Tydzień ze słuchowiskami!

najlepsze słuchowiska Teatru Polskiego Radia

Podczas "Tygodnia ze słuchowiskami" na wszystkich antenach Polskiego Radia zostaną przypomniane najlepsze słuchowiska Teatru Polskiego Radia. Między innymi realizacje nagrodzone na najważniejszych międzynarodowych przeglądach twórczości radiowej: Prix Italia, Prix Europa, Premios Ondas czy Prix Marulić, a także na Festiwalach Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry"

W „Tygodniu ze słuchowiskami” Program 1 Polskiego Radia zaprezentuje wiele audycji poświęconych teatrowi i jego twórcom.

Od wtorku do piątku, o godzinie 17.05, gośćmi „Popołudnia z Jedynką” będą znani słuchaczom z wielu radiowych realizacji aktorzy. Anna Lisiecka porozmawia m.in. z laureatami Wielkiego Splendora – Krzysztofem Gosztyłą (15 czerwca) i Grażyną Barszczewską (16 czerwca), a także przedstawi fragmenty ich ról z archiwum Teatru Polskiego Radia. Natomiast 17 czerwca autorka zaprasza na spotkanie z Martą Lipińską. W piątkowej audycji o kulisach realizacji słuchowisk opowiadać będą Maria Olszewska, Janusz Kukuła, Andrzej Brzoska i Waldemar Modestowicz z Teatru Polskiego Radia. W programie będzie można usłyszeć m.in. fragmenty chórów z kwadrofonicznej realizacji „Króla Edypa” Sofoklesa w systemie Dolby Prologic II.

Wieczorne audycje również zostaną poświęcone tematyce teatralnej. We wtorkowym „Wieczorze z Jedynką” o godz. 22.05 tematem audycji będzie historia słuchowiska radiowego. O najwybitniejszych autorach, reżyserach i nagrodach opowiadać będą m.in. Sława Bardijewska, Justyna Berger-Kubiak, Wacław Tkaczuk i Janusz Kukuła. Będzie można wysłuchać fragmentów słuchowisk: „Zegarek”, „Pan Jowialski”, „Czapa”, „Lalek”, „Koty to dranie”, „Cyrk odjechał lwy zostały”, „Głosy” oraz audycji, w której wystąpił Witold Hulewicz, autor pierwszego oryginalnego słuchowiska radiowego „Pogrzeb Kiejstuta” i twórca pojęcia „Teatr wyobraźni”. W środę o godz. 20.10 Jedynka zaprezentuje zwycięskie słuchowisko z zakończonego właśnie Festiwalu „Dwa Teatry – Sopot 2010”, organizowanego przez Polskie Radio i Telewizję Polską – „Jeszcze się spotkamy młodsi” Krzysztofa Czeczota. W czwartek Anna Juśkiewicz zaprezentuje galerię Wielkich Splendorów. Bohaterami „Wieczoru z Jedynką” będą m.in. Irena Eichlerówna, Zofia Rysiówna, Irena Kwiatkowska, Tadeusz Łomnicki, Aleksander Zelwerowicz i Zbigniew Zapasiewicz. W piątkowym paśmie Ewa Heine zaprasza na program poświęcony słuchowiskom wydawanym w formie audiobooków i zwykłych książek. W audycji „Moje książki” o godz. 20.10 autorka porozmawia także z Henrykiem Bardijewskim oraz zaprezentuje fragmenty wybranych realizacji.

Tematem „Soboty z Jedynką”, 19 czerwca o godz. 19.10 będzie muzyka w słuchowiskach. Gośćmi audycji będą znani kompozytorzy, w tym muzyki do słuchowisk i spektakli teatralnych – Piotr Moss i Marcin Błażewicz. A w „Niedzieli z Jedynką” (20 czerwca o godz. 18.10) o tajemnicach słuchowisk radiowych opowie Andrzej Mularczyk w rozmowie z Anną Lisiecką.

Program 2 Polskiego Radia również przygotował na ten tydzień specjalną ofertę dla wielbicieli Teatru Polskiego Radia.

W piątkowym „Wieczorze ze słuchowiskiem”, 18 czerwca o godz. 21.30, radiowa Dwójka nada „Życie w cieniu procesu” Bożeny Markowskiej, w reżyserii Janusza Kukuły. W tym dokumentalnym słuchowisku zostały przywołane wydarzenia z marca 1945 roku. Po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski, szesnastu przywódców Polskiego Państwa Podziemnego zostało zaproszonych przez pułkownika NKWD Piemienowa, na rozmowy z władzami rosyjskimi. Spotkanie okazało się zasadzką. Polskich przedstawicieli aresztowano i osadzono w więzieniu na Łubiance. W czerwcu 1945 roku odbył się proces Szesnastu. Wszyscy otrzymali wysokie wyroki. Gen. Leopold Okulicki – dowódca Armii Krajowej, został skazany na 10 lat więzienia. Stanisław Jankowski – Delegat Rządu RP na Kraj – na 8 lat. Pozostali ministrowie otrzymali karę pięcioletniego więzienia. Okulicki i Jankowski nie przeżyli wyroków. Jednym ze skazanych, któremu udało się powrócić do Polski, był Adam Bień. Na podstawie zapisów rozmów z Adamem Bieniem oraz jego córką Hanną Bień–Bielską powstało słuchowisko, opisujące nie tylko wstrząsające losy polskich więźniów, ale także konsekwencje tych wydarzeń dla członków ich rodzin.

W sobotę, 19 czerwca o godz. 18.00 Program Drugi przypomni dramat Juliusza Słowackiego „Fantazy” w adaptacji i reżyserii Piotra Cieplaka, dla którego był to debiut w roli reżysera Teatru Polskiego Radia. Owa realizacja przyniosła Piotrowi Cieplakowi na Festiwalu Dwa Teatry 2010 Nagrodę za reżyserię. Słuchowisko zgłosił do festiwalowego konkursu Program 2 Polskiego Radia. Wystąpili w nim znakomici aktorzy, m.in. Kazimierz Kaczor, Anna Seniuk, Dorota Segda, Mariusz Benoit, Mirosław Zbrojewicz, Stanisław Brudny i Małgorzata Rożniatowska. W tytułowej roli – Piotr Adamczyk. Muzykę do słuchowiska skomponował Paweł Czepułkowski, a akustycznie zrealizował Andrzej Brzoska.

Polskie Radio Euro zaprasza na specjalne spotkania z młodymi reżyserami, aktorami i kompozytorami, tworzącymi spektakle dla Teatru Polskiego Radia. W sobotnim „Europejskim Kalendarzu Kulturalnym” i niedzielnej „Kontrkulturze” (godz. 16.00) z artystami rozmawiać będzie Bogusia Marszalik.

***

Rok 2010 jest rokiem wyjątkowym dla polskiej radiofonii – Polskie Radio obchodzi 85-lecie swego istnienia. Przez cały rok wszystkie anteny Polskiego Radia będą prezentować bogate w archiwalia specjalne programy i cykle tematyczne. Jednym z nich będzie akcja antenowa zatytułowana „Tydzień z…”. Raz w miesiącu anteny będą prezentować słuchaczom wybrane gatunki radiowe, m.in. słuchowiska, reportaże, programy dla dzieci, audycje poświęcone muzyce, sportowi, edukacji, rozrywce.

(-)
Materiały PR
10 czerwca 2010

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...