Tyski Festiwal Performance po raz 12.

12. Tyski Festiwal Performance – Tychy: 8-11 czerwca 2023 r.

W czwartek 8 czerwca w Tychach rozpoczyna się XII Tyski Festiwal Performance - jeden z największych festiwali performance'u w Polsce, a nawet w Europie Środkowo-Wschodniej. Hasło przewodnie wydarzenia to "Nowe nowe media".

W tegorocznej, dwunastej edycji zobaczymy 25 wizji artystycznych w wykonaniu 40 artystów i artystek z kraju i zagranicy: Francji, Czech, Ukrainy i Niemiec. W programie Tyskiego Festiwalu Performance, który potrwa między 8 a 11 czerwca, znajdą się także omówienia performance'ów, wykłady ekspertów i ekspertek oraz – pierwszy i jedyny w kraju – konkurs Nowy Performance Polski.

Tyski Festiwal Performance po raz 12.

Tyski Festiwal Performance to nie tylko święto sztuki wizualnej, ale i świeży powiew w samym środowisku performance'u – jednym z wyróżników organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury we współpracy z Grupą Artystyczną Teatr T.C.R. festiwalu jest gwarancja obejrzenia kreacji premierowych, albowiem wszystkie zaproszone performance'y co roku są przygotowywane specjalnie na TFP. Nie będzie w programie działań odtwórczych, pokazywanych już wcześniej w innych miejscach:

– Zaproszeni performerzy i performerki, artyści i artystki ze środowiska sztuk wizualnych oraz teatralnego offu w swoich działaniach wypowiedzą się o kondycji otaczającego świata, podejmą próbę stworzenia ulotnej, niepowtarzalnej estetycznie i interesującej ideologicznie wypowiedzi artystycznej – mówi Piotr Kumor, kurator festiwalu, performer i członek Grupy Artystycznej Teatr T.C.R.

Festiwal co roku stawia przed artystami i artystkami wyzwanie w postaci tematu, z którym muszą się zmierzyć. W tej edycji są nim nowe nowe media – jak zinterpretują go zaproszeni performerzy i performerki? Przekonamy się między czwartkiem a niedzielą.

Nowe media - jakie są?

Sztuka performance'u królować będzie w budynku i na terenie ogrodu Miejskiego Centrum Kultury w Tychach i w przestrzeni miejskiej – na rynku i placu Baczyńskiego.

Swoją interpretację tematu przewodniego zaprezentują m.in. Izabela Chamczyk, Justyna Górowska, Vitalii Shupliak, Jirí Suruvka, Grzegorz Pleszyński i Kasper T. Toeplitz.

W Miejskiej Galerii Sztuki OBOK – na zakończenie każdego dnia – odbywać będą się omówienia performance'ów, dając przestrzeń do zastanowienia się nad istotą przekazu każdego z nich, użytych środków ekspresji i po prostu rozmów artystów i artystek z publicznością, moderowanych przez Małgorzatę Kaźmierczak i Artiego Grabowskiego.

Ale nie tylko w omówieniach można upatrywać sposobu na zrozumienie specyfiki sztuki performance'u w danym ujęciu:

– Zadajemy sobie pytanie, czy nowe media – termin, którego początek sięga 1970 roku – nadal są czymś nowym i jakie mają znaczenie dla performance'u. Odpowiedzi można poszukać właśnie podczas omówień poszczególnych działań artystycznych, ale też wykładów przygotowanych specjalnie na tegoroczny festiwal. Będą to "Performance dokamerowy w historii sztuki polskiej" Łukasza Guzka, "Nowe media w sztuce performance" Anny Olszewskiej oraz "Ewolucja form sztuki performance wobec problemów współczesności. Studium wybranych przypadków" Dariusza Fodczuka – wymienia Piotr Kumor.

Konkurs Nowy Performance Polski

Tyski festiwal odda głos debiutantom, ponieważ w tym roku w programie wydarzenia znalazło się aż 9 performerek i performerów, którzy w trzech pokazach po raz pierwszy zmierzą się z tą formą sztuki.

Zupełną nowością będzie Konkurs Nowy Performance Polski – jedyne takie wydarzenie w polskiej performatyce.

Organizatorzy wyszli z założenia, że skoro w pozostałych dziedzinach sztuk plastycznych odbywają się konkursy, nie inaczej może być i ze sztukami wizualnymi.

Doktorzy i profesorowie z największych ośrodków zajmujących się akademicko performance'em nominowali jednego/jedną z najzdolniejszych studentów/studentek do prezentacji konkursowych podczas Tyskiego Festiwalu Performance. W trakcie festiwalu jury wybierze zwycięzcę lub zwyciężczynię Grand Prix Nowy Performance Polski, na którego/którą czekać będzie nagroda finansowa w wysokości 3 tys. zł. brutto i pamiątkowa statuetka wykonana przez Tomasza Wenklara.

Zwieńczeniem Tyskiego Festiwalu Performance będzie koncert na fortepianie plenerowym Cadenza na placu Baczyńskiego. Wystąpią: laureata Paszportu "Polityki" Dominik Strycharski i Grzegorz Tarwid.

Wstęp na wszystkie wydarzenia festiwalowe jest wolny, ale ze względu na swój charakter pokazy są przeznaczone dla widzów pełnoletnich.

(-)
Gazeta Wyborcza Katowice
7 czerwca 2023

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia