Tony Orrico i jego rysunki ciałem w Starym Browarze

"Penwald: 4: unison symmetry standing (grafit na ścianie)"

W dniach 14-16 stycznia w galerii Art Stations odbędzie się pokaz performansu Tony'ego Orrico "Penwald: 4: unison symmetry standing (grafit na ścianie)". Podczas pobytu w Poznaniu artysta poprowadzi też pierwszą sesję Alternatywnej Akademii Tańca 2014.

Punktem wyjścia dla pracy twórczej Tony'ego Orrico jest wypracowana przez artystę praktyka fizycznej symetrii. W stanie, który sam określa jako "stan gotowości", aplikuje swoje działające ciało na różnorakie powierzchnie, zderza je z przedmiotami i wyprawia w podróż w wiele różnych kierunków jednocześnie. Interesuje go, jak impulsy fizyczne manifestują się w formach widzialnych. Odnajduje naturalne piękno i fascynację w tym, co utracone przez reprezentację(-e) oraz w tym, jak wprawione w ruch idee replikują się, mutują i dezintegrują. Jego dzieła sztuki i performatywne akcje często wkraczają w bezkresne obszary lustrzanej i rotacyjnej symetrii. Skupiając się na cyklicznym medytacyjnym ruchu oraz generowaniu i ciągłym regenerowaniu materiału, prace Orrico czerpią z napięcia między tym, co ulotne a tym, co do uchwycenia możliwe i w działaniu pochwycone.

Praktyka symetrii stanowi dla mnie sposób zbalansowania i przygotowania ciała na wejście w obszar nieznanego. W praktyce tej badam możliwości używania proprioceptycznych, (pochodzących z wewnątrz ciała) informacji dla zgłębiania i nawigowania po wewnętrznych i mentalnych jego przestrzeniach. Doskonaląc sztukę pozostawania w "stanie gotowości" - gotowości do natychmiastowego rejestrowania wisceralnych impulsów i podążania za nimi - eksploruję jednocześnie przestrzeń wolną od emocji, myśli, projekcji, wspomnień, zahamowań i ocen. Izolując ciało od informacji z zewnątrz, próbuję przekierować uwagę jego receptorów na sferę czysto fizyczną, a zwłaszcza na działanie grawitacji. Bez użycia zaawansowanych technologii łączę się z tym, co zdawałoby się dla nas niewidoczne wierząc, że poprzez punkt, linię, kształt i ich intensywność, gęstość, jesteśmy w stanie nadać temu widzialną formę. (Tony Orrico)

Penwald Drawings to seria dwustronnych rysunków (wykonywanych obiema rękami naraz), eksplorujących ciało jako narzędzie miary, którego ruchem Orrico wpisuje się w sferę geometrii. Choreografia jego gestów znajduje swoje pole działań w przestrzeni ograniczonej zasięgiem rozpostartych ramion artysty. Gęstość linii staje się bezpośrednim zapisem jego fizycznego i psychicznego stanu, w którym artysta skupia się przede wszystkim na utrzymaniu równowagi w procesie trwającego wiele godzin powstawania obrazów.

Specjalnie na potrzeby wystawy w ciągu poprzedzającej wernisaż trzydniowej instalacji (codziennie po 4 godziny) Tony stworzy Penwald: 4: unison symmetry standing, które oglądać będzie można na parterze galerii Art Stations. W sobotę 25.01 o godzinie 17.00 w ciągu półtoragodzinnego performansu "wyprowadzi swe nadgarstki na spacer" i stworzy na naszych oczach kolejną pracę z cyklu: Penwald: 5: wrists on walk.

Podczas obecności w Poznaniu Tony Orrico poprowadzi pierwszą też. sesję Alternatywnej Akademii Tańca 2014. Na pokaz po-warsztatowy zapraszamy 24.01 do Studio Słodownia +3 w Starym Browarze.

Tony Orrico (ur. 1979) dorastał w Chicago i jako dziecko uczył się malarstwa. Uczęszczał na Uniwersytet Stanowy Illinois, gdzie po raz pierwszy wziął udział w lekcji tańca. W 2003 r. uzyskał tytuł magistra sztuk pięknych z choreografii na Uniwersytecie Iowa, skąd przeniósł się do Nowego Jorku, gdzie kontynuował swoje poszukiwania.

Jako członek Trisha Brown Dance Company i Shen Wei Dance Arts, Orrico występował na takich scenach jak Sydney Opera House, Teatro La Fenice, New York State Theater i Théâtre du Palais-Royal. Był również członkiem elitarnej grupy artystów, którzy wzięli udział w rekonstrukcji dzieł Mariny Abramovic podczas jej retrospektywy w MoMA.

Sztuka Orrico prezentowana była w USA, Francji, Hiszpanii, Holandii, Meksyku i Niemczech. Jego prace znajdują się w kolekcjach The National Academy of Sciences w Waszyngtonie i Museo Universitario de Arte Contemporáneo (MUAC) w Mexico City oraz w znaczących kolekcjach prywatnych. Ostatnio wystawiane były w New Museum w Nowym Jorku oraz podczas konferencji Poptech 2011: The World Rebalancing.

Tony Orrico dzieli obecnie swoje życie i praktykę studyjną pomiędzy Chicago, gdzie ma swoje studio, a Stevens Point (w stanie Wisconsin), gdzie w dawnym kościele zbudował przestrzeń do pracy nad swoimi performansami i wielkoformatowymi rysunkami.

Otwarty dla publiczności proces powstawania pracy:

czw. 14.01, godz. 10.00-14.00; pt.-sob. 15-16.01, godz. 12.00-16.00

Live streaming na facebook'u Art Stations Foundation by Grażyna Kulczyk

(-)
Materiał organizatora
11 stycznia 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...