U kogo popadnę w niełaskę?

"Anatomia psa" - reż. Piotr Tomaszuk - Teatr Wierszalin w Supraślu

Premiera w październiku. Piotr Tomaszuk na podstawie dwóch tekstów rosyjskiego pisarza Michaiła Bułhakowa stworzył interesującą autorską sztukę "Anatomia psa". Eksperymentalnym, bogatym w mulitimedia spektaklem supraski teatr rozpoczyna nowy sezon - pełen zmian i nowości dla widzów.

- Ta sztuka to spełnienie mojego od wielu lat skrywanego marzenia, by w naszym teatrze gościła literatura rosyjska, zwłaszcza w takim wydaniu, jakie reprezentuje Bułhakow - przyznaje Piotr Tomaszuk, reżyser spektaklu "Anatomia psa". - Moje zainteresowania krążyły wokół "Mistrza i Małgorzaty", ubiegł mnie jednak Teatr Dramatyczny, ale coś z atmosfery tej powieści znalazłem też w innych tekstach tego pisarza.

Spektakl "Anatomia psa" inspirowany jest opowiadaniami Michaiła Bułhakowa - "Psie serce" i "Morfina". Piotr Tomaszuk zafascynowany nie tylko twórczością, ale i życiorysem rosyjskiego pisarza stworzył autorską sztukę, w której próbuje udowodnić, że każdy człowiek ma w sobie coś z psa.

- Napisałem komedię, albo przynajmniej tragifarsę - mówi reżyser. - Język poprawności obowiązuje tylko do pewnego momentu, jest tu specyficzny sposób opisywania rzeczywistości, której owa rzeczywistość w pewnym momencie po prostu nie wytrzymuje.

"Anatomia psa" to historia profesora Preobrażeńskiego i jego asystenta doktora Bormentala - naukowców, którzy leczą ludzkie genitalia i eksperymentują z ciałem psa. Na scenie zobaczymy czwórkę aktorów: Miłosza Pietruskiego, Rafała Gąsowskiego, Dariusza Matysa i Katarzynę Grajlich. Ze względu na osobliwą scenografię Julii Skuratovej, mają do wykonania dość trudne zadanie aktorskie.

- Scenografia jest wymagająca i dość skomplikowana - przyznaje Dariusz Matys, który w spektaklu wciela się w kilka postaci. - Trzeba umieć odnaleźć się w odpowiednim miejscu i czasie, skupiać na poszczególnych płaszczyznach.

Oprócz gry aktorzy sporo uwagi muszą poświęcać także metalowej konstrukcji. Tworzy ona cały plan, służy także do projekcji filmowych. Na blaszanych płaszczyznach wyświetlane są projekcje multimedialne - fragmenty starych kronik radzieckich i własne produkcje teatru. Ekranem jest właściwie wszystko, a wyświetlane obrazy to myśli i wizje bohaterów sztuki.

- Bułhakow za tę powieść stracił łaski Stalina. Ciekaw jestem, u kogo ja popadnę w niełaskę - z uśmiechem zastanawia się reżyser.

Premiera "Anatomii psa" odbędzie się 15 i 16 października. Obecnie aktorzy teatru, w ramach projektu Teatr Polska, w 11 miastach na Podlasiu, Podkarpaciu, w Małopolsce i na Mazowszu prezentują spektakl "Traktat o manekinach".

W nowym sezonie artystycznym widzów Wierszalina czeka kilka zmian. Z pewnością wszystkich zaskoczy wyremontowane foyer teatru, odświeżona strona internetowa i możliwość rezerwacji biletów na spektakle w sieci. W ciągu najbliższych miesięcy na supraskiej scenie będziemy mogli zobaczyć także "Boska komedię" Dantego w reżyserii czeskiego reżysera Jakuba Nvoty.

Anna Kopeć
Kurier Poranny
30 września 2011

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia