Trzy premiery w Dramatycznym

„Fatalista", „Kilka scen z życia. Na podstawie Płatonowa" i „I że cię nie opuszczę" w warszawskim Teatrze Dramatycznym

W tym tygodniu czeka nas premiera najnowszego dramatu Tadeusza Słobodzianka pt. „Fatalista". Jak powiedział autor: „Pretekstem do napisania sztuki było dla mnie opowiadanie Singera o tym samym tytule, które przedstawia losy młodych zasymilowanych Żydów w Polsce przed II wojną światową oraz filozofia fatalizmu, z której Singer obficie czerpał.

Przede wszystkim ze swojego ulubionego myśliciela Spinozy, który mówił o tym, że wszystko, co dzieje się na świecie jest z góry przesądzone, a życie człowieka polega na godzeniu się z przeznaczeniem".

Premiera na Scenie im. H. Mikołajskiej w najbliższy piątek (15 lutego).

W marcu natomiast dwie premiery:

1 marca „Kilka scen z życia. Na podstawie Płatonowa" A. Czechowa w reżyserii Anny Gryszkówny – Scena na Woli im. T. Łomnickiego.
U bogatej wdowy rozpoczyna się wieczór sylwestrowy. Leniwy czas ożywia przyjazd Płatonowa z młodziutką żoną. Jego postać elektryzuje damskie towarzystwo. Pragnie go uwieść generałowa, rozmyśla o nim żona przyjaciela, a nawet pewna niepokorna dwudziestolatka, choć ten jawnie z niej drwi. Każda z nich sądzi, że właśnie z nią odnalazłby szczęście. Między bohaterami toczy się pełna napięcia gra, w której trudno wskazać zwycięzcę. Skazani na siebie, niemal uwięzieni we własnym towarzystwie, poddają się namiętnościom i intrygom.
W urzekającym dekadencją świecie Czechowa nie ma kryształowych kobiet, ani niezłomnych mężczyzn. Pod pozorem tragikomicznej historii o mężczyźnie uwikłanym w niechciane romanse, autor wkrada się w głąb ludzkiej duszy, opowiadając o naszych pragnieniach i słabościach.
W roli Płatonowa zobaczymy Otara Saralidze. Więcej informacji: http://teatrdramatyczny.pl/platonow

Natomiast 16 marca owoc projektu Fabulamundi. Playwriting Europe oraz Laboratorium Dramatu, czyli spektakl „I że cię nie opuszczę" G. Watkinsa w reżyserii Aldony Figury na Scenie Przodownik.
Annie i Pascal poznają się w drodze do pracy. Rachida i Liam spotykają się przypadkiem pod domem dziewczyny. Obydwie pary krok po kroku zbliżają się do siebie, zakochują. Jednak wraz z rosnącym uczuciem, w ich związkach pojawia się coś jeszcze... Różnice temperamentów, upodobań, a nawet drobne rozbieżności stają się podłożem konfliktów. Od pozornie nic nieznaczących słów, przez coraz bardziej niepokojące gesty, mechanizm przemocy zostaje wprawiony w ruch, by stać się narzędziem kontroli i wyrazem despotycznej miłości.
Gerard Watkins przygląda się zjawisku przemocy w związkach partnerskich, stawia przed nami pytania, skąd w „normalnych" relacjach rodzi się chęć skrzywdzenia drugiej osoby.
Więcej o spektaklu: http://teatrdramatyczny.pl/i-ze-cie-nie-opuszcze-5

Weronika Doboszyńska
Materiał Teatru
13 lutego 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia