To był udany rok

Podsumowanie sezonu artystycznego 2021/2022 w Nowym Teatrze im. Witkacego w Słupsku

Zamykamy sezon z poczuciem satysfakcji. Za nami cztery udane premiery, zrealizowane projekty, wydarzenia towarzyszące repertuarowi, wyjazdy festiwalowe oraz stabilna sytuacja organizacyjna teatru – co niezwykle ważne w trudnych dla kultury czasach.

Rok artystyczny rozpoczęliśmy premierą spektaklu „Ciemna woda" Amanity Muskarii w reżyserii Iwo Vedrala. Przedstawienie zostało zrealizowane dzięki grantowi Instytutu Teatralnego - słupski teatr, jako jeden z trzech w Polsce, zwyciężył w konkursie „Dramatopisanie".

Premiera przedstawienia odbyła się 17 września. Przedstawienie dotyka kryzysu migracyjnego, przemocy, wykluczenia, religii. Przygląda się mechanizmom i relacjom tworzącym się w zamkniętych społecznościach. Dla Nowego Teatru w Słupsku ten spektakl jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych, które udowadnia, że nieoczywisty teatr ma nie tylko sens, ale również ważne zadanie społeczne. Gazeta Świętojańska uznała ten spektakl za najlepsze przedstawienie województwa pomorskiego 2021 roku. W jej rankingu wyróżnieni zostali również autorka, aktor Wojciech Marcinkowski oraz społeczne zaangażowanie teatru. Przedstawienie zostało dostrzeżone przez krytykę teatralną i budzi zainteresowanie festiwali w całym kraju.

Spektakl pokazaliśmy między innymi na Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi – jednej z najważniejszych i najbardziej prestiżowych imprez teatralnych w Polsce oraz w ramach pokazu mistrzowskiego Festiwalu Pestka w Jeleniej Górze. „Ciemna woda" znalazła się również w finale 28 edycji Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Ostatnią produkcją sceniczną w 2021 roku była „Opowieść wigilijna" Charlesa Dickensa w reżyserii Karoliny Maciejaszek, jej premiera odbyła się 5 grudnia.

Przedstawienie ma charakter familijny, jest również pozycją lekturową eksploatowaną w okresie mikołajkowym i świątecznym. Przedstawienie zostało przyjęte entuzjastycznie przez widzów. Zainteresowanie było tak duże, że nie byliśmy w stanie sprostać zapotrzebowaniu. Wstawiliśmy do repertuaru maksymalną ilość przedstawień, jakie były możliwe w grudniu i styczniu. Wszystkie spektakle miały stu procentowe obłożenie. Niestety tę świetną passę przerwało wprowadzenie nauki zdalnej w szkołach.

Wiosną 2022 roku przygotowaliśmy premierę spektaklu „Nasz mały PRL" na podstawie książki I. Meyzy i W. Szabłowskiego w reżyserii debiutującej po tej stronie sceny naszej aktorki Moniki Janik.

Przedstawienie jest muzyczną podróżą do czasów słusznie minionych – z całym bagażem absurdów, wspomnień ale również refleksji nad kondycją naszego człowieczeństwa wtedy i dziś. „Nasz mały PRL" został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. Ze względu na ogromne zainteresowanie tym tytułem uruchomiliśmy sprzedaż biletów na tę pozycję repertuarową do końca roku kalendarzowego.

„Nasz mały PRL" pokażemy również w Katowicach podczas Letniego Ogrodu Teatralnego w lipcu 2022 roku a w sierpniu na scenie plenerowej w Jarosławcu.

Sezon zamknęliśmy komediową premierą „Dekoratora" D. Churchilla w reżyserii P. Pitery. Spektakl miał premierę 1 lipca i rozpoczął krótką przerwę wakacyjną w Nowym Teatrze.

Jednak nie próżnujemy! Korzystając z turystycznego charakteru regionu przygotowaliśmy razem z firmą Engie EC Słupsk projekt „Lato z Dobrą Energią". Przez cały sierpień będziemy grać na wakacyjnej scenie ustawionej na podwórku naszego teatru najbardziej popularne i rozrywkowe tytuły z naszego repertuaru. Plenerowy charakter przedsięwzięcia, ustawienie widowni na leżakach oraz świetna zabawa – to główne wartości tego projektu. „Lato z dobrą energią" to impreza, która udowodni, że Engie EC Słupsk potrafi rozgrzewać mieszkańców Słupska również w wakacje!

Scena letnia to niejedyny projekt realizowany przez nasz teatr. Na przełomie 2021 i 2022 roku przygotowaliśmy, również dzięki wsparciu firmy Engie, cykl filmików internetowych pokazujących historię Słupska zatytułowany „Mały Paryż". W ramach akcji powstało 20 odcinków a przedsięwzięcie cieszyło się ogromną popularnością.

Jesienią 2021 roku wydaliśmy książkę biograficzną o Jerzym Karnickim – naszym emerytowanym aktorze, współpracującym wciąż z instytucją. Staramy się również na bieżąco realizować nasze przedsięwzięcia, które sprawdziły się w latach poprzednich – n.p. „Niania w teatrze" czy spektakle z tłumaczeniem na obce języki bądź język migowy.

Sezon zamknęliśmy projektem „Słodkie dramaty – pszczoły na dachu słupskiego teatru". Dzięki wsparciu Fundacji Orlen przez dwa miesiące gościliśmy ule na naszym budynku.

Przygotowaliśmy serię warsztatów dla dzieci, konkursy plastyczne i literackie, transmisję internetową z życia pszczół a przedsięwzięcie zakończyliśmy wypuszczeniem linii miodu teatralnego.

Zamykając sezon pomyśleliśmy również o darczyńcach teatru. Dla naszych sponsorów przygotowaliśmy specjalną nagrodę – statuetkę „Przyjaciela Nowego Teatru" wręczaną najbardziej zasłużonym podmiotom realizującym z nami przedsięwzięcia artystyczne i edukacyjne.

Wsparcie zaprzyjaźnionych firm oraz realizowane projekty grantowe są niezwykle ważnym elementem składowym budżetu słupskiego teatru – najniżej dotowanego w kraju teatru dramatycznego. Swoje piętno na kondycji instytucji odcisnęła również pandemia. W minionym sezonie zagraliśmy 145 razy (z czego 23 spektakle na wyjeździe) przy średniej frekwencji niespełna 70 %. Jest to wartość niższa o ponad 1/3 (ilość zagranych spektakli) oraz około 10 punktów procentowych (frekwencja) w stosunku do ostatniego zamkniętego roku przed epidemią.

Starty wywołane ograniczeniami covidowymi staramy się rekompensować pozyskiwaniem grantów na naszą działalność. Warto zauważyć, że zarówno w minionym, jak i obecnym roku kalendarzowym, dwie z czterech produkcji scenicznych oparte jest o pozyskane środki zewnętrzne.

Już w sierpniu rozpoczynamy próby do dwóch spektakli – będzie to „Grupa krwi" A. Wakulik w reżyserii Macieja Gorczyńskiego. Jesteśmy niezwykle szczęśliwi, że kapituła konkursu „Dramatopisanie" ponownie wybrała nasz teatr (jako jeden z dwóch w Polsce!) w kolejnej edycji konkursu. Dzięki wsparciu Instytutu Teatralnego powstanie obyczajowy spektakl poruszający temat sprawiedliwości społecznej w kontekście klasowego pochodzenia Polaków - premiera 24 września.

Pod koniec roku natomiast pokażemy Państwu premierę spektaklu „Mała piętnastka – legendy pomorskie" autorstwa i w reżyserii Tomasza Mana. Spektakl inspirowany będzie tragicznym wypadkiem na jeziorze Gardno z 1948 roku - historia ta będzie inspiracją do pokazania ludowej mitologii Pomorza. W przedstawieniu weźmie udział pochodzący ze Słupska i związany z naszym miastem aktor Mariusz Bonaszewski.

Repertuar sierpień "Lato z Dobrą Energią":

- 6-7 godz. 19:00 "Świat zwariował - Darek Gatniej"
https://nowyteatr.pl/spektakle/swiat-zwariowal-darek-gatniej/

- 13-14 godz. 19:00 "Wykrywacz kłamstw"
https://nowyteatr.pl/spektakle/wykrywacz-klamstw/

- 20-21 godz. 19:00 "Wszyscyśmy z jednego szynela"
https://nowyteatr.pl/spektakle/wszyscysmy-jednego-szynela/

- 27-28 godz. 19:00 "Wszyscyśmy z jednego szynela"
https://nowyteatr.pl/spektakle/wszyscysmy-jednego-szynela/

Kup bilet
Do zobaczenia w Nowym Teatrze!

(-)
Materiał Nowego Teatru
14 lipca 2022
Portrety
Dominik Nowak

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...