Tylko dla orłów. Aktorskie konfrontacje

34. Festiwal Szkół Teatralnych w Łodzi

12 przedstawień dyplomowych studentów wydziałów aktorskich uczelni teatralnych z Łodzi, Krakowa, Warszawy i Wrocławia zostanie wystawionych podczas 34. Festiwalu Szkół Teatralnych, który we wtorek rozpocznie się w Łodzi. Laureatów poznamy w niedzielę.

Pierwszym spektaklem, jaki na deskach łódzkiego Teatru Nowego obejrzą widzowie i jury tegorocznej edycji festiwalu będą "Biesy" w reż. Karoliny Kirsz; to spektakl przygotowany przez studentów Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej Kraków z filii we Wrocławiu.

Do niedzieli o laury będą rywalizowali również studenci Akademii Teatralnej z Warszawy im. Aleksandra Zelwerowicza, PWST im. Ludwika Solskiego z Krakowa oraz Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, która jest organizatorem wydarzenia. Każda z uczelni zaprezentuje w konkursie po trzy spektakle dyplomowe.

Adepci aktorstwa z łódzkiej szkoły wystawią: "Laleczkę" Tennessee Williamsa w reż. Jacka Poniedziałka, "Iwonę, księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza w reż. Anny Augustynowicz oraz "Marię Stuart" Fryderyka Schillera w reż. Grzegorza Wiśniewskiego.

Warszawska Akademia zaprezentuje: "Awanturę w Chioggi" Carlo Goldoniego w reż. Waldemara Śmigasiewicza, "Barbarzyńców" Maksyma Gorkiego w reż. Adama Sajnuka oraz "Opowieści o zwyczajnym szaleństwie" Petra Zelenki w reż. Marcina Hycnara.

Studenci z krakowskiej PWST przygotowali interpretacje "Dogville" Larsa von Triera w reż. Aleksandry Popławskiej, "Jednak Płatonow" wg sztuki bez tytułu Antoniego Czechowa w reż. Pawła Miśkiewicza oraz dramat Doroty Masłowskiej "Między nami dobrze jest" w reż. Agnieszki Glińskiej.

Z kolei młodzi aktorzy ze szkoły z Wrocławia wystąpią również w "Mewie" Czechowa w reż. Grzegorza Wojdona oraz "Orlando" Virginii Woolf w reż. Weroniki Szczawińskiej.

W jury oceniającym dyplomowe kreacje aktorskie są m.in. aktorka Marta Nieradkiewicz, reżyserka teatralna Agata Duda-Gracz, reżyser filmowy Tomasz Wasilewski, dyrektor teatru Łaźnia Nowa Bartosz Szydłowski oraz Wioletta Laszczka, przedstawiciel Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Studenci walczą o wiele nagród ufundowanych m.in. przez ministerstwo kultury dla wybitnej osobowości scenicznej, ZASP, Opus Film oraz symboliczną "nagrodę Machula", czyli sto dolarów z wizerunkiem Jana Machulskiego dla największej indywidualności festiwalu.

Poza konkursem imprezę zainauguruje we wtorek projekcja filmu dyplomowego studentów wydziału aktorskiego łódzkiej uczelni - "Kryształowa Dziewczyna" w reż. Artura Urbańskiego. Pokaz odbędzie się w Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka w Łodzi, który będzie główną festiwalową sceną; pozostałe to Teatr Studyjny, Akademicki Ośrodek Inicjatyw Artystycznych oraz EC1.

W programie tegorocznej edycji obok spektakli dyplomowych znalazły się również warsztaty dramaturgiczne "Dramat w procesie rozwoju", promocje książek "Ikony, pseudoherosi i zwykli śmiertelnicy. Antologia najnowszego dramatu polskiego" i "Trening fizyczny aktora. Od działań indywidualnych do zespołu" oraz spotkania z laureatami konkursów z ubiegłych lat - Jackiem Braciakiem, Martą Mazurek, Katarzyną Dąbrowską.

Festiwal Szkół Teatralnych odbywający się w Łodzi od 1983 roku jest - według jego organizatorów - pierwszą okazją dla młodych aktorów do konfrontacji z wymagającą, festiwalową publicznością i światem teatralnej krytyki, ale i szansą na zaprezentowanie swoich umiejętności i nawiązanie pierwszych zawodowych kontaktów. Wśród laureatów festiwalu są m.in. Zbigniew Zamachowski, Michał Żebrowski czy Robert Więckiewicz.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz władze wojewódzkie i samorządowe w Łodzi.

(-)
Kurier PAP
10 maja 2016

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia