium teatralne.

Od 14 do 30 czerwca 2009 roku swoje przedstawienia zaprezentują we Wrocławiu: Roberto Bacci, Eugenio Barba, Pina Bausch, Peter Brook, Alvis Hermanis, Krystian Lupa, Richard Schechner, Tadashi Suzuki, Theodoros Terzopoulos i Krzysztof Warlikowski. W ramach festiwalu odbędą się także spotkania z Ludwikiem Flaszenem i Anatolijem Wasiljewem, jak również rozmowy z twórcami festiwalowych spektakli oraz pokazy filmowe.

Osobny nurt festiwalu stanowić będzie "Linia Wschodnia" - prezentacje zespołów teatru poszukującego wspieranych w przeszłości przez Ośrodek Grotowskiego i obecnie przez Instytut im. Jerzego Grotowskiego.

W ramach program Roku Grotowskiego 2009 organizatorzy przewidzieli również:

-wystawę zdjęć Maurizia Buscarina ze spektaklu Apocalypsis cum figuris Teatru Laboratorium zatytułowaną Idź i nie przychodź więcej;
-konferencję "Co było. Co jest. I co jest do zrobienia. Światowa recepcja twórczości Jerzego Grotowskiego";
- seminarium praktyczne "Giving Voice in Wrocław" we współpracy z Centre for Performance Research;
- spotkania teatralne "Świat miejscem prawdy", na które zaproszeni zostaną wybitni twórcy teatralni, wśród nich: Roberto Bacci, Eugenio Barba, Pina Bausch, Peter Brook, Ariane Mnouchkine, Włodzimierz Staniewski, Tadashi Suzuki, Anatolij Wasiljew;
-konferencję "Kości mi wewnętrzne połamał..." poświęconą pracy Jerzego Grotowskiego nad dziełami Juliusza Słowackiego.

W 2009 roku nakładem Instytutu Grotowskiego ukaże się szereg wydawnictw w językach polskim i angielskim, nad którymi Instytut współpracuje z British Grotowski Project (Anglia), Centre for Performance Research (Walia), Odin Teatret (Dania) i Theatre Arts Researching the Foundations (Malta).

Program Roku Grotowskiego 2009 obejmuje również wydarzenia realizowane poza siedzibą we Wrocławiu, m.in. w Canterbury, Krakowie, Londynie, Nowym Jorku, Paryżu, Rzymie i Warszawie.
(mw)

(-)
Culture.pl
20 kwietnia 2009
Portrety
Jerzy Grotowski

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia

Łabędzie
chor. Tobiasz Sebastian Berg
„Łabędzie", spektakl teatru tańca w c...