Trwają przygotowania do Festiwalu Szekspirowskiego

15. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

W tym roku startujemy 30 lipca a kończymy 7 sierpnia. W programie spektakle, warsztaty, spotkania z twórcami i mnóstwo atrakcji

Wydarzeniem festiwalu będzie nowa inscenizacja szekspirowska cieszącego się międzynarodowym uznaniem litewskiego twórcy Oskarasa Korsunovasa – „Burza”. 

Po dwuletniej przerwie na festiwalowych scenach zagoszczą świetne rosyjskie spektakle: „Król Lear” oraz „Hamlet” w reżyserii głośnego twórcy Nikolaja Kolady – laureata Międzynarodowej Nagrody im. Stanisławskiego reżysera, dramatopisarza, aktora – założyciela własnego teatru w Jekaterynburgu. Teatr ten nieustannie eksperymentuje i poszukuje nowego teatralnego języka.

Zamierzamy zaprezentować również oryginalny, kameralny spektakl z Finlandii: “Anatomia Lear” inspirowany szekspirowskim „Królem Learem", w którym postać Leara jest lalką. Jest to studium relacji między starzejącym się ojcem a jego córkami, malowane obrazami na pograniczu snu i jawy. Przedstawienie przeznaczone jest dla widzów dorosłych.

Oryginalną propozycją jest muzyczny "Macbeth" ze Szwecji w wykonaniu chóru Romeo&Julia Kӧren przy Royal Dramatic Theatre w Sztokholmie. Spektakl powstał na podstawie sztuki Szekspira oraz czterech części kompozycyjno wokalnych „La Guerre” Clément Janequins. Śpiew i aktorstwo współgrają w tym spektaklu, tworząc nową jakość. Wykorzystanie renesansowych instrumentów, m.in. lutni harmonijnie uzupełnia dzieło. Spektakl święcił triumfy na festiwalu teatralnym w Dubrovniku w Chorwacji, jest też zaproszony na Festiwal Szekspirowski w Neuss w Niemczech. 

Będziemy gościli również rodzimy Teatr Pieśni Kozła z Polsko-Brytyjską produkcją „Makbeta”. Stanowi ona próbę odkrycia muzyczności w poezji Szekspira i odnalezienia korzeni tragedii. Poszukując kolorów i dźwięków szekspirowskiego języka, aktorzy starają się zgłębiać naturę dramatu. Spektakle w Teatrze Pieśń Kozła to w rzeczywistości prezentacje pracy nad wciąż ewoluującym spektaklem. Widzowie są zatem świadkami procesu poszukiwania nowych znaczeń i możliwości ekspresji. W spektaklu bierze udział międzynarodowy zespół aktorów z Anglii, Finlandii, Szkocji, Walii i Polski. Spektakl jest prezentowany w języku angielskim.

Nie zabraknie również zespołu z Rumunii, który przedstawi nam sztukę „Shaking Shakepeare” w reżyserii jednego z najbardziej cenionych twórców współczesnego teatru rumuńskiego Radu Alexandru Nica z teatru German State Theatre Timisoara. Jego ideą było stworzenie show koncentrującego się na koncepcji władzy, którą na tak wiele sposobów opisywał w swoich dziełach Szekspir.

Ponadto zaprezentujemy polskie przedstawienie wyselekcjonowane w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira, z premier szekspirowskich ostatniego sezonu.

Ważnym festiwalowym przyczółkiem festiwalowych działań będzie też Teatr w Oknie przy Długiej 50/51 gdzie prezentowane będą szekspirowskie miniatury sceniczne, instalacje artystyczne, koncerty, warsztaty.

Festiwalowi towarzyszyć będą działania edukacyjne Letniej Akademii Szekspirowskiej, skierowane głównie do młodych ludzi, ale nie tylko. Zajęcia teatralne prowadzone będą przez artystów uczestniczących w festiwalu. Ponadto odbędą się warsztaty plastyczne i dziennikarskie. Efektem tych ostatnich będzie redagowanie codziennej gazety festiwalowej z recenzjami i komentarzami festiwalowych wydarzeń. Planujemy również działania skierowane do młodzieży ze szkół średnich regionu województwa pomorskiego. Szczególną uwagę poświęcimy młodzieży z zaniedbanych gdańskich dzielnic kierując do nich program działań artystyczno-edukacyjnych towarzyszący festiwalowi.

(-)
Materiały Teatru
1 lipca 2011

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...