Trup w Gdańsku

Trup - reż. B. Świąder - Klub Żak Gdańsk

Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna... Żeński Teatr Złe Siostry zaprasza na próbę czytaną Trupa Barbary Świąder! Rozmowę z reżyser i aktorkami podczas wieczoru poprowadzi prof. dr hab. Wojciech Owczarski.

Trup to debiut dramaturgiczny Barbary Świąder. Akcja sztuki rozgrywa się w ciągu dwóch dni poprzedzających pogrzeb tytułowego truposza. Trzy kobiety i jeden nieboszczyk... I to mężczyzna. On nie mówi już ani słowa, one wręcz przeciwnie – gadają bez przerwy. Jedna mało, druga więcej, a trzecia najwięcej. Sytuację dodatkowo komplikuje fakt, że te trzy niewiasty są siostrami. Kochają się i nienawidzą. Nie mogą bez siebie żyć, ale też nie mogą na siebie patrzeć. Śmierć, miłość, nienawiść, drobne złośliwości, krzątanie się przy garach, zrzędzenie, mydło i ogórki kiszone – czegóż tu nie ma! Trup pokazuje życie ludzkie w pełni – od narodzin aż po zgon i z powrotem. Pogrzeb staje się pretekstem do swoistego sabatu rodzinnego i rozrachunku z życiem. Trzy kobiety wyciągają z zakurzonych zakamarków rodzinne traumy, ale i śmiesznostki – kłócą się o drobiazgi i próbują przemilczeć to, co najważniejsze. Jest i straszno, i śmieszno. Samo życie!

O artystach:

Teatr Złe Siostry - to żeńska grupa, która powstała w Tczewie w 2009 roku pod nazwą Barba Luna. Tworzą ją połączone koneksjami rodzinno-towarzyskimi kobiety pod przewodnictwem teatrologa Barbary Świąder, która sztukę napisała, a jej próbę czytaną wyreżyserowała. Każda z aktorek grupy zawodowo zajmuje się inną dziedziną: Wiesława Dolina-Niżyńska (Adela) jest graficzką, Sławomira Dąbrowska-Kopecka (Irmina) – nauczycielką, a Joanna Świąder (Pola) – iberystką i tłumaczką. Premiera próby Trupa, która odbyła się 8 listopada 2009 roku jest pierwszą realizacją teatru.

Prof. dr hab. Wojciech Owczarski – prof. UG, adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej (Zakład Dramatu, Teatru i Filmu). W 1994 roku ukończył studia polonistyczne na Uniwersytecie Gdańskim i został zatrudniony jako asystent w Instytucie Filologii Polskiej. Rozprawę doktorską o wyobraźni poetyckiej Adama Mickiewicza obronił w roku 2001 (promotorem był prof. Zbigniew Majchrowski). Wydał trzy książki autorskie: Diabeł w dramacie polskim. (Z dziejów motywu), Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1996; O bohaterach II części „Dziadów”, Wydawnicwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 1998; Mickiewiczowskie figury wyobraźni, wydawnictwo słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2002. Współredagował (wraz ze Zbigniewem Majchrowskim) pracę zbiorową Mickiewicz. Sen i widzenie, słowo/obraz terytoria, Gdańsk 2000. Opublikował liczne artykuły w tomach zbiorowych, a także szkice historycznoliterackie, eseje i recenzje teatralne, m.in. na łamach „Twórczości”, „Odry”, „Dialogu” i „Teatru”. Zajmuje się historią literatury (wieku XIX i XX) oraz teatrologią i krytyką teatralną. Jest członkiem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich.

Barbara Świąder - teatrolog, organizator życia kulturalnego, dziennikarka, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, autorka sesji zdjęciowych i klipu dla zespołu Von Zeit. Była redaktorem i szefem działu kultury  Gazety Wyborczej „Trójmiasto” oraz kierownikiem Sceny Teatralnej Klubu Żak w Gdańsku, gdzie zrealizowała kilkadziesiąt autorskich projektów teatralnych. Jest współtwórcą Alternatywnej Szkoły Teatralnej Żak. Autorka książki W metafizycznej dziurze. Teatr Witkacego w Zakopanem. Laureatka Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórców w Dziedzinie Kultury za rok 2003 oraz nagrody Yach za debiutancki filmik Halucynacje Hrabiego von Zeit na XVI Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film 2007.

(-)
Materiały Teatru
17 listopada 2010

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia