W hołdzie Duczyńskiemu

Teatr Kana w Szczecinie

Weekend 14 i 15 marca Ośrodek Teatralny Kana poświęca pamięci swojego założyciela Zygmunta Duczyńskiego. Zobaczymy spektakl, film, odbędzie się koncert.

W ósmą rocznicę śmierci Zygmunta Duczyńskiego, naszego Przyjaciela i Założyciela Kany, pragniemy zaprosić wszystkich starych, nowych i przyszłych Przyjaciół Kany 14 i 15 marca (piątek i sobota) o godzinie 20.00 na monodram w wykonaniu Jacka Zawadzkiego "Moskwa-Pietruszki" w reżyserii Zygmunta Duczyńskiego, a także 15 marca (sobota) o godzinie 21:30 na "Podróż ku światłu" - film o Teatrze Kana zrealizowany w 1994 roku przez Grzegorza Fedorowskiego oraz 15 marca (sobota) o godzinie 22:30 na free jazzowy koncert szczecińskiego duetu Marka Kazany & Ryszarda Wilka.

Na pokaz filmowy i koncert wstęp wolny.

Na spektakle obowiązują bilety:

normalny: 25 zł

ulgowy: 20 zł (legitymacje uczniowskie, studenckie, seniorzy, niepełnosprawni)

Rezerwacja biletów pod numerem telefonu: 91 434 15 61 lub drogą elektroniczną: paula@kana.art.pl ; odbiór biletów w Piwnicy Kany.

"Moskwa-Pietruszki

Legendarny monodram grany już od 25 lat, swoją premierę miał w maju 1989 roku. Jeden z najważniejszych spektakli wyreżyserowanych przez twórcę Kany, Zygmunta Duczyńskiego, pokazywany w języku polskim i angielskim na najważniejszych festiwalach oraz w ośrodkach sztuki w Polsce, a także w Moskwie, Berlinie, Amsterdamie, Londynie, Edynburgu, Los Angeles, San Diego, Orange Country, San Francisco, wszędzie spotykając się ze znakomitymi recenzjami i entuzjastycznym odbiorem.

"To był i jest przed wszystkim bliski dla mnie pisarz. Odczuwam pewne pokrewieństwo doświadczeń, choćby w jego mocowaniu się z bólem, czy sposobie, w jaki o tym opowiada. Jego dramatyczna rozgrywka z pokusą samowyniszczenia - mówię o alkoholu - ta jego wielka emocjonalna skala: od anegdoty do metafizyki, od obsceny po napięcie religijne, od trwogi do śmiechu. To jest nieprawdopodobne i rzadko spotykane. Powędrować w tej skali, spróbować chociaż"

(Zygmunt Duczyński o W. Jerofiejewie)

Podróż ku światłu - film

O podróży Wieni i Kany "ku światłu" opowiada Zygmunt Duczyński, założyciel Teatru Kana, dyrektor artystyczny, reżyser. Film zrealizowany w 1994 roku przez Grzegorza Fedorowskiego jest opowieścią Zygmunta o początkach Kany - o pierwszych przedstawieniach, o ważnych dla niego spotkaniach i ważnych książkach, o aktorach i wreszcie o spektaklach, które sprawiły, że Kana zdobyła nie tylko międzynarodowy rozgłos, ale przede wszystkim odnalazła własną artystyczną tożsamość. Monolog Zygmunta przeplatany jest unikalnymi nagraniami "Moskwy-Pietuszki" i "Nocy", fragmentami treningów i prób, rejestracją zmagań aktorów z nauką scenicznego angielskiego pod kierunkiem nieocenionej Caryl Swift - wszystko to oddaje niepowtarzalną atmosferę czasów, w których młodość, pasja i wiara w to, co się robi pozwalała "przenosić góry". Dla tych, którzy pamiętają - okazja do wspólnego pamiętania. Dla tych, którzy nie wiedzą - jedyna w swoim rodzaju lekcja teatru, który był "życiem pisany".

Free Jazz Duo Kazana Wilk w piwnicy Kany - koncert

Marek Kazana gra na saksofonach: sopranowym, altowym i barytonowym, flecie i klarnecie, komponuje i aranżuje. W 1979 roku otrzymal Grand Prix Jazz nad Odrą Wrocław; w 1983 nagrodę za kompozycję na festiwalu Jazz Juniors Kraków: nagroda w kategorii "jazz" Fama '83 Świnoujście; otrzymał również roczne stypendium im. K. Komedy - Jazz Club Hybrydy Warszawa. 1986 - Grand Prix w konkursie Debiuty na OFPP Opole'86 z grupą Operating Conditions. W latach dziewięćdziesiątych członek grupy nr 1 w polskim jazzie - Young Power. Jako muzyk, kompozytor i aranżer współpracował ze szczecińskimi teatrami - Polskim, Współczesnym, Kaną. 7 września 2013 r. do sklepów trafił długo wyczekiwany pierwszy autorski album Marka Kazany "Tangola".

Ryszard Wilk jest artystą rzeźbiarzem, profesorem Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie. Jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i zbiorowych, niezliczonych prac rzeźbiarskich, wielkoprzestrzennych instalacji ceramicznych, medali bitych w mennicy warszawskiej. Działa również na polu architektury, jest współautorem wielu realizacji i konkursów oraz członkiem Stowarzyszenia Architektów Polskich. W 2012 roku został uhonorowany Nagrodą Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego "Pro Arte" za dorobek artystyczny, projektowy oraz za wpływ na życie kulturalne regionu.

Zygmut Duczyński

Reżyser teatru alternatywnego, animator kultury. Twórca i dyrektor artystyczny szczecińskiego Teatru Kana i ośrodka teatralnego założonego przez ludzi związanych z zespołem Kany. Urodził się 2 czerwca 1951 roku w sudeckiej Głuszycy, zmarł 15 marca 2006 roku w Szczecinie.

Od 1979 roku (rok założenia przez niego Teatru Kana) prowadził nieprzerwanie działalność artystyczną i warsztatową, realizując kolejne premiery i przygotowując zespół aktorski do pracy na scenie. W ciągu kolejnych lat pracy powstało kilkanaście spektakli - ostatnie przygotowane przez niego przedstawienie "Geist" zostało po jego śmierci dokończone przez zespół we współpracy z Arkadiuszem Buszko (2007).

Przedstawienia "Moskwa-Pietuszki" i "Noc" (oba inspirowane twórczością Wieniedikta Jerofiejewa) pokazywane były na wszystkich najważniejszych festiwalach w Polsce, a także wielokrotnie w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Holandii, Rosji, Niemczech, zdobywając entuzjastyczne recenzje w takich czasopismach jak "The Times", "Los Angeles Times", "Los Angeles Weekly", "The Herald", "The Scotsman", "Backstage" (wyróżnienie Critics Picks dla najlepszego przedstawienia tygodnia w Los Angeles w lutym 1997).

W 1994 roku widowisko Noc zdobyło dwie główne nagrody First Fringe i Critics Award na Światowym Festiwalu Sztuki w Edynburgu. Rok później pokazane zostało tam ponownie na specjalne, honorowe zaproszenie organizatorów. W tym samym 1995 roku Noc otwierała także British Festival of Visual Theatre w Londynie oraz Międzynarodowy Festiwal Teatralny Nitra (Słowacja).

Zygmunt Duczyński był laureatem Nagrody Artystycznej Prezydenta Miasta Szczecina za rok 1994, a także laureatem plebiscytu "Nieprzeciętni" organizowanego przez redakcję "Głosu Szczecińskiego".

Oprócz wystawiania przedstawień Zygmunt Duczyński prowadził autorski Ośrodek Teatralny. Był między innymi wieloletnim dyrektorem artystycznym Festiwalu Artystów Ulicy (obecnie "Spoiwa Kultury") oraz Międzynarodowych Spotkań Teatralnych Okno oraz inicjatorem wielu projektów kulturotwórczych. Był także pomysłodawcą nazwy i zmienionej formuły Ogólnopolskiego Festiwalu Teatrów Małych Form Kontrapunkt oraz członkiem komisji artystycznej tego przeglądu.

Współpracował z innymi polskimi grupami alternatywnymi: Teatrem Ósmego Dnia, Provisorium, Grupą Chwilową, zespołami muzycznymi (Kwartet Jorgi, Dikanda), międzynarodowymi ośrodkami teatralnymi (Ośrodek Grotowskiego we Wrocławiu, Schloss Broellin) i szczecińskim środowiskiem kulturalnym. Pracował z młodzieżą uzależnioną od narkotyków jako terapeuta.

(-)
Materiał Teatru
8 marca 2014

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...