Trzy łódzkie uczelnie artystyczne mają nowych rektorów

We wszystkich przypadkach to dotychczasowi rektorzy powołani na stanowisko na kolejną kadencję.

W miniony poniedziałek rektor Akademii Sztuk Pięknych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi dr hab. Przemysław Wachowski został wybrany przez kolegium elektorów na kolejną czteroletnią kadencję. Był jedynym kandydatem na to stanowisko.

Przemysław Wachowski urodził się w Łodzi, jest artystą malarzem, od wielu lat prowadzi w uczelni Pracownię Praktyki i Teorii Koloru. Z Akademią Sztuk Pięknych w Łodzi związany jest od ponad 30 lat, w fotelu rektora zasiada od roku 2020 - wcześniej był między innymi prodziekanem Wydziału Edukacji Wizualnej, dziekanem Wydziału Sztuk Wizualnych i dziekanem Wydziału Sztuk Pięknych.

Nowa kadencja rektora rozpocznie się l września. W programie wyborczym rektor elekt zapowiada kontynuację dotychczasowej strategii opartej na rozwijaniu współpracy z otoczeniem - uczelniami, instytutami badawczymi, instytucjami kultury i środowiskiem gospodarczym. Natomiast jednym z pierwszoplanowych założeń na lata 2024-2028 jest - jak zapowiada - zwiększenie samorządności studentów.

- Chciałbym, aby studenci, a przede wszystkim absolwenci, mieli większy wpływ na kształtowanie programów studiów i wspierali w tym działaniu swoich nauczycieli - zapowiada dr hab. Przemysław Wachowski. Program rektora zakłada także przeprowadzenie analizy jakości nauczania, aktualizację programów studiów, tak aby były przystosowane do szybko zmieniających się wymagań rynku pracy, czy też niwelowanie barier w myśl programu Dostępność Plus.

- Będę się starał, jak robiłem to przez ostatnie cztery lata, by Akademia była przyjaznym i komfortowym miejscem pracy, łączącym na co dzień kilka pokoleń wszystkich członków naszej społeczności - mówił dr hab. Przemysław Wachowski po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Wcześniej po raz drugi rektorem Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi została wybrana prof. dr hab. Elżbieta Aleksandrowicz. Była jedyną kandydatką na to stanowisko.

- Zrównoważony rozwój we wszystkich obszarach funkcjonowania Akademii, a także utrzymanie potencjału artystycznego i dydaktycznego, stanowi priorytet w najbliższych latach - powiedziała urodzona w Łodzi rektor o planach na kolejną kadencję. - Monitoring składowych algorytmu, według którego przyznawana jest subwencja z budżetu państwa, to podstawa balansu w sferze ekonomicznej. Nadrzędnym zadaniem Akademii jest kształcenie studentów. Ważne jest, aby studenci mogli w pełni korzystać z oferty edukacyjnej, modelując program studiów indywidualnie, realizując obligatoryjne i fakultatywne przedmioty dostosowane do profilu absolwenta, przygotowanego do samodzielnej aktywności w zawodzie muzyka. Dynamicznie kreowane programy studiów mają zachęcić kandydatów do podejmowania nauki w Akademii Muzycznej.

Prof. Elżbieta Aleksandrowicz jest rektorem Akademii Muzycznej od 2020 roku. Wcześniej pracowała m.in. na stanowiskach prorektora ds. nauki i dydaktyki oraz prorektora ds. dydaktyki.

W Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera natomiast ponownie rektorem została wybrana dr hab. Milenia Fiedler. I w tej uczelni była tylko jedna kandydatka na stanowisko rektora.

Urodzona w Łodzi Milenia Fiedler jest cenioną montażystką filmową, funkcję rektora Szkoły Filmowej pełni od 2020 roku. Jest współautorką blisko 250 filmów fabularnych i dokumentalnych, seriali i spektakli Teatru Telewizji; członkinią Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Od ponad 20 lat jest związana ze Szkołą Filmową.

Dariusz Pawłowski
Dziennik Łódzki
27 maja 2024

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia