Verdi w Bytomiu

"Rigoletto" - reżyseria: Henryk Konwiński - Opera Śląska

"Rigoletto", to jedno z najpiękniejszych dzieł Giuseppe Verdiego

HTML clipboard

Opera powstała na zamówienie dyrekcji Teatro la Fenice w Wenecji. Od razu spotkała się z gorącym przyjęciem ze strony prasy i publiczności. Libretto opracował Francesco Maria Piave na podstawie dramatu Victora Hugo pt. Król się bawi. Prapremiera dzieła odbyła się w Wenecji 11 marca 1851 r. Giuseppe Verdi stworzył porywającą muzykę – bardzo efektowną, a przy tym pełną wyrazu i emocji. Sprawia ona, że traktujemy bohaterów dramatu jak żywych ludzi, którzy kochają, cierpią, zazdroszczą i nienawidzą. Błazen książęcy, nielubiany przez wszystkich pokraczny garbus Rigoletto, wyśmiewa publicznie hrabiego Ceprano i doradza księciu, aby go uwięził i zabił. Hrabia pragnąc zemsty proponuje dworzanom porwać dla księcia młodą i piękną dziewczynę, mieszkającą w ustronnym domku, do którego co wieczór podąża Rigoletto, sądzi bowiem, iż jest ona jego kochanką.

”Rigoletto" porusza charakterystycznie zarysowanymi postaciami głównych bohaterów: libertyna Księcia, uwodzącego co dzień inną kobietę i jego błazna: zgorzkniałego, cynicznego, który równocześnie jest kochającym ojcem. Galerie typów dopełniają: płatny morderca Sparafucile, jego siostra Magdalena i snujący intrygę dworzanie. Wszyscy są anty-bohaterami, tworzącymi niezwykle odrażający świat. Kontrastuje z nimi córka Rigoletta – niewinna i słodka Gilda. Paradoksalnie, ją jedną, która potrafi kochać bezinteresownie poświęcając się miłości, dotyka fatum. Książęcy błazen, Rigoletto, usiłuje zemścić się na chlebodawcy za uwiedzenie córki. Wynajmuje płatnego mordercę. Rzucone przez hrabiego Monterone, a ciążące nad wesołkiem przekleństwo prowadzi do tragedii - w finale ginie niewinna dziewczyna, a uwodziciel uchodzi.

”Rigoletto" jest jednym ze spektakli Verdiego, który ugruntował sławę kompozytora poza granicami Włoch. Dzieło pełne jest przepięknych fraz. Z "Rigoletta" pochodzi wiele sławnych arii i melodii – pieśń Księcia z IV aktu La donna e mobile, kwartet Bella figlia dell`amore z III aktu , przejmująca aria Rigoletta Cortigiani, vill razza donata, Questa o quella - aria księcia Mantui z aktu I , Oh ! Mio padre - duet Gildy i Rigoletta z II aktu , Caro nome - aria Gildy oraz Si, vendetta - duet Rigoletta i Gildy kończący akt III.

Operę w 4 aktach w oryginalnej wersji językowej Giuseppe Verdiego zrealizowali: kierownictwo muzyczne: Tadeusz Serafin, reżyseria: Henryk Konwiński, scenografia: Jan Bernaś, przygotowanie chóru: Anna Tarnowska. Premiera tego tytułu miała miejsce w 1990 roku. 

22 marca /niedziela/ o godz. 18.00 – scena Opery Śląskiej
30 marca /poniedziałek/ o godz. 18.00 – scena Teatru Śląskiego w Katowicach

Ceny biletów: normalne: 45 , 40, 35 , 30 zł; ulgowe: 38, 33, 28, 25 zł.

Grażyna Konieczna
Materiały Opery
14 marca 2009

Książka tygodnia

Twórcza zdrada w teatrze. Z problemów inscenizacji prozy literackiej
Wydawnictwo Naukowe UKSW
Katarzyna Gołos-Dąbrowska

Trailer tygodnia