Trans-opera Leszka Możdżera otwiera cykl

Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu

Wczoraj w Teatrze Nowym rozpoczęła się pierwsza edycja cyklu "Klasyka na Nowo", czyli tydzień absolutnych nowości

Obchodząc dwudziestą rocznicę śmierci naszego Patrona, zwrócimy się w stronę Shakespeare'a i jego tragicznego władcy Leara, z którym Tadeusz Łomnicki mierzył się na naszej scenie. Od 14 do 19 lutego zaprosimy Państwa m.in. na poznańską trans-operę "Sen nocy letniej" z muzyką Leszka Możdżera, projekcję filmu i wystawę zdjęć z pamiętnych prób Króla Leara w reżyserii Eugeniusza Korina z 1992 roku oraz filmową projekcję wybitnych realizacji Króla Leara w reżyserii wielkich ludzi Teatru.

Na zakończenie prawdziwy rarytas - adaptacja szekspirowskiej Burzy w inscenizacji wielkiego maga europejskiego teatru - Oskarasa Koršunovasa.

***

W ciągu 6 dni:

Walentynki z trans-operą Leszka Możdżera "Sen nocy letniej"(14, 15 lutego, godz. 18.00)

Projekcje wybitnych inscenizacji Króla Leara w reżyserii wielkich ludzi teatu:

15.02.2012 (środa) Luc Bondy: König Lear, 2008, Burgtheater Wiedeń (rejestracja telewizyjna*)

16.02.2012 (czwartek) Frank Castorf: König Lear, 1992, Volksbühne Berlin (materiały archiwalne**)

17.02.2012 (piątek) Robert Wilson: King Lear, 1990, Schauspiel Frankfurt (materiały archiwalne**)

18.02.2012 (sobota) Eugeniusz Korin/Tadeusz Łomnicki: Król Lear, Poznań 1992 rok (zapisy prób), Teatr Nowy im. Tadeusza Łomnickiego, Poznań (rejestracja telewizyjna*)

* nagranie dobrej jakości wykonane przez telewizję

** nagranie video pochodzące z archiwum, którego jakość odbiega od dzisiejszych cyfrowych standardów

Wszystkie projekcje odbędą się na Scenie Nowej o godz. 19:15.

Wstęp na projekcje za okazaniem bezpłatnych wejściówek (wejściówki można odbierać w kasie Teatru).

***

Forum Fotografii Teatralnej (17-18 lutego)

Trzecia Scena, wstęp bezpłatny.

Fotografia Teatralna, ciesząca się coraz większą popularnością, powstaje w cieniu wydarzeń, które opisuje. W Poznaniu - dzięki "FFT" - twórcy, pasjonaci oraz widzowi będą mieli możliwość wspólnego spotkania i delektowania się tą sztuką.

SZCZEGÓŁOWY HARMONOGRAM FORUM FOTOGRAFII TEATRALNEJ:

17 lutego 2012

17.00 Otwarcie wystawy Thomasa Aurina

Znakomity niemiecki fotograf zaprezentuje swoje prace, które powstały na scenach Teatru Volksbühne, Maxim-Gorki-Theater, Schaubühne, Hebbel-am-Ufer, Berliner Ensemble, Schauspielhaus Bochum, Theater Oberhausen i innych.

O Aurinie Katrin Bettina Müller pisze: "Zaczynał od tego, że chodził na próby prasowe wszystkich teatrów w Berlinie i oferował swoje zdjęcia jako wolny strzelec. Pierwsze zlecenie otrzymał w 1996 roku od Teatru Volksbühne, którym kierował Frank Castorf. Odtąd współtworzy wizerunek tej sceny. Nie stałby się wspaniałym przekaźnikiem trashowych, skąpanych w brokacie scenografii Berta Neumanna, olśniewających i histerycznych scenariuszy René Pollescha oraz widowisk Franka Castorfa, gdyby nie to, że zawsze konsekwentnie podążał za własnym impulsem. Żeby móc realizować swoje założenia, potrzebował właśnie takiego teatru, mniej zainteresowanego ilustracją i dokumentacją, za to bardziej osobliwościami i dezorientacją."

18.00 Wywiad z Wojciechem Plewińskim

Spotkanie, podczas którego Bartłomiej Miernik (dziennikarz teatralny) przeprowadzi - przy udziale uczestników Forum - rozmowę z nestorem polskiej fotografii. Podczas wywiadu zobaczymy projekcję słynnych fotografii Wojciecha Plewińskiego, która stworzy możliwość poznania szczegółów powstania legendarnych zdjęć. Wywiad ukaże się później na łamach miesięcznika "Teatr".

19.15 Promocja albumu Wojciecha Plewińskiego

Autor będzie podpisywał swój najnowszy album pt. "Szkice z kultury".

21.30 Ocena prac uczestników otwartych warsztatów "Noc fotografów"

Spotkanie, na którym będziemy wspólnie oceniać fotografie nadesłane w ramach warsztatów pt. "Jak wam się podoba?" Wszyscy uczestnicy mogą przysłać maksymalnie dziesięć fotografii inspirowanych tytułem, w formie cyklu, fotoreportażu lub pojedynczych zdjęć. Autorzy najciekawszych prac będą mieli możliwość fotografowania prób generalnych repertuarowego spektaklu Teatru Nowego.

***

18 lutego 2012

12.00 Wykład Michała Markiewicza pt. "Gramatyka fotografii teatralnej"

Kategorie filozofii człowieka, którymi się posługuje Michał Markiewicz (filozof kultury) pozwalają pod innym kątem spojrzeć na topos fotografii. W swoim wykładzie podejmie próbę odpowiedzi na pytania: Czy fotografia porządkuje chaos rzeczywistości, czy też tworzy fikcję? Co jest interesującego w dodawaniu do już sztucznej teatralnej rzeczywistości, tak ograniczonej formy, jaką jest fotografia?

13.00 Wywiad z Thomasem Aurinem

Spotkanie w podobnej formie jak poprzedniego dnia, gdy gościem Bartłomieja Miernika był Wojciech Plewiński. Tym razem Thomas Aurin opowie o specyfice niemieckiego teatru, swojej pracy, o tym jak zaczął fotografować oraz będzie odpowiadał na pytania uczestników spotkania.

15.00 Ocena prac uczestników warsztatów "Aktorzy fotografują teatr"

W tym roku zaprosiliśmy trójkę aktorów: Justynę Kabałę z Opery Narodowej, Tomasza Tyndyka z TR Warszawa i Mariusza Sikorskiego z Wrocławskiego Teatru Pantomimy. Wykonają oni zdjęcia "Popera", najnowszej premiery Teatru Nowego. Wspólnie z mistrzami Wojciechem Plewińskim i Thomasem Aurinem będziemy mogli oceniać ich prace fotograficzne, i dowiemy się jak aktorzy czują się w roli fotografów teatralnych.

19.15 Warsztaty oprogramowania

Zapraszamy na warsztaty oprogramowania Adobe Lightroom. To okazja do poznania i poszerzenia swojej wiedzy na temat tego bardzo popularnego programu do edycji zdjęć.

WIELKI FINAŁ: "Miranda" wg "Burzy"

Miranda Oskarasa Koršunovasa to nowa inscenizacja Szekspirowskiej Burzy. Spektakl, cieszącego się międzynarodowym uznaniem reżysera, był głównym wydarzeniem XV Festiwalu szekspirowskiego w Gdańsku w 2011 roku. Głęboka i zarazem poetycka Burza zostaje odczytana za pomocą dwóch postaci Prospera i Mirandy. Korsunovas uważa, że Burzę można interpretować na wiele sposobów. Jan Kott dostrzega w niej dramat społeczny, niekończącą się absurdalną walkę o władzę. Wielopłaszczyznowość inscenizacji Korsunovasa zaciera granice między światem realnym a fikcją. Charakterystyczne wnętrze ciasnego pokoju jest tłem dla starego ojca i jego upośledzonej córki. Ona jest skazana na niego, on jest dla niej wszystkim.

Miranda z OKT/Vilnius City Theatre (Litwa), reż. Oskaras Korsunovas.

Spektakl tłumaczony na język polski.

Bilety:
normalne: 50-70 zł
ulgowe: 35-50 zł

Tydzień "Klasyki na Nowo" Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

(-)
Matriały Teatru
15 lutego 2012

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...