W niedzielę premiera "Diabła" Rychcika

"Diabeł" - reż. Radosław Rychcik - Teatr Współczesny w Szczecinie

6 października o godz. 19 Teatr Współczesny zaprasza na prapremierę spektaklu "Diabeł" wg scenariusza i w reżyserii Radosława Rychcika.

Zagadka Laury Palmer powraca, a wraz z nią obrazy, które pamiętamy z klasyki horroru - "Egzorcysty", "Lśnienia" i kultowego serialu "Miasteczko Twin Peaks".

Oryginalny scenariusz spektaklu Radosława Rychcika to prowadzona z przymrużeniem oka podróż do naszej wyobraźni, zasiedlonej przez hollywoodzkie opowieści, w której ważne miejsce zajmuje wyobrażenie diabła i zła.

Rychcik - autor scenariusza i reżyser - powiedział w czwartek dziennikarzom, że "Diabeł" zamyka "mitologiczną opowieść", którą rozpoczął jego spektakl "Bóg" zrealizowany w Teatrze Nowym w Krakowie.

- W pewnym momencie zadałem sobie pytanie, kto jest moim diabłem - mówił Rychcik. - Wróciłem wspomnieniami do wielce traumatycznych chwil, kiedy w latach 90. TVP emitowała serial "Miasteczko Twin Peaks". Zdałem sobie sprawę, że do teraz mam problem ze scenami, w których pojawia się postać Boba. Okazało się, że nie tylko ja mam takie doświadczenia (...). Stąd też pomysł, żeby o diable opowiedzieć na motywach serialu "Miasteczko Twin Peaks". Pojawiają się tutaj również wątki i postacie z "Egzorcysty" i "Lśnienia" - dodał Rychcik.

Rychcik zaznaczył jednak, że nie trzeba znać serialu, żeby dobrze odebrać sztukę. Przekonywał, że nawet osoby, które nie wierzą w diabła "spojrzą mu podczas spektaklu w oczy".

***

Radosław Rychcik - reżyser teatralny. Urodził się 1 stycznia 1981 roku w Ciechanowie.

Skończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Zbierał doświadczenia, asystując Krystianowi Lupie przy inspirowanej twórczością Andy'ego Warhola "Factory 2" (2008, Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie). Debiutował w tym samym roku w Starym Teatrze "Formą przetrwalnikową" według internetowego dziennika Kasi Kosteckiej, lekarki szukającej zawodowego szczęścia w Anglii. "Forma..." była częścią przedstawienia "Blogi.pl", na które złożyły się także prace innych reżyserów: Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik i Szymona Kaczmarka.

Rychcika inspiruje myśl Rolanda Barthesa. Zaadaptował na scenę jego "Fragmenty dyskursu miłosnego" (2009, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie), a kluczem do przedstawienia "Versus. W gęstwinie miast" Bertolta Brechta (2008, Teatr Nowy w Krakowie) okazały się uwagi francuskiego filozofa na temat stylu walki - wolnoamerykanki.

Rychcik testuje różne konwencje: "Versus..." przypominał ringowy pokaz; w "Samotności pół bawełnianych" Bernarda-Marii Koltsa (2009, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach) pojawiły się elementy znane z klubowych imprez i koncertów - na żywo grała formacja Natural Born Chillers; w adaptacji "Madame Bovary" Gustawa Flauberta (2010, Teatr Dramatyczny im. Gustawa Holoubka w Warszawie) można było znaleźć formalne zabiegi odwołujące się do operowych inscenizacji Roberta Wilsona czy Petera Greenawaya.

Radosław Rychcik otrzymał wiele nagród teatralnych, m.in.:

- 2011, XIII Ogólnopolski Festiwal Sztuki Reżyserskiej "Interpretacje" w Katowicach - główna nagroda za reżyserię przedstawienia "Łysek z pokładu Idy" w Teatrze Dramatycznym w Wałbrzychu

- sezon artystyczny 2010/2011, Ogólnopolski Konkurs na Najlepszą Inscenizację Dzieł Dramatycznych Williama Shakespeare'a w Gdańsku - nagroda dla przedstawienia "Hamlet" z Teatru im. Żeromskiego w Kielcach.

(-)
Materiał Teatru
4 października 2013

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...