W 199. rocznicę urodzin

56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju

W roku poprzedzającym wielki jubileusz 200-lecia urodzin Stanisława Moniuszki, w dniach 22-25 sierpnia 2018 odbędzie się kolejna edycja jednego z najstarszych festiwali muzycznych w Polsce, czyli 56. Międzynarodowy Festiwal Moniuszkowski w Kudowie-Zdroju.

Pierwszą edycję Festiwalu zainaugurowano 15 lipca 1962 roku w dziewięćdziesiątą rocznicę śmierci patrona imprezy - Stanisława Moniuszki. Od 2012 roku dyrektorem artystycznym jest Stanisław Rybarczyk, wybitny dyrygent i animator kultury. Organizowany przez Moniuszkowskie Towarzystwo Kulturalne Festiwal w ciągu ponad pięćdziesięciu lat działalności stał się jednym z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych, prezentując twórczość wielkiego polskiego kompozytora, Stanisława Moniuszki. Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu, jako Instytucja Kultury Samorządu Województwa Dolnośląskiego, od lat jest Partnerem i wspiera Festiwal m.in. w działaniach merytorycznych.

W ciągu kilku sierpniowych festiwalowych dni w najpiękniejszych miejscach Kudowy: w Teatrze Zdrojowym, Teatrze pod Blachą, Sali Koncertowej w Pijalni Wód Mineralnych, Parku Zdrojowym, na balkonie Sanatorium "Polonia", a także w kudowskich kościołach wystąpi kilkuset śpiewaków i muzyków z Polski i zagranicy. Podczas tegorocznej edycji będziemy mogli usłyszeć jedną z najwybitniejszych polskich śpiewaczek - Jadwigę Rappe. Wystąpią także znakomici laureaci warszawskiego Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. St. Moniuszki - Jury Horodecki z Białorusi i Joanna Zawartko. Po zeszłorocznej kudowskiej premierze "Nowego Don Kiszota" Moniuszki i Fredry, która okazała się być prapremierą, pierwszym w historii wykonaniem tej krotochwili, czeka nas w tym roku kolejna niezwykła premiera, tym razem operetki "Karmaniol" St. Moniuszki do libretta Oskara Milewskiego, w wersji muzycznej i tekstowej, w reżyserii Roberto Skolmowskiego, pod kierownictwem muzycznym Stanisława Rybarczyka, z udziałem absolwentów i studentów Wydziału Wokalnego Akademii Muzycznej we Wrocławiu i Orkiestry Festiwalowej. Podczas Koncertu Inauguracyjnego wykonane zostaną fragmenty oper St. Moniuszki, m.in. "Halki" i "Strasznego dworu" w interpretacji Solistów, Chóru i Orkiestry Opery Wrocławskiej pod dyrekcją Marcina Nałęcza-Niesiołowskiego.

Usłyszymy także drugą odsłonę Pieśni St. Moniuszki w tłumaczeniach na języki francuski, niemiecki i rosyjski, w autorskiej koncepcji Emiliana Madeya, odbędzie się koncert utworów religijnych St. Moniuszki w wykonaniu artystów białoruskich, koncerty kameralne, koncerty promujące młodych artystów. Szczególnej uwadze Państwa polecamy finałowy koncert podczas którego kompozycje Moniuszki zostaną wykonane w tradycji gospelowej przez obchodzący w tym roku 40-lecie działalności artystycznej wrocławski zespół Spirituals Singers Band.

Zachęcamy także do wzięcia udziału w spotkaniach z wybitnymi muzykologami i badaczami spuścizny moniuszkowskiej: Sviatleną Niemahaj z Białorusi i dr. Grzegorzem Zieziulą z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Tradycyjnie, ostatniego dnia Festiwalu, zapraszamy wszystkich mieszkańców Kudowy, Dolnego Śląska, przygranicznych miejscowości w Czechach, melomanów, kuracjuszy i turystów na wielki Korowód Moniuszkowski, który przejdzie ulicami Miasta do Parku Zdrojowego, w którym, jak każdego roku, udział weźmie postać Stanisława Moniuszki.

(-)
Materiał organizatora
8 sierpnia 2018

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia