Trzymajcie za nas kciuki

Musimy opuścić siedzibę na Starym Mieście - Teatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie

Proszę Państwa, w związku z pojawiającymi się w mediach sprzecznymi informacjami odnośnie sytuacji lokalowej Teatru Andersena oraz spekulacjami, co dalej z "Andersenem", przesyłamy Państwu pełną informację na jakim etapie jesteśmy aktualnie jeśli chodzi o całą sprawę.

Postaramy się na bieżąco informować Państwa redakcje, jak też naszych widzów, o wszelkich posunięciach zarówno naszych jak też Urzędu Miasta Lublin dotyczących przyszłości naszego teatru. Bardzo prosimy o wasze wsparcie w nagłaśnianiu naszych starań o nową siedzibę. W załączniku znajdą Państwo ostatnie pismo jakie otrzymaliśmy z ratusza dotyczące tej sprawy.

Teatr im H.Ch Andersena od 63 lat wynajmuje pomieszczenia w klasztorze oo. dominikanów na Starym Mieście w Lublinie. Cała cześć klasztoru zajmowana przez teatr nigdy nie była gruntownie remontowana i przystosowana do działalności instytucji teatralnej. Pracownicy przez całą jego historię siedzą w biurach bez okien, z odpadającym od wilgoci tynkiem. Widzowie muszą borykać się z widocznością na nieamfiteatralnej sali, w której XXI wieku nadal nie ma klimatyzacji ani profesjonalnej wentylacji. Lubelski „Andersen" wciąż jest teatrem nieprzystosowanym dla widzów niepełnosprawnych, a wózki z niepełnosprawnymi dziećmi dźwigane są każdorazowo przez pracowników teatru. Do dyspozycji 168 młodych i starszych widzów – bo tyle miejsc liczy widownia - są dwie ubikacje dla dziewcząt i jedna dla chłopców; na 168 miejsc przypada jedna umywalka! Takie warunki nie licują z teatrem położonym w europejskim mieście na początku XXI w.. Jednocześnie cały budynek – z wyjątkiem sali widowiskowej - nigdy nie był przystosowany pod względem przepisów BHP i ppoż. Przez 63 lata teatr miał tu swoją siedzibę i tu wbił się w pamięć lublinian. Przez całą historię pracownicy teatru robili wszystko, żeby nasi widzowie czuli się komfortowo i nie zauważali wszystkich niedogodności.

I wszystko wskazuje na to, że Teatr zyska nową siedzibę. Wprawdzie nie tak piękną i doskonałą jak przedstawiały pierwotne projekty przebudowy Domu Kolejarza, ale jednak. Dziś mogę Państwu obiecać, bo mamy już na piśmie zapewnienie Zastępcy Prezydenta Miasta Lublin, Krzysztofa Komorskiego, że Prezydent i Wydział Inwestycji podejmą wszystkie niezbędne działania, by jednak Teatr Andersena miał nowy, godny i jak przystało na XXI wiek nowoczesny budynek. Taki Teatr, w którym biura będą miały okna i w którym pracownicy, ale przede wszystkim widzowie będą czuli się komfortowo i bezpiecznie. Nie będziemy się wstydzić, że na tle Centrum Kultury, Teatru Starego, tylko "Andersen" jest wciąż nieremontowany, przestarzały i niedostosowany dla widzów niepełnosprawnych.

Aktywność naszego teatru jest ogromna, co roku odwiedza nas ponad 40000 tysięcy widzów, nie tylko z Lublina i regionu Lubelszczyzny, ale i całej Polski, i coraz bardziej jest nam wstyd, że w tak prężnie rozwijającym się infrastrukturalnie miejscu jak Lublin, stan naszej siedziby się nie zmienia.

Wiemy, że wielu lublinian dziwi się, że tak aktywnie i - póki co – bezskutecznie chcemy opuścić siedzibę na Starym Mieście. Wiemy też, że niewielu lublinian rozumie nasz problem, bo przez dziesiątki lat próbowaliśmy tuszować, zaklejać i pokrywać problemy naszej siedziby. Bardzo niewielu widziało, jak przez dziurawy dach przecieka woda lejąc się przez dwa piętra, jak nasi mali widzowie stoją na przerwie w kolejkach do toalety, jak wyciągają szyje by zobaczyć, co dzieje się na scenie, kiedy jakiś większy kolega siadł w rzędzie przed. Tym bardziej jesteśmy szczęśliwi, że dzięki naszej pracy i staraniom jesteśmy instytucją wyraźnie wpisaną w pejzaż kulturalny miasta, regionu i Polski, o czym świadczą codziennie nasi widzowie.

I wierzymy, że podjęte przez Prezydenta decyzje spowodują zmianę sytuacji i w końcu widzowie, pracownicy i przyjaciele Teatru Andersena doczekają się profesjonalnego teatru, z którego nowej siedziby będą mogli być dumni.

Trzymajcie za nas kciuki. Z pozdrowieniami. Dyrekcja i Zespół Teatru H.Ch. Andersena w Lublinie.

Kontakt dla mediów: Daniel Arbaczewski, Dział Promocji Teatru im. H. Ch. Andersena w Lublinie, ul . Dominikańska 1

(-)
Materiał Teatru
20 lutego 2016

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...