Trwają przygotowania do festiwalu

17. Międzynarodowy Festiwal Szekspirowski

Festiwal Szekspirowski jest jednym z najważniejszych festiwali teatralnych w Europie. To wydarzenie międzynarodowe, łączące prezentacje spektakli z całego świata z działaniami artystycznymi, warsztatami, spotkaniami z twórcami.

Festiwal odbywa się co roku, a przełomie lipca i sierpnia, w Trójmieście. Historia imprezy sięga 1993 roku, kiedy to zorganizowane zostały pierwsze Gdańskie Dni Szekspirowskie, następnie przekształcone w Festiwal. Organizatorami wydarzenia są Fundacja Theatrum Gedanense oraz Gdański Teatr Szekspirowski.

17 Festiwal Szekspirowski odbędzie się w terminie 1- 6 sierpnia 2013 r. Myślą przewodnią tegorocznej edycji imprezy będzie związek pomiędzy językiem władzy a językiem sztuki, pretekstem do rozważań staną się prezentowane podczas festiwalu spektakle. Festiwalowi będzie towarzyszyła konferencja poświęcona tej problematyce gromadząca szereg wybitnych intelektualistów, jak: Partice Pavis, Maria Shevtsova, Eli Rozik, Michael Dobson, Erika Fischer-Lichte, Andrzej C. Leszczyński, Tadeusz Sławek, Wojciech Duda, Taras Woźniak czy Roman Dołżański.

Podczas Festiwalu tradycyjnie zaprezentowane zostanie przedstawienie wyselekcjonowane z premier szekspirowskich ostatniego sezonu, uczestniczące w Konkursie na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Szekspira w sezonie artystycznym 2012/2013. Jury Konkursu przyznało w tym roku nagrodę Złotego Yoricka Teatrowi im. Juliusza Słowackiego w Krakowie za spektakl: Każdy musi kiedyś umrzeć Porcelanko, czyli rzecz o Wojnie Trojańskiej. Spektakl Agaty Dudy-Gracz inspirowany "Troilusem i Kresydą" Williama Szekspira.

Jak pisze Łukasz Drewniak, selekcjoner Konkursu: „Agata Duda-Gracz zderzyła w swoim scenariuszu bohaterów „Troilusa i Kresydy" z klimatem innej dziwacznej, hybrydycznej sztuki Szekspira – „Tytusa Andronicusa". Jej oszałamiające, rozbuchane wizualnie przedstawienie operuje wszystkimi możliwymi tonacjami: od patosu po zgrywę, od oniryzmu po dynamikę i chaos. (...) Niby jest tylko wariacją na temat sztuki Szekspira, a tak naprawdę pozostaje wierny jego najgłębszej warstwie. (...) Nie było jeszcze chyba w polskim teatrze tak totalnej szekspirowskiej inscenizacji.

Egzotycznym spektaklem będzie, gorąco przyjęty na Festiwalu "Globe to Globe" w Londynie w 2012 r., gruziński Marjanishvili State Drama Theatre z Tbilisi z przedstawieniem "Jak wam się podoba".

W ramach konferencji „Języki władzy / Języki sztuki" zaprezentowana zostanie głośna międzynarodowa koprodukcja "Titusa Andronicusa" w reżyserii Jana Klaty, przygotowana przez Teatr Polski we Wrocławiu oraz Staatsschausspielhaus Dresden.

W programie Festiwalu, obok innych polskich produkcji, pokazane zostaną także spektakle z Gruzji, Niemiec oraz Rumunii. Informacje o kolejnych spektaklach podamy pod koniec maja 2013.

Wszystkim przedstawieniom będą towarzyszyły spotkania z twórcami prowadzone przez teatrologów i dziennikarzy zajmujących się kulturą. Spotkania, odbywające się bezpośrednio po przedstawieniach, będą symultaniczne tłumaczone. Program konferencji „Języki władzy / Języki sztuki" zapewni udział wielu wybitnych naukowców, w tym filozofów, antropologów, teatrologów, którzy wzbogacą prowadzone dyskusje. Dzięki tak pomyślanemu programowi, uczestnicy otwartych spotkań będą mogli nie tylko obejrzeć wybitne inscenizacje szekspirowskie, spotkać ich twórców, obejrzeć znakomite filmy, ale wziąć udział, w dyskusji na temat kondycji dzisiejszego świata, relacji władza - jednostka, czy władza - społeczeństwo, na temat możliwości poznawczych człowieka, wielości narzędzi badawczych i języków, jakim analizujemy i opisujemy świat i samych siebie.

W tym roku zaprezentowana zostanie także nowa odsłona nurtu SzekspirOFF, pokazująca dzieła twórców niezależnych i alternatywnych, spektakle kameralne i realizowane w przestrzeni miejskiej. Festiwalowi towarzyszyć będą także warsztaty oraz działania edukacyjne Letniej Akademii Szekspirowskiej, skierowane głównie do młodych ludzi, zarówno z Trójmiasta jak i z regionu województwa pomorskiego. Planujemy także kontynuację cyklu Szekspirowskie Regionalia, prezentującego wybrane spektakle festiwalowe w mniejszych miastach województwa pomorskiego. Podczas festiwalu realizowane też będą dwa projekty edukacyjne: „Kontro/wersje" i „Szeksploracje kultury".

Biuro prasowe Festiwalu: Anna Szynkaruk-Zgirska, promocja@teatrszekspirowski.pl, 606169123.
www.festiwalszekspirowski.pl

(-)
Materiał Organizatora
15 maja 2013

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia