Trzydzieści lat później

"Serce" - reż. Wiktor Bagiński - TR Warszawa

4 marca 2021 roku o g. 12:00, na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8, odbędzie się próba medialna spektaklu "Serce" w reż. Wiktora Bagińskiego, laureata nagrody Debiut TR 2019. Premiera spektaklu zainspirowanego opowiadaniem Josepha Conrada "Heart of Darkness" ("Jądro ciemności"), odbędzie się 5 marca 2021 roku (piątek) o g. 19:00.

 

SERCE

Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści?

SERCE jest dokumentalną opowieścią młodego, czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada "Jądro ciemności" bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera, Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń
kryjących się w osobistej historii reżysera.

WIKTOR BAGIŃSKI: Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny. Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam — idąc za Jamesem Baldwinem — polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo. Spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia. Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca.

TWÓRCY I TWÓRCZYNIE
Reżyserem spektaklu i autorem adaptacji jest Wiktor Bagiński, a autorką scenariusza Martyna Wawrzyniak. Scenografię stworzyła Ania Oramus, kostiumy
- Marcin Kossakowski, światło i wideo - Natan Berkowicz, muzykę - Bartek Prosół,
a choreografię - Krystyna Lama Szydłowska. Asystentem reżysera jest Wojciech Sobolewski, inspicjentem - Piotr Piotrowicz, a kierowniczką produkcji Magda Igielska we współpracy z Marią Herbich.

W obsadzie przedstawienia zobaczymy aktorów i aktorki TR Warszawa, Jana Dravnela, Dobromira Dymeckiego, Magdalenę Kutę oraz Aleksandrę Popławską.

DEBIUT TR
Nagroda Debiut TR została powołana w listopadzie 2015 roku, w ramach nurtu programowego LINII NOWYCH TALENTÓW TR Warszawa. Wyróżnienie przyznawane jest co roku na Forum Młodej Reżyserii w Krakowie, organizowanym przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Nagroda wspiera rozwój najciekawszych reżyserów i reżyserek teatralnych młodego pokolenia. Nagrodzeni przez zespół programowy TR Warszawa studenci i studentki wydziałów reżyserii otrzymują zaproszenie do zrealizowania przedstawienia w TR Warszawa w kolejnym sezonie teatralnym.
Laureatami i laureatkami nagrody są: Jędrzej Piaskowski (Debiut TR 2015),
Klaudia Hartung-Wójciak (Debiut TR 2016), Grzegorz Jaremko (Debiut TR 2017), Katarzyna Minkowska (Debiut TR 2018) oraz Wiktor Bagiński (Debiut TR 2019).

W spektaklu wykorzystano fragmenty książek:
Joseph Conrad, „Jądro ciemności", tłum. Aniela Zagórska, Wolne Lektury
James Baldwin „Zapiski syna kraju tego", tłum. Mikołaj Denderski, wydawnictwo Karakter 2019
Stanislav Grof „Kosmiczna gra", wydawnictwo Okultura, tłum. Maciej Lorenc, Dariusz Misiuna, Warszawa 2014
Frantz Fanon „Czarna skóra, białe maski", tłum. Urszula Kropiwiec , Wydawnictwo Karakter 2020
Stowarzyszenie Polaków Pochodzenia Afrykańskiego, „Z Wiktorem Bagińskim rozmawia Oskar Kafel (prezes SPPA)" [w:] „Rasizm po polsku", wydawnictwo HOW2 Digital Publishing

Pokazy popremierowe zaplanowane zostały na 6, 7, 9 i 10 marca br, również o g. 19:00.

Kaja Stępkowska
Materiał TR Warszawa
5 marca 2021
Teatry
TR Warszawa
Portrety
Wiktor Bagiński

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia