" W drodze" na finał

Warsztaty aktywizujące młodzież

Wyjątkowe widowisko jest rezultatem prowadzonych w Teatrze warsztatów "Lato w Teatrze", współfinansowanych przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tyski teatr po raz pierwszy przystąpił do programu i jest jednym z trzydziestu instytucji w Polsce, które zorganizowały niezwykle atrakcyjny cykl warsztatowy.

Program "Lato w Teatrze" powstał w 2008 roku w celu aktywizacji młodzieży spędzającej okres wakacyjny w miejscu swego zamieszkania oraz zwiększenia zainteresowania teatrem. Na koniec warsztatów w każdym mieście realizującym projekt prezentowane jest przedstawienie, będące wynikiem dwutygodniowej pracy młodych twórców pod okiem doświadczonych instruktorów.

W tyskiej edycji projektu "Lato w teatrze" odbywającej się pomiędzy 29 lipca a 11 sierpnia, wzięło udział ponad 80 uczestników z naszego miasta i okolic. Zajęcia odbywały się w następujących grupach:

- aktorskiej, prowadzonej przez Iwonę Woźniak. Uczestnicy zapoznali się z podstawami warsztatu aktorskiego oraz pracowali nad rolami w spektaklu.

- reżyserskiej, prowadzonej przez Macieja Dziaczko. Każdy z uczestników miał możliwość indywidualnego wyreżyserowania jednej sceny spektaklu.

- choreograficznej, prowadzonej przez Nicola Palladini. Grupa tancerzy pracowała nad świadomością ciała, nad ruchem scenicznym indywidualnie i grupowo oraz przygotowaniem autorskiej choreografii.

- muzycznej, prowadzonej przez Barbarę Songin i Justynę Jary. Uczestnicy poszukiwali dźwięku wykorzystując zamiast instrumentów własne ciała, głosy i niekonwencjonalne przedmioty. Efektem ich pracy jest stworzona przy użyciu oryginalnych źródeł dźwięku muzyka.

- scenograficznej, prowadzonej przez Łukasza Pudełko. Młodzież zaprojektowała i wykonała rekwizyty w trzech skalach oraz przestrzenne elementy scenografii do spektaklu.

- dziennikarsko-filmowej, prowadzonej przez Sandrę Staletowicz. Grupa dziennikarska pracowała nad dokumentacją zdjęciową i reporterską projektu. Efekty ich pracy można zobaczyć na prowadzonym blogu www.latowteatrzetychy.blog.pl

Warsztaty odbywały się na scenie Teatru Małego w Tychach oraz w salach Miejskiego Centrum Kultury oraz Miejskiego Domu Kultury nr 1. Nadzór nad całością projektu sprawowała koordynatorka, Paulina Świątkowska-Kępińska.

Przygotowany spektakl opowiada o losach zabawek i sprzętów Dziewczynki, pozostawionych po jej odejściu do Smutnego (szpitalnego) Łóżka. Osamotnieni i zaniepokojeni, postanawiają wyruszyć w podróż na spotkanie z Dziewczynką. Jak powiedziała w wywiadzie dla uczestników warsztatów dziennikarsko-filmowych autorka tekstu, Malina Prześluga, dzięki metaforycznemu przeniesieniu relacji czysto ludzkich na przedmioty nieco łagodniej i delikatniej udało jej się opowiedzieć o tym, co smutne czy nieuniknione. Młodzi twórcy w pełni samodzielnie opracowali przestrzenną scenografię, choreografię oraz autorską muzykę. Obecni na scenie aktorzy pracowali nad swoimi rolami pod wodzą młodych reżyserów. Dokumentację całości projektu przygotowała natomiast grupa dziennikarsko-filmowa.

Dla młodych aktorów, reżyserów, tancerzy, muzyków, scenografów i dziennikarzy "Lato w Teatrze" było okazją do twórczego i niezwykle pasjonującego spędzenia wakacji. Dzięki staraniom twórców projektu, młodzież z oddalonych od Tychów miejscowości była dowożona na warsztaty specjalnym autobusem z charakterystycznym niebieskim logotypem projektu. Udział sponsorów pozwolił także na sfinansowanie codziennego ciepłego posiłku dla wszystkich uczestników.

Nadchodząca premiera połączona z pokazem filmu przygotowanego przez grupę medialną będzie dla młodych artystów wielkim wyzwaniem.

(-)
Materiał Teatru
10 sierpnia 2013

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia