Uroczysta parada

6. Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy w Łodzi

Parada bajkowych stworów, która w sobotę o godz. 15 przejdzie ul. Piotrkowską zainauguruje 6. Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy. Jego uczestnicy do czwartku będą prezentować się na scenie Teatru Arlekin. Na większość przedstawień można wybrać się rodzinnie, chociaż niektóre z nich skierowane są wyłącznie dla rodziców.

Jako pierwsza podczas festiwalu zaprezentuje się "Roszponka" [na zdjęciu] o godz. 19, czyli austriacki spektakl o przesłaniu, że miłość można spotkać wszędzie. Skierowany jest on do dzieci od 5 lat. Również widzowie od 5 roku życia mogą się wybrać na niedzielny spektakl "Dwa buty i jedna historia..." (godz. 11). Bułgar Dimitar Yalnazov opowie o losach Tiny i Nikoli, czyli pary zakochanych w sobie butów. Cztery godziny później będzie można obejrzeć "Orlando", czyli spektakl od lat 14, którego autorką jest Agnieszka Baranowska. Przedstawia on historię garderobianej, która po lekturze Harlequinów postanawia odnaleźć idealną miłość. Dla tych, którzy nie przepadają za romantycznymi historiami, również coś się znajdzie. Na pewno zainteresuje ich portugalski spektakl "Marieta - M" (godz. 18.30), który oparty jest na tańcu. Festiwalową niedzielę zakończy "Historia jednej lalki" Vladimira Zakharova. W przedstawieniu tym zagrają wyjątkowe lalki, które mogą odzwierciedlać emocje poprzez mimikę twarzy. 

Poniedziałek rozpocznie się szwedzkim spektaklem "Stary człowiek i osioł" (godz. 11), który skierowany jest do dzieci w wieku 2- 7 lat. Natomiast widzowie od 7 roku życia mogą się wybrać na przedstawienie "Praga - zaklęte miasto" (godz. 15). Czech Pavel Vangeli opowie historię małego Krzysia, który jako jedyny może uratować Pragę przed potworem. Natomiast losy młodego chłopaka, który lubi unikać pracy przedstawi polsko - włoski spektakl "Przygody Półpuszki" (godz. 17). A już dwie godziny później zaprezentują się żywe lalki. Włoszka Laura Kibel przeistacza części swojego ciała w różne postaci. 

Natomiast wtorkowe prezentacje rozpocznie polski spektakl "Kto się boi czarnego luda" (godz. 11), opowiadający historię pewnej rodziny. Cztery godziny później na scenie zagości również polskie przedstawienie "Misterium Narodzenia". Spektakl przedstawia okoliczności narodzin Jezusa i jest skierowany do widzów od 9 lat. A o rok starsze dzieci mogą się wybrać z rodzicami na "Inne lalki" (godz. 19). W tym rosyjskim spektaklu wykorzystane zostaną unikalne marionetki i świecące obiekty. 

Miłośnicy rosyjskiej sztuki ludowej mogą zabrać swoje pociechy na niemiecki spektakl "Jemelja i czarodziejska rybka" (godz. 11), bo jest on skonstruowany na zasadzie matrioszki, czyli lalki w lalce. Przedstawienie jest skierowane do dzieci od 5 lat. Z kolei turecki spektakl "Magiczne drzewo" (godz. 15) przybliży klasyczną sztukę o Karagözie. Mogą się na niego wybrać już 7 -letnie dzieci. Dwie godziny później na scenie przedstawiona zostanie historia życia ludzi z marginesu, czyli "Cud - Nie". Ten polski spektakl można oglądać dopiero od 15 roku życia.Natomiast wyłącznie do dorosłych widzów skierowany jest "Portret kobiety" (godz. 19) autorstwa Hilary Chaplain. Amerykanka opowie o potrzebie dzielenia życia z mężczyzną. 

Ostatni dzień festiwalu, czyli czwartek, rozpocznie polski spektakl "Taniec, taniec" (godz. 11), który skierowany jest do wszystkich widzów. Napięcie jest w nim budowane stopniowo. Najpierw lalka tańczy solo, potem w duecie, a na koniec na scenie prezentuje się aż osiem lalek. Ostatnim spektaklem zaprezentowanym podczas VI Międzynarodowego Festiwalu Solistów Lalkarzy będzie "Spleen. Charles Boudelaire. Poematy prozą" (godz. 19). Na scenie występuje niemiecki duet Charlotte Wilde i Michael Vogel. Przedstawienie przeznaczone jest tylko dla dorosłego odbiorcy.
(zs)

amag
Polska Dziennik Łodzki
18 kwietnia 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia