TR-WAM

Nowy sezon - TR Warszawa

Debiutanci, debiutantki i mistrzowie europejskiego teatru; ponadczasowe mity i osobiste historie – oto program przygotowany dla publiczności na nowy sezon artystyczny 2020/2021 w TR Warszawa.

TR-WAM

Rok 2020 zapamiętamy jako jeden z najbardziej burzliwych i niespokojnych w najnowszej historii. Pandemia COVID-19 i lockdown, który zatrzymał w biegu niemal cały świat; śmierć George'a Floyda i protesty ruchu Black Lives Matter w Stanach Zjednoczonych; pokojowa rewolucja na Białorusi i walka w obronie praw kobiet i osób LGBTQ+ w Polsce. Wydarzeniami trzech kwartałów można by obdzielić całe ludzkie życie, a przecież to jeszcze nie koniec roku.

Na głębokie zmiany społeczne i kulturowe chcemy odpowiedzieć nowym, wielowątkowym programem TR Warszawa, który realizuje fundamentalne dziś zobowiązanie kultury do solidarności z najsłabszymi i zaangażowania w pracę na rzecz przyszłości. Ten sezon będzie należał przede wszystkim do młodych twórców i twórczyń, których szanse na zaistnienie w profesjonalnym obiegu zostały ograniczone z powodu pandemii i zamknięcia teatrów. Wzmocnimy współpracę ze środowiskiem szkół teatralnych, aby otworzyć przed studentami i studentkami możliwość wypowiedzi artystycznej. We wrześniu zaprezentujemy gościnnie dwa spektakle nagrodzone na krakowskim 9. Forum Młodej Reżyserii: "Powierzchnie gładkie" w reż. Marcina Zbyszyńskiego, studenta Wydziału Reżyserii Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie (produkcja: Teatr Potem-o-tem) i "Odmęt" w reż. Marka Idzikowskiego, studenta Wydziału Reżyserii AT Filii w Białymstoku. Zrealizujemy także dwie premiery w ramach Debiutów TR: przedstawienia Katarzyny Minkowskiej, studentki AT w Warszawie i Wiktora Bagińskiego, studenta Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego z Krakowa. Planujemy również prezentacje kolejnych dyplomów i egzaminów ze szkół teatralnych. Chcemy, aby nowe pokolenie rozpoczynające zawodową drogę w tym trudnym czasie, nie było skazane na wykluczenie.

Twórcy i twórczynie zaproszeni i zaproszone do współpracy w rozpoczynającym się sezonie, intuicyjnie rozpoznali i rozpoznały dzisiejsze problemy, zanim osiągnęły one punkt krytyczny. Ich spektakle odpowiadają na pytania, które zadają dzisiaj miliony ludzi na całym świecie. Jakie będą konsekwencje kryzysu klimatycznego? Czy ludzka perspektywa na świat jest jedyną możliwą? Jaką prawdę o człowieku odsłaniają wirtualne światy? Czego może nauczyć nas doświadczenie choroby? Jak rozbrajać stereotypy na temat płci, rasy, wyznania, orientacji seksualnej? Jak uwolnić się od nienawiści? Jakie są polityczne i społeczne konsekwencje starzenia się całych społeczeństw? I wreszcie – czy możliwe jest jeszcze porozumienie?

W tym sezonie w szczególny sposób podejmujemy temat równouprawnienia kobiet i ich miejsca w dzisiejszym świecie. Etyka troski pozostaje w naszym przekonaniu jedną z najważniejszych odpowiedzi na kolejne nawarstwiające się kryzysy na świecie. "MARIA KLASSENBERG" w reż. Katarzyny Kalwat to manifest wszystkich wykluczonych i pominiętych kobiet-artystek, próba wydobycia ich twórczości z niepamięci i przywrócenia do kulturowego obiegu. "STREAM" w reż. Katarzyny Minkowskiej będzie współczesną wersją mitu o Demeter i Korze, osadzoną w świecie mediów cyfrowych. "3SIOSTRY" – pierwszy realizowany w Polsce spektakl Luka Percevala – podejmie problem starzenia się, pamięci i przemijania, widziany z perspektywy tytułowych bohaterek.

Istotnym wyzwaniem są dla nas także podziały i konflikty ideologiczne, które zaostrzyły się szczególnie po ostatnich wyborach prezydenckich. Misją teatru publicznego jest budowanie wspólnoty wokół wartości artystycznych i etycznych. Dlatego sezon w TR Warszawa rozpoczniemy od "WESELA NA BRÓDNIE" – projektu artystyczno-społecznego Pawła Althamera i Agnieszki Olsten. Będzie to współczesna odpowiedź na "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego; próba zbudowania porozumienia i zdjęcia z polskiego społeczeństwa przekleństwa bezczynności.

W dziejowym sensie – poprzez wydarzenia bieżącego roku – człowiek znalazł się w sytuacji wygnania z rzeczywistości. Dotychczas łudził się, że potrafi ją nazwać, zrozumieć i podporządkować; odnaleźć w niej swoje – jak się wydawało – stałe miejsce. Pandemia, która jest przecież jedynie symptomem, a nie przyczyną kryzysu, rozbiła tę iluzję i zmusiła nas do konfrontacji z rzeczywistością końca świata, jaki znaliśmy. Teraz musimy spojrzeć w twarz rzeczywistości i zadać pytania o możliwość dalszego istnienia na Ziemi. Koniec antropocentryzmu wymaga dzisiaj sformułowania nowej koncepcji człowieka i jego relacji ze światem. Co jednak oznacza dziś „na nowo pomyśleć człowieka", skoro jedynymi instrumentami, jakimi dysponujemy są narzędzia zawodne i niedoskonałe, takie jak ludzka wiedza, wyobraźnia i pamięć? Czy perspektywa ludzka jest jedyną możliwą? Tego rodzaju pytania stawiają sobie twórcy spektaklu „2020: Burza".

Rok 2020 w TR Warszawa zapowiadaliśmy słowami "Burzy" Williama Shakespeare'a: „O brave new world!". Cytat okazał się proroczy. Dziś wiemy, że w tym nowym świecie, pełnym niepewności i zagrożeń, możemy przetrwać tylko dzięki porozumieniu i solidarności z innymi. Trwamy – jako wspólnota i jako teatr – dzięki Wam.

CONRAD, CZECHOW, SHAKESPEARE, WYSPIAŃSKI, ALTHAMER/OLSTEN, BAGIŃSKI, JARZYNA, KALWAT, MINKOWSKA, PERCEVAL, SZCZAWIŃSKA – PREMIERY TR WARSZAWA

WRZESIEŃ 2020
Sezon otworzy we wrześniu projekt artystyczno-społeczny "WESELE NA BRÓDNIE", współczesna odpowiedź na "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego. Projekt realizowany jest w ramach linii działań terenowych TR Warszawa. Artysta wizualny Paweł Althamer i reżyserka Agnieszka Olsten zapraszają mieszkanki i mieszkańców Warszawy do wspólnego działania artystycznego w Lesie Bródnowskim. Będzie to próba odczarowania polskiej mitologii i zdjęcia z polskiej wspólnoty przekleństwa marazmu, bezczynności i braku porozumienia. Radosne „Wesele na Bródnie" odbędzie się 12 września 2020 roku.

PAŹDZIERNIK 2020
W październiku zaprosimy publiczność na dwie premiery. Pierwszą z nich, zaplanowaną na 2 października na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8, jest "STREAM" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej, laureatki nagrody Debiut TR 2018. Spektakl realizowany w ramach linii nowych talentów zderza grecką mitologię z wirtualnymi przestrzeniami internetu. W czasie pandemicznego lockdownu twórcy i twórczynie rozwijali swoje postaci w ramach projektu TR Online "R.I.P. KORE". Premierowe przedstawienie czerpie materiał dramaturgiczny ze zjawisk powstających na styku mediów społecznościowych i osobistych doświadczeń, a także z mitu o Demeter, bogini urodzaju i jej córce Korze. W jaki sposób w nowych, cyfrowych światach powracają najstarsze historie? Reżyserka Katarzyna Minkowska jest także autorką scenografii do przedstawienia. Za dramaturgię odpowiada Tomasz Walesiak za procesy ruchowe Aneta Jankowska, kostiumy zaś tworzy Julita Goździk. Autorką wideo jest Agata Rucińska, a muzykę komponuje Wojciech Frycz. W spektaklu wystąpią aktorki i aktorzy TR Warszawa m. in.: Mateusz Górski, Natalia Kalita i Maria Maj oraz Martyna Byczkowska.

Drugą premierą października będzie nowy spektakl Grzegorza Jarzyny, który po 15 latach od premiery "2007: MACBETH" wraca do Shakespeare'a. "2020: BURZA" to oparta na motywach szekspirowskiej "Burzy" opowieść o końcu antropocentryzmu. Współautorami scenariusza "Burzy" są dramatopisarka i prozaiczka Weronika Murek oraz Grzegorz Jarzyna. Współautorem scenariusza jest także Sztuczna Inteligencja (AI), nakładająca na historię Prospera, w sposób imitujący pracę ludzkiej pamięci, różne możliwe wersje tego, co mogło się wydarzyć i tego co rzeczywiście się wydarzyło. Premiera spektaklu, realizowana w ramach linii międzynarodowej, zaplanowana jest na 30 października 2020 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Scenografię do spektaklu tworzy Fabien Lédé, kostiumy i charakteryzację Anna Axer-Fijałkowska, muzykę Piotr Kurek, wideo Marek Kozakiewicz, światła Aleksandr Prowaliński, a za choreografię odpowiada Ivan Estegneev. W spektaklu zobaczymy aktorki i aktorów TR Warszawa: Monikę Frajczyk, Mateusza Górskiego, Natalię Kalitę, Lecha Łotockiego, Sebastiana Pawlaka, Agnieszkę Podsiadlik, Tomasza Tyndyka i Justynę Wasilewską oraz Jacka Belera, Sarę Celler-Jezierską i Mateusza Więcławka.

JESIEŃ 2020
O wykluczonych artystkach, które nie miały szansy na zaistnienie ani w komunizmie, ani w czasach liberalnej demokracji, opowiada "MARIA KLASSENBERG" w reżyserii Katarzyny Kalwat. To spektakl, a zarazem pierwsza monograficzna wystawa radykalnej artystki i performerki, Marii Klassenberg, której twórczość odkrywamy dzięki zaproszonemu przez Katarzynę Kalwat do współpracy zespołowi artystek i artystów teatru, fotografii, performansu i sztuk wizualnych. Autorką scenografii jest Anna Tomczyńska, dramaturgiem Beniamin Bukowski, a muzykę skomponował Wojtek Blecharz. W spektaklu wezmą udział aktorki Natalia Kalita (TR Warszawa) oraz Urszula Kiebzak (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej). Na wystawie zaprezentowane zostanie m.in. "Archiwum Marii Klassenberg 1970-1980", stworzone przez Anetę Grzeszykowską we współpracy z Janem Smagą. Zapowiedzią premiery był zrealizowany w maju 2020 roku, w ramach programu TR Online, performans online "MARIA KLASSENBERG. CHOREOGRAFIE DOMOWE" w reżyserii Katarzyny Kalwat z udziałem aktorek i aktorów TR Warszawa oraz Volksbühne Berlin, prezentowany w ramach międzynarodowego festiwalu POSTWEST online.

GRUDZIEŃ 2020
Spektakl "ONKO" w reżyserii laureatki Paszportu "Polityki", Weroniki Szczawińskiej oparty będzie na osobistym doświadczeniu choroby nowotworowej. Nawiązujące do queerowych performansów przedstawienie jest próbą przyjrzenia się, czego dzięki rakowi można dowiedzieć się o współczesnym świecie. Premiera zaplanowana jest na 4 grudnia 2020 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. W spektaklu, obok aktora TR Warszawa Sebastiana Pawlaka, wystąpi sama reżyserka, która jest również współautorką tekstu. Współautorem tekstu jest także Piotr Wawer jr, który odpowiada też za dramaturgię i jest autorem opracowania muzycznego. Scenografię i kostiumy tworzy Karol Radziszewski, a za ruch odpowiada Agata Maszkiewicz, która jest również współautorką koncepcji spektaklu.

WIOSNA 2021
W ramach linii międzynarodowej po raz pierwszy w Polsce swój spektakl zrealizuje belgijski reżyser Luk Perceval, jeden z najważniejszych współczesnych twórców teatru. Oparte na motywach dramatu Antona Czechowa "3SIOSTRY" to portret starzejącej się Europy, która nie chce się poddać upływowi czasu. Tytułowe bohaterki tęsknią nie za Moskwą, ale za utraconą bezpowrotnie przeszłością. Premiera spektaklu zaplanowana jest na 15 kwietnia 2021 roku na scenie TR Warszawa/ATM Studio. Autorem adaptacji jest reżyser Luk Perceval, scenografię tworzy Philip Bussmann, kostiumy Annelies Van Laere, zaś za światła odpowiada Mark Van Denesse. W spektaklu zobaczymy m.in.: Juliusza Chrząstowskiego, Zygmunta Józefczaka, Natalię Kalitę, Rafała Maćkowiaka, Marię Maj, Małgorzatę Zawadzką oraz Jacka Belera i Oksanę Czerkaszynę.

Kolejną premierą z linii nowych talentów jest spektakl "SERCE" w reżyserii Wiktora Bagińskiego, laureata nagrody Debiut TR 2019. Scenariusz autorstwa reżysera i dramaturżki Martyny Wawrzyniak łączy autobiograficzną historię syna Polki i Nigeryjczyka z opowiadaniem Józefa Conrada "Jądro ciemności". Poszukiwanie biologicznego ojca staje się dla bohatera osobistą podróżą do źródeł nienawiści. Premiera przedstawienia zaplanowana jest na wiosnę 2021 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8. W spektaklu wystąpią m.in. aktorki i aktorzy TR Warszawa: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta i Aleksandra Popławska.

JESIEŃ W TR WARSZAWA
SPEKTAKLE REPERTUAROWE
W pierwszych miesiącach sezonu 2020/2021 na scenach TR Warszawa/Marszałkowska 8 i TR Warszawa/ATM Studio odbędą się pokazy przedstawień z repertuaru TR Warszawa takich jak: "Wracać wciąż do domu" w reżyserii Magdy Szpecht (11-13 września), "Stream" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej (1 października przedpremiera; 2 października premiera, 3-4 października pokazy popremierowe), "Ewelina płacze" w reżyserii Anny Karasińskiej (8-11 października), "Fantazja" w reżyserii Anny Karasińskiej (15-18 października), "Staff Only" w reżyserii Katarzyny Kalwat (22-25 października), "Burza" w reżyserii Grzegorza Jarzyny (29 października przedpremiera; 30 października premiera; 31 października oraz 3-8 listopada spektakle popremierowe), "Między nami dobrze jest" w reżyserii Grzegorza Jarzyny (13-15 listopada), "Inni ludzie" w reżyserii Grzegorza Jarzyny (19-22 oraz 24-29 listopada), a także "Cząstki kobiety" w reżyserii Kornéla Mundruczó (8-13 oraz 16-20 grudnia). 26 września odbędzie się pokaz rejestracji "Męczenników" w reżyserii Grzegorza Jarzyny w ramach TR Online i 8. Festiwalu Kultury Bez Barier.

Szczegółowe informacje na temat repertuaru TR Warszawa aktualizowane są na stronie internetowej teatru: www.trwarszawa.pl.

TR ONLINE. NOWA PLATFORMA STREAMINGOWA
Na bazie doświadczeń z okresu marzec-czerwiec 2020 roku i przeniesienia działań TR Warszawa do internetu z powodu epidemii koronawirusa, w których wzięło ponad 50 tysięcy osób, w najbliższych latach zespół TR Warszawa będzie realizować "Strategię TR Online". W ramach niej powstaje działająca w przestrzeni wirtualnej scena TR, która umożliwi dotarcie z programem TR Warszawa do szerokiego grona zróżnicowanych odbiorców i odbiorczyń – zarówno obecnej publiczności, jak i tej, która nie miała dotąd możliwości uczestnictwa w wydarzeniach TR Warszawa. Dlatego też z początkiem listopada 2020 roku, w ramach czwartej linii programowej TR Warszawa, obok linii międzynarodowej, nowych talentów i działań terenowych, uruchomiona zostanie nowoczesna platforma streamingowa TR Online, która umożliwi kontynuację i rozwinięcie działań TR Warszawa w internecie takich jak streamingi spektakli na żywo ze scen TR Warszawa, transmisje nagrań archiwalnych, spotkania i dyskusje online. Platformę TR Online zainauguruje streaming live "Burzy" w reżyserii Grzegorza Jarzyny, zaplanowany na 7 listopada 2020 roku.

GENERATION AFTER 4. SHOWCASE
TR Warszawa bierze udział w 4. odsłonie Generation After 4. Showcase, festiwalu prezentującego najnowsze zjawiska polskiej sceny teatralnej kuratorkom i kuratorom najważniejszych festiwali i instytucji teatralnych z Europy, Azji i Ameryki. W przeglądzie organizowanym przez Nowy Teatr w Warszawie we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Komuną/Warszawa, STUDIO teatremgalerią, TR Warszawa, Teatrem Powszechnym im. Zygmunta Hübnera i Zachętą – Narodową Galerią Sztuki zaprezentowane zostaną spektakle takich twórców i twórczyń jak: Wojciech Grudziński, Grzegorz Jaremko, Katarzyna Kalwat, Anna Karasińska, Agnieszka Kryst, Ramona Nagabczyńska, Anna Nowak, Jędrzej Piaskowski, Anna Smolar, Magda Szpecht. W programie festiwalu znalazły się trzy spektakle TR Warszawa: "Rechnitz. Opera – Anioł Zagłady" w reżyserii Katarzyny Kalwat, "Woyzeck" w reżyserii Grzegorza Jaremko oraz "Wracać wciąż do domu" w reżyserii Magdy Szpecht. Tegorocznej odsłona festiwalu odbędzie się online między 14 a 20 września 2020 roku. Szczegółowy program Generation After 4. Showcase znajduje się na stronie: nowyteatr.org.

BALTIC TRANSFER* FESTIVAL
W dniach 2-8 listopada 2020 roku w TR Warszawa odbędzie się BALTIC TRANSFER* Festival – przegląd nowych form teatru, muzyki, audio instalacji z Estonii, Litwy i Łotwy. To międzynarodowy projekt artystyczny zainicjowany i realizowany przez TR Warszawa w partnerstwie z Jaunimo Teatras z Wilna, The New Theatre Institute z Rygi i Theatre Centre Vaba Lava z Tallina, dzięki wsparciu Baltic Culture Fund. Projekt ma na celu prezentację w Polsce twórczości reżyserek i reżyserów z krajów bałtyckich, a także rozwijanie współpracy i wymiany artystycznej między partnerami z Estonii, Litwy, Łotwy i Polski.

BALTIC TRANSFER* Festival prezentuje teatr nowej generacji poszukujący artystycznego napędu w różnych obszarach sztuki i rzeczywistości. W programie znajdą się zarówno premierowe propozycje teatru repertuarowego, jak niezależne produkcje twórców i twórczyń wspieranych przez partnerskie instytucje. Na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 swoje produkcje zaprezentują Jaunimo Teatras z Wilna, Dirty Deal Teatro i Sajūtu Teātris/Ģertrūdes ielas teātris z Rygi, Vaba Lava i Kanuti Gildii Saal z Tallinna. Prezentacjom spektakli towarzyszyć będą instalacje artystyczne, koncerty, pokazy filmowe, a także debaty oraz spotkania z twórcami i twórczyniami.

"Chcemy tym festiwalem zbudować drugą Via Baltica – drogę kulturowego transferu ponad granicami. W przeciwieństwie do tej pierwszej, będącej ciągle w budowie, nasza trasa będzie zawsze otwarta" – mówi Roman Pawłowski, kurator festiwalu i pełnomocnik dyrektorki TR Warszawa ds. programowych.

Inicjując BALTIC TRANSFER* TR Warszawa realizuje strategię programową w ramach rozwoju linii nowych talentów. Przy okazji współprowadzenia tego międzynarodowego projektu teatr nawiązuje współpracę z najciekawszymi twórcami, twórczyniami oraz ośrodkami teatralnymi w krajach bałtyckich. Dzięki projektom takim jak BALTIC TRANSFER* TR Warszawa buduje platformę międzynarodowej wymiany artystycznej i staje się miejscem kreowania nowych nurtów teatralnych w wymiarze europejskim.

SPEKTAKLE GOŚCINNE
MŁODA REŻYSERIA W TR

We wrześniu 2020 roku, w ramach linii nowych talentów, na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędą się pokazy dwóch spektakli prezentowanych i nagrodzonych w listopadzie 2019 roku na 9. Forum Młodej Reżyserii: "Odmętu" w reżyserii Marka Idzikowskiego (nagroda główna jury 9. Forum Młodej Reżyserii, wyróżnienie zespołu TR Warszawa w ramach nagrody Debiut TR) oraz "Powierzchni gładkich" w reżyserii Marcina Zbyszyńskiego (nagroda Stowarzyszenia Autorów ZAiKS 9. Forum Młodej Reżyserii).

"Odmęt" to tworzona minimalistycznymi środkami historia podróży, która zaczyna się na kuchennym stole, a kończy w odmętach oceanu. Zespół artystyczny TR Warszawa przyznał reżyserowi spektaklu, Markowi Idzikowskiemu wyróżnienie "za umiejętność kreowania teatralnych światów, wyczucie dramaturgii i minimalizm środków wyrazu". Spektakl zostanie pokazany na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 15 i 16 września 2020 roku. "Powierzchnie gładkie" są wirtualną opowieścią o uczuciowej optymalizacji, rozgrywającą się w cyfrowym świecie portali randkowych. Przedstawienie Marcina Zbyszyńskiego będzie można zobaczyć na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 18, 19 i 20 września 2020 roku.

WYDARZENIA FILMOWE I MUZYCZNE
W nadchodzącym sezonie artystycznym w TR Warszawa nie zabraknie wydarzeń filmowych i muzycznych.

FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA
Rozpoczynamy czwarty sezon cyklu filmowego współorganizowanego przez Against Gravity i TR Warszawa, w ramach którego co miesiąc w TR Warszawa wyświetlane są specjalne pokazy filmów zaprogramowane przez Against Gravity, dystrybutora filmów dokumentalnych i art housowych oraz organizatora największego w Polsce festiwalu kina dokumentalnego, Millennium Docs Against Gravity. Z powodu epidemii koronawirusa tegoroczne święto światowego kina dokumentalnego zostało przeniesione z maja na wrzesień i odbędzie się już po raz 17 równolegle w 7 miastach – w Warszawie oraz Bydgoszczy, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Poznaniu i Wrocławiu. Warszawska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 4-13 września 2020 roku. Szczegółowy program dostępny jest na stronie mdag.pl.

W ramach czwartego cyklu FILM W TR. AGAINST GRAVITY PRZEDSTAWIA w sezonie 2020/2021 zaprezentujemy specjalnie wyselekcjonowany i dobrany do premier TR Warszawa kuratorski wybór filmów dokumentalnych, których tematyka poszerzy kontekst premier TR Warszawa w nadchodzącym sezonie. Filmy prezentowane będą online na platformie streamingowej TR Warszawa. Zobaczymy m. in. "iHuman" w reżyserii Tonje Hessen Schei (Norwegia, Dania, 2019) i "Influencer. W pogoni za lajkami" w reżyserii Lizy Mandelup (USA, 2019).

"iHuman" to film podążający za pionierami w dziedzinie sztucznej inteligencji, który stawia pytania m. in. o wpływ, jaki ma na nas sztuczna inteligencja. Listopadowy pokaz filmu towarzyszyć będzie popremierowym pokazom spektkaklu "2020: BURZA".

"Influencer. W pogoni za lajkami" to historia 16-letniego Amerykanina z małego miasteczka, który marzy o sławie i większość czasu spędza w mediach społecznościowych. Reżyserka Liza Mandelup bada świat nastoletnich influencerek i influencerów. Zadaje pytania o konsekwencje i cenę sławy, jaką muszą zapłacić młodzi ludzie chcący dziś zaistnieć w cyfrowym i rzeczywistym świecie. Pokaz filmu będzie towarzyszyć popremierowym pokazom spektaklu "STREAM" w reżyserii Katarzyny Minkowskiej.

MUZYKA W TR
Jesień 2020 to kolejna odsłona współpracy TR Warszawa z muzycznymi festiwalami – 63. Międzynarodowym Festiwalem Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Avant Art Festival 2020 oraz pierwszej odsłony warszawskiego Ephemera Festival. 6 września 2020 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędzie się koncert Fundacji Muzycznej "Harmonie i hałasy" zapowiadający 63. "Warszawską Jesień". 4 października 2020 roku na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 w ramach Avant Art Festival odbędzie się trzyczęściowy koncert Pierre'a Jodłowskiego i zaproszonych artystów, Adama Gołębiewskiego i Thomasa R. Moore'a. W połowie listopada 2020 roku, w ramach nowego warszawskiego festiwalu Ephemera Festival organizowanego przez twórców krakowskiego festiwalu Unsound, odbędzie się koncert "Andrzej Nowak".

WIĘCEJ NIŻ WIDZ!
W programie TR Warszawa obok wydarzeń artystycznych nie zabraknie wydarzeń towarzyszących, które są bezcennym narzędziem rozwoju i wzmacniania relacji z publicznością. Kontynuujemy cykle długofalowych projektów i wydarzeń specjalnych przygotowanych przez zespół edukacji TR Warszawa, dopasowanych do różnorodnych potrzeb oraz preferencji odbiorców i odbiorczyń. W sezonie 2020/2021 zainicjowany został cykl webinarów poświęconych praktykom kulturowym i edukacji kulturalnej pod nazwą INSPIRATOR DZIAŁAŃ KULTURALNYCH. Webinary będą odbywać się co dwa tygodnie; wezmą w nich udział zaproszone eksperci i ekspertki. Pierwsze spotkanie "Współpracuj, nie konkuruj w edukacji!" odbyło się 27 sierpnia 2020 roku i dotyczyło współpracy międzyinstytucjonalnej na rzecz zwiększania i pogłębiania uczestnictwa w kulturze. W inicjującym cykl spotkaniu wzięły udział przedstawicielki Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa oraz Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki. Wszystkie spotkania transmitowane będą na Facebooku TR Warszawa w grupie WIĘCEJ NIŻ WIDZ!.

W nadchodzącym sezonie kontynuowane będą cykle warsztatów dla młodzieży: Trochę kultury! i Shakespeare współczesny oraz KULTOUR ONLINE (program zajęć przygotowany wspólnie przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera, TR Warszawa i Zachętę – Narodową Galerię Sztuki), TISZ TR (dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz współfinansowany przez m.st. Warszawa trzyletni projekt TISZ – Teatr i Szkoła skierowany do uczennic i uczniów oraz kadry szkół ponadpodstawowych), kolejna odsłona projektu Mały TR, czyli cykl specjalistycznych warsztatów dla osób nauczających w przedszkolach i pierwszych klasach szkół podstawowych z całej Polski, a także Warsztaty otwarte online – cykl spotkań teatralnych dla wszystkich zainteresowanych teatrem i spektaklami TR Warszawa. TR Warszawa będzie także partnerem Festiwalu Kino Dzieci organizowanego przez Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. W sekcji Kino Dzieci o Wychowaniu odbędą się dwa wydarzenia realizowane przez zespół edukacji TR Warszawa: webinar "Teatr jako narzędzie integracji, edukacji i indywidualnego rozwoju" oraz warsztaty dla nauczycieli "Wspólne tworzenie scenariuszy teatralnych jako szansa na rozwijanie społecznego potencjału dzieci".

TR BEZ BARIER
Od lat TR Warszawa działa na rzecz zwiększania dostępu do kultury rozumianego bardzo szeroko – zarówno jako rozpoznanie i dostosowanie programu do potrzeb uczestniczek i uczestników, likwidowania barier komunikacyjnych i architektonicznych, jak i dostosowania programu dla grup z niepełnosprawnościami słuchu, wzroku i ruchu. W nadchodzącym sezonie zrealizowana zostanie kolejna już odsłona programu dla osób z niepełnosprawnościami sensorycznymi TR bez Barier. Od września 2020 roku na scenach TR Warszawa/Marszałkowska 8 oraz TR Warszawa/ATM Studio zainstalowana będzie pętla indukcyjna, która poszerzy dostępność spektakli programu TR Warszawa dla osób z niepełnosprawnością słuchu. W ramach programu planowane są również m. in. audiodeskrypcje oraz wyświetlanie polskich napisów podczas spektakli granych na żywo w siedzibie teatru, a także tłumaczenie na Polski Język Migowy cyklu webinarów INSPIRATOR DZIAŁAŃ KULTURALNYCH. Program TR bez Barier realizowany jest dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych. TR Warszawa bierze po raz kolejny udział w Festiwalu Kultury bez Barier 2020, w ramach którego 26 września zaprosimy na bezpłatny pokaz online rejestracji spektaklu "Męczennicy" Mariusa von Mayenburga w reżyserii Grzegorza Jarzyny, opatrzonego polskimi napisami, audiodeskrypcją i tłumaczonego na Polski Język Migowy oraz warsztaty i dyskusję online tłumaczone na Polski Język Migowy.

NOWA SIEDZIBA NA PLACU DEFILAD
Zespół TR Warszawa intensywnie przygotowuje się do przejścia do kolejnego etapu prowadzącego do realizacji inwestycji TR Warszawa na przyszłym Placu Centralnym. W miesiącach letnich, u progu nowego sezonu złożyliśmy wniosek o pozwolenie na budowę teatru na Placu Defilad. Jego uzyskanie umożliwi rozpoczęcie długo oczekiwanej inwestycji, która wspólnie z nową siedzibą Muzeum Sztuki Nowoczesnej zmieni przestrzeń wokół Pałacu Kultury i Nauki i będzie jednym z symboli przyszłej nowoczesnej metropolii, jaką ma stać się Warszawa. Oba budynki autorstwa Thomas Phifer & Partners będą jednymi z najnowocześniejszych obiektów kultury w Polsce. Ich powstanie otworzy dla mieszkanek i mieszkańców miasta, a także odwiedzających stolicę gości i gościń nowe możliwości uczestnictwa w kulturze.

BĄDŹMY BEZPIECZNE/BEZPIECZNI W TR WARSZAWA
Zespół TR Warszawa dokłada wszelkich starań, aby przygotować naszą instytucję do spotkania z publicznością na żywo i sprawić, by przestrzeń teatru była w pełni bezpieczna dla wszystkich. W trosce o wspólny komfort i dobro przygotowaliśmy zestaw zasad, które stosujemy my i do których stosowania zachęcamy wszystkich chcących odwiedzić nasz teatr. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie: http://trwarszawa.pl/projekty/wydarzenie/n/kilka-zasad-dla-wspolnego-bezpieczenstwa/.
Spotkajmy się w bezpiecznej przestrzeni teatru TR Warszawa!

Kaja Stępkowska
Materiał nadesłany
5 września 2020
Teatry
TR Warszawa

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia