W Miniaturze o odmienności

"Brzydkie kaczątko" - reż. Romuald Wicza-Pokojski - Teatr Miniatura w Gdańsku

13 października o 17 w Miejskim Teatrze Miniatura odbędzie się premiera spektaklu "Brzydkie kaczątko" w reżyserii Romualda Wiczy-Pokojskiego, opowieść o odmienności w nowoczesnej formie inspirowanej chińskim teatrem cieni.

Eksperymentalna forma przedstawienia nawiązująca do chińskiego teatru cieni ma zapoznać dzieci z nowoczesnym myśleniem o formie teatralnej. Tworzenie spektaklu w warstwie wizualnej i dźwiękowej będzie się odbywało na oczach widza. "Wykorzystane zostaną rzutniki pisma, sprzęt, który można znaleźć w każdej szkole, a który stwarza możliwości poszerzenia klasycznej formy teatru cieni o zastosowanie nietypowych dla niego elementów jak woda, ziarna, barwniki czy piasek." - opowiada reżyser przedstawienia. "Ze względu na miniaturowe wymiary scenografii i rekwizytów ta forma wymaga od aktorów stworzenia i opanowania nowych technik animacji oraz ogromnego skupienia i precyzji".

Spektakl stworzyło ciekawe grono artystów. W teatrze zadebiutują Monika i Adam Świerżewscy, gdańscy projektanci, pomysłodawcy świata Bobomów - charakterystycznych zwierzaków powstałych na potrzeby malarskich naklejek ściennych do dziecięcych pokoi. Wyróżniają je naturalna kreska, oryginalna, żywa kolorystyka i pełny fantazji charakter postaci, z których każda ma swoje imię i cechy szczególne (na przykład kura Lodzia lubi czuć wiatr w piórach, a gęsior Przemo lubi lotnictwo, ale tylko cywilne). Świerżewscy zaprojektowali lalki cieniowe do spektaklu.

Opracowaniem dźwięku wraz z aktorami zajął się jeden z najlepszych imitatorów dźwięku w Polsce, Henryk Zastróżny, zaangażowany w produkcję większości znakomitych polskich filmów - od "Kingsize", przez "Rozmowy z człowiekiem z szafy" po "Katyń", "Rewers" i "Pokłosie". Uzupełnieniem dźwięku tworzonego na żywo przez aktorów będzie harfa, na której zagra Ludmiła Sirowajska. Autorskie kompozycje muzyczne opracował Rafał Kłoczko, związany z Trójmiastem wielokrotnie nagradzany młody dyrygent i kompozytor, regularnie współpracujący z Operą Bałtycką.

"Brzydkie kaczątko" rozpoczyna w Miniaturze sezon, podczas którego w różnych odsłonach pojawi się temat odmienności, poczucia niedopasowania do otaczającej rzeczywistości. "Nasze "Brzydkie kaczątko" na przypomnieć przede wszystkim, że inne nie znaczy brzydkie. W czasach globalizacji wciąż stykamy się z innym, ale nadal jeszcze reagujemy na nie w podobny sposób - nieufnością i wrogością, które często powodują konflikt tam, gdzie można by go uniknąć, gdybyśmy byli bardziej otwarci i tolerancyjni. Brzydkie (ale też złe, dziwaczne albo głupie) jest często łatką, którą przypinamy temu, co różni się od nas." - komentuje Agnieszka Kochanowska, współautorka scenariusza spektaklu.

"Kiedy kultura zbyt ściśle definiuje, co ma stanowić o powodzeniu lub pożądanej doskonałości w jakiejkolwiek sferze - czy chodzi o wygląd, wzrost, siłę, maniery, zdolności, gospodarność, bycie męskim, bycie kobiecą, bycie dobrym dzieckiem, dobre wychowanie czy przekonania religijne - wówczas w psychikę wszystkich członków społeczeństwa zostaje wszczepiony wynikający z tego przymus, by oceniać siebie wedle narzuconych kryteriów."

Clarissa Pincola Estes "Biegnąca z wilkami"

"Nieważne, że urodziłem się na kaczym podwórku, ważne, że wyklułem się z łabędziego jajka."

H. Ch. Andersen

(-)
Materiał Teatru
2 października 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...