Tęsknota za wyzwoleniem się

"Emigranci" - reż. Artur Żmijewski - Teatr Praga w Warszawie

Emigrant czyli człowiek, który żyje nie tam, gdzie się urodził i wychował, nie jest w stanie odczuwać aż tak boleśnie wszystkiego, co jest złe w kraju jego zamieszkania, w ludziach, w nim samym, jak to odczuwa człowiek, który żyje w swojej ojczyźnie. Sławomir Mrożek

"Emigranci" (1974) to najwybitniejszy obok "Tanga" dramat Sławomira Mrożka. Utwór ten w polskiej, powojennej dramaturgii uznany jest za najważniejszy. Mrożek znakomity i wrażliwy satyryk demaskuje w "Emigrantach" anachroniczne obsesje współczesnego świata. Pyta o granice wolności, możliwość wyzwolenia się jednostki z więzów społecznych czy narodowych. Co to znaczy być wolnym człowiekiem? Czy na pewno... tutaj nareszcie możemy rozprostować skrzydła..., gdy już nie dotykają nas... tamtejsze wszystkie lokalne problemy, problemiki raczej... Małe szowinizmy, małe reformy, małe porcyjki... Mali ludzie i mały kraj? Takie pytania mimo ogromnych zmian politycznych, a co za tym idzie, społecznych, w Polsce i Europie są ciągle aktualne. Kontekst egzystencjalny i społeczny będzie istniał zawsze. Tak, jak zawsze towarzyszyć będzie człowiekowi tęsknota za wyzwoleniem się, za osiągnięciem szczęścia.

Być szczęśliwym - to prawo i obowiązek ludzi wyzwolonych.
Sławomir Mrożek

Przyjemność mamy z korzyści, a korzyści czerpiemy z osiągania czegoś, co jest więcej warte od innych rzeczy, czyli trudniejsze, cenniejsze.
Sławomir Mrożek

Hanna Białoń
Materiały Teatru
29 października 2009

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia