Tuwim dla młodych

"Projekt Tuwim" w Ludowym

Poezja zmarłego przed 60 laty twórcy z muzyką Joachima Mencla urzekła zarówno młodych wykonawców, jak i młodą widownię - za miesiąc zobaczymy ją na scenie.

Już 27 grudnia minie 60. rocznica śmierci Juliana Tuwima, co było powodem ogłoszenia mijającego roku - rokiem tego poety. W Krakowie z tej okazji powstał premierowy "Projekt Tuwim", który wywołał tak duże zainteresowanie, że jego pokaz trzeba było powtórzyć.

Kolejny raz zostanie zaprezentowany w Teatrze Ludowym 30 stycznia. Wkrótce film z pokazu i sześć nagranych piosenek pojawią się na stronie internetowej tuwim.poeciwkrakowie.pl.

"Projekt Tuwim", powstały z inicjatywy Iwony Haberny z Agencji OKO we współpracy z Krakowską Szkołą Jazzu i Muzyki Rozrywkowej, przyciągnął 22 młodych muzyków i wokalistów oraz 40 tancerzy, dla których oryginalną muzykę do wierszy poety napisał krakowski kompozytor Joachim Mencel. Autorami choreografii byli Anita Podkowa i Aleksander Kopański.

Wykonawcy to głównie uczniowie wspomnianej szkoły; teraz pod okiem fachowców mieli w ciągu paru tygodni okazję zrealizować muzyczny spektakl, który wieńczyły profesjonalne nagrania w Studiu Radia Kraków, jak i pokaz na Scenie Wyspiańskiego PWST (22 listopada). I okazało się, że chętnych do zobaczenia "Projektu Tuwim" jest tylu, że od razu organizatorzy przygotowali dwa pokazy. Głównie młoda widownia dziękowała wykonawcom stojącą owacją.

Bo też rockowo-funkowa, z elementami jazzu, muzyka Mencla, wybornego melodyka, zachęca do jej słuchania, a nowoczesny aranż dopełnia wrażenia. - To młodzi, utalentowani wykonawcy, niektórzy z nich, jak Estera Szczypuła, jestem o tym przekonany, w przyszłości będą zawodowo śpiewać - mówi Joachim Mencel.

- Z wielką radością odebrałem efekt naszej pracy. Fakt, że w jeden dzień w Radiu Kraków nagraliśmy sześć piosenek, pokazał poziom zarówno śpiewających, jak i muzyków - mówi Grzegorz Motyka, muzyk, twórca krakowskiej Szkoły Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

Podobnie z uznaniem o wykonawcach wypowiadają się na wspomnianej stronie inter-netowej kierownicy muzyczni projektu - Antoni Dębski i Leszek Nowotarski; dotychczas strona prezentująca projekt odnotowała 13 tys. wejść. Twórcy projektu liczą, że ten materiał muzyczny zacznie inspirować innych, że będą sięgać po te piosenki.

Na pokaz w Teatrze Ludowym 30 stycznia o 19.30 będą po nowym roku wydawane bezpłatne wejściówki.

 

(-)
Dziennik Polski
24 grudnia 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...