Udana Trzydniówka Teatralna

XIII Olsztyńska Trzydniówka Teatralna

Kosmiczna opowieść w nocnej scenerii o przyszłości ludzkości to spektakl, który na długo zapadnie w pamięci widzów. Można go było obejrzeć w sobotę podczas Olsztyńskiej Trzydniówki Teatralnej.

Godz. 22.45, plac przed Urzędem Marszałkowskim przy ul. Pilsudskiego w Olsztynie. W tle pomnik autorstwa Xawerego Duni-kowskiego z czasów PRL-u, na pierwszym planie scena.- Co tu dają? - pyta mnie pan, po którym widać, że imprezował.

- Teatr! - odpowiadam.

- A, to nie dla mnie! Miejsce akcji: daleka przyszłość. Oto ludzkość, która osiągnęła pewien stopień dobrobytu, rozleniwiona, powierzyła większość prac maszynom. Stopniowo przejmują one władzę, spychając ludzi do laboratoriów, gdzie ulegają degeneracji fizycznej i umysłowej, stając

się bezwolnymi kukłami. Spektakl bardzo widowiskowy, światło i dźwięk, z laserami, robotami na szczudłach itp. Tak Teatr Biuro Podróży z Poznania, laureat prestiżowych nagród, który realizował swoje spektakle w 50 krajach świata, pokazał u nas "Planetę Lem".

Przenieśmy się na starówkę. Można tam było obejrzeć m.in. sztukę "Pielgrzymka" gdańskiego Teatru Snów. Ta grupa to klasyk polskiego teatru ulicznego. Akcja "Pielgrzymki" rozgrywała się przed sceną staromiejską, na ulicach starego miasta i na Targu Rybnym. Treścią sztuki jest pielgrzymka przez życie. Wędrujący aktorzy, objuczeni krzesłami, przemieszczają się, a wraz z nimi widzowie, od wieku szkolnego poprzez dojrzałość do starości z chwilami odpoczynku na dom, rodzinę. Cały czas pielgrzymujemy. Ale w jakim celu, gdzie jest sens życia? To przesłanie sztuki. Warszawski A3 Teatr pokazał kilka spektakli, m.in. "Pchłę Szachrajkę - niesłychaną rzecz po prostu" wg Jana Brzechwy. Teatr, który w nowoczesnej formie czerpie też z tradycji w komedii dell'arte, rozbawił widzów swoimi pomysłami, zwłaszcza akrobatycznymi. Takimi też popisał się występujący na starówce Circo Pitanga z Włoch. Artyści, posługując się m.in. liną, wprost stawali na głowie.

Poza tym w Olsztynie mogliśmy obejrzeć monodram w wykonaniu Krystyny Jandy. A w kamienicy Naujacka. piosenkarka i aktorka Basia Raduszkiewicz oraz kompozytor Jarosław Kordaczuk wystąpili w koncercie "Pstryk. Abecadło!" wykorzystując teksty Juliana Tu-wima, którego stulecie poetyckiego debiutu obchodzimy w rym roku. - To premiera tego koncertu w Olsztynie - powiedzieli. Nie zabrało też podczas niezwykle udanej Trzydniówki Teatralnej warsztatów teatralnych oraz wspomnienia o funduszach europejskich, bez których wiele teatrów by padło.

Władysław Katarzyński
Gazeta Olsztyńska
14 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia