W maskach przemierzamy życie

"Parada śmiesznych twarzy" - Teatr Porywacze Ciał

Jutro 11.07.2009 na Rynku Starym w Bydgoszczy spektakl "Parada śmiesznych twarzy" zaprezentuje Teatr Porywacze Ciał z Wrocławia .

Potrzeba do tego całkiem dużego zasobu wiedzy, dystansu do samego siebie, wypracowanego przez lata perfekcyjnego warsztatu aktorskiego. Potrzeba zdecydowanie świadomego zastosowania wyrafinowanych środków przekazu, umiejętności pobudzenia widza do samodzielnego myślenia, sprowokowania dialogu. Potrzeba do tego Teatru Porywacze Ciał. To stali bywalcy MALTY, na tegorocznym festiwalu w 2009 r. pokazali kolejną premierę. 

Teatr Porywacze Ciał powstał w 1992 roku we Wrocławiu. Został założony przez ówczesnych studentów Wydziału Lalkarskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej: Katarzynę Pawłowską i Macieja Adamczyka. 

Teatr Porywacze Ciał należy według zgodnego głosu krytyki i środowiska teatralnego do jednej z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce. W swoich autorskich spektaklach twórcy mierzą się z mitami pop kultury, kpią z nich, przedrzeźniają je, a jednocześnie pokazują jak dalece są przez nie ukształtowani. Z dużą swobodą poruszają się we współczesnej przestrzeni kulturowej, cytują, komentują, przetwarzają obrazy i wątki zaczerpnięte z innych dziedzin sztuki. Zespół od początku działalności podjął próbę czytania nowej rzeczywistości, a jego sposób funkcjonowania jest rezultatem świadomej decyzji o programowo indywidualnym, nie powtarzającym znanych wzorów charakterze twórczości. Teatr wykorzystuje możliwości poetyki teatru alternatywnego, nie podkreśla jednak swojego alternatywnego rodowodu. Tworzą go zawodowi aktorzy, którzy wybrali pracę w teatrze nieinstytucjonalnym. Sami tworzą scenariusze, robią scenografię, reżyserują, grają na scenie. 

„Parada śmiesznych twarzy" 

Spektakl oparty jest na działaniu dużymi maskami, nawiązującymi do różnych kultur, kolorów skóry i obyczajów. Opowiada historię dziecka zagubionego we współczesnym świecie, stwarzającego w swoich marzeniach krainę, w której wszyscy są sobie równi i przyjaźni, a bariera uprzedzeń rasowych i społecznych zostaje przełamana za pomocą zabawy i czarów. Spektakl wciągający widzów do akcji, jest przeznaczony dla wszystkich - dla dzieci, jak też ich rodziców.

(-)
Gazeta Bydgoszcz
11 lipca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...