To był wspaniały rok dla Nowego Teatru!

Nowy Teatr w Słupsku

Dla Nowego Teatru to forma zaproszenia do teatralnej ekstraklasy, dla jego zespołu dowód, że dobry teatr może powstać z dala od wielkich ośrodków i uwagi mainstreamowych mediów, a dla widzów potwierdzenie, że mają w Słupsku zauważony i doceniony w kraju teatr, w którym warto bywać.
Miesięcznik „Teatr" / „Festiwal wykorzystanych szans" / Łukasz Rudziński

2019 rok okazał się absolutnie wyjątkowym dla naszej instytucji! Osiągnęliśmy ogólnopolski sukces zwyciężając Festiwal Szekspirowski naszym "Kupcem weneckim", obchodziliśmy 15 lecie Teatru, budowa nowej siedziby instytucji dobiega końca a wskaźniki aktywności repertuarowej, edukacyjnej i okołoteatralnej okazały się imponujące.

W 2019 roku zagraliśmy dla Państwa 231 spektakli (160 w Słupsku i 71 na wyjeździe) przy frekwencji w siedzibie teatru na poziomie 79, 35 %. Nasze spektakle w Słupsku obejrzało 28 788 widzów, co z publicznością podczas pokazów wyjazdowych daje imponującą ilość 59 744 odbiorców! Wystawiliśmy aż 6 premier - zaczęliśmy od naszej najgłośniejszej produkcji „Kupca weneckiego" w reżyserii Szymona Kaczmarka (luty), w kwietniu pokazaliśmy Państwu propozycję rozrywkową „Pomoc domowa" (reż. Albert Osik), miesiąc później klasyczną komedię na małej scenie - „Wykrywacz kłamstw" w reżyserii Dominika Nowaka. Nowy sezon rozpoczęliśmy we wrześniu współczesnym spektaklem „M-2" w reżyserii Darii Kopiec. Na rozpoczęcie festiwalu wystawiliśmy premierę spektaklu „Made in USA" w reżyserii kolektywu twórczego pod przewodnictwem Wiktora Rubina a rok zakończyliśmy spektaklem dla młodzieży „Pasztety, do boju!" w reżyserii debiutującej Nataszy Sołtanowicz. Spektakl ten zrealizowaliśmy wspólnie z Gminą Postomino. W grudniu wystawiliśmy dodatkowo program mikołajkowy dla najmłodszych widzów pod opieką artystyczną Magdaleny Płanety.

ZŁOTY YORICK
„Kupiec wenecki" okazał się ogromnym sukcesem. Złoty Yorick, zdobyty na Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku to wspaniałe wyróżnienie dla naszego zespołu, zwłaszcza w świetle 15 lat wytężonej pracy artystycznej. Jeden z trójmiejskich krytyków teatralnych (Piotr Wyszomirski, „Gazeta Świętojańska") napisał, że zakwalifikowanie się „Kupca weneckiego" do finału Konkursu Szekspirowskiego to największy sukces artystyczny Nowego Teatru w całej jego historii... Niedługo potem ten konkurs wygraliśmy, spektakl otrzymał dziesiątki entuzjastycznych recenzji w ogólnopolskiej prasie, zostaliśmy zaproszeni na najbardziej prestiżowe festiwale a Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku pojawił się w rankingach teatralnych wśród najlepszych scen z całego kraju.

Na takie spektakle jak ten czeka się czasem nawet dekadę. [...] Słupski "Kupiec wenecki" okazał się objawieniem minionego roku. Nie tylko wykroczył poza szekspirowską sztampę, ale i podarł przy okazji parę klisz na temat teatru prowincjonalnego i jego szans na ogólnopolską recepcję.
"Jak przegrywają Inni" / Łukasz Drewniak / teatralny.pl / 03-01-2020

EDUKACJA I DZIAŁANIA OKOŁOTEATRALNE

W roku 2019 kontynuowaliśmy działania edukacyjne zapoczątkowane w latach wcześniejszych, a także wprowadziliśmy do swojej oferty wiele nowych propozycji. Przygotowaliśmy dla Państwa ponad 100 wydarzeń edukacyjnych i akcji kulturalno-oświatowych!Stworzyliśmy Sieć Liderów Kultury z lokalnymi szkołami, bierzemy udział w ogólnopolskich programach a w listopadzie mieliśmy możliwość zaprezentowania efektów naszych działań edukacyjnych w Archangielsku na naukowo-praktycznej Konferencji Teatr i Teatralność w Kulturze Współczesnej. Od marca zrealizowaliśmy 30 spotkań w ramach akcji „Czytamy z dobrą energią", której partnerem była firma ENGIE EC Spółka z o.o. Chcąc ułatwić pracę nauczycielom, lekcje teatralne realizowane początkowo w siedzibie Teatru przekształciły się w zajęcia prowadzone w szkołach. Uczniom mieliśmy do zaproponowania także cykliczne spotkania Klubu Recenzenta i grupy warsztatowe prowadzone przez naszych aktorów. Ponadto wciąż można było umówić się na zwiedzanie teatru. Raz w miesiącu, w ramach akcji Niania w teatrze, widzowie mieli możliwość przyjścia do Teatru z dziećmi i pozostawienia ich pod opieką animatorów na czas trwania spektaklu. Cyklicznie pokazywaliśmy też spektakle z tłumaczeniami na język angielski i niemiecki. W roku 2019 zwiększyło się nasze grono wolontariuszy i stażystów, którzy pomagali podczas Festiwalu i wydarzeń organizowanych przez teatr, festynów, jarmarków czy warsztatów. Rok 2019, to także 15-lecie Nowego Teatru, w ramach którego wydaliśmy książkę Alicji Syty „Piękne szaleństwo. 15-lecie Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku" i przeprowadziliśmy szereg warsztatów i animacji dla dzieci i młodzieży. Nasze działania edukacyjne często towarzyszyły imprezom miejskim, takim jak: Festiwal SALWA, Dzień Dziecka na Placu Zwycięstwa, Jarmark Gryfitów czy Urodziny Ratusza.

FESTIWAL SCENA WOLNOŚCI
Po raz drugi zorganizowaliśmy Festiwal Scena Wolności (październik 2019), tym razem pod hasłem "transformacja", w trzydziestą rocznicę przemian ustrojowych w Polsce. Pokazaliśmy najgłośniejsze spektakle ostatnich lat (min. „Naszą klasę" Teatru Dramatycznego w Warszawie, „Broniewskiego" Teatru Wybrzeże w Gdańsku czy warszawski Pożar w Burdelu). Udało nam się zaprosić Dom Spotkań z Historią w Warszawie i absolwentów Rosyjskiego Instytutu Sztuk Scenicznych w Petersburgu. Zorganizowaliśmy warsztaty, wystawę, koncert, czytanie performatywne, debaty, wykłady, spotkania z twórcami. Wydawaliśmy gazetkę festiwalową, która cieszyła się takim powodzeniem, że postanowiliśmy kontynuować jej drukowanie w formie miesięcznika. Kolejna edycja Festiwalu Scena Wolności w 2020 roku opierać się będzie o idiom „Cud nad Wisłą". Już pracujemy nad repertuarem i wydarzeniami towarzyszącymi!

NOWA SIEDZIBA
Innym osiągnięciem, ale i wysiłkiem teatru w mijającym roku jest budowa nowej siedziby Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku. Budynek będzie posiadał scenę z widownią na 250 miejsc, sale prób i sale warsztatowe, foyer z kawiarnią, pełne zaplecze techniczne, biurowe oraz pokoje aktorskie z tarasami na dachu. Planowane otwarcie nowej siedziby to 5 września 2020 roku (rozpoczęcie sezonu 2020/2021) – premierą „Szewców" Witkacego w reżyserii Pawła Świątka. Po 15–tu latach działalności Nowy Teatr zyska wreszcie swoja własną siedzibę!

CO PRZED NAMI?
Od 4 lat konsekwentnie budujemy nowoczesny teatr środka, spełniający i stwarzający potrzeby lokalnej społeczności oraz promujący nasze miasto poza jego granicami. Wierzymy, że rok 2020 przyniesie nam równie wiele radości ze wspólnej pracy i jeszcze więcej nowych wyzwań! Przed nami kolejne premiery: w lutym 2020 pokażemy farsę „Żona potrzebna od zaraz" (w reż. Dominika Nowaka), w kwietniu „Wzór na pole trójkąta" (w reż. Jana Hussakowskiego) – spektakl ten realizujemy wspólnie z Festiwalem Nowe Epifanie w Warszawie, na początku czerwca „Stolp. Dzień kobiet" (w reż. Julii Mark). Nowy sezon otworzymy w nowym budynku premierą „Szewców" (w reż. Pawła Świątka) a rok planujemy zamknąć premierą „Opowieści wigilijnej" na podstawie powieści Charles'a Dickens'a.

My już nie możemy się doczekać, a Wy?

Dominik Nowak
Materiał Teatru
11 stycznia 2020
Portrety
Dominik Nowak

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia