W nowej odsłonie!

Jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne „Klasyka Żywa"

Ponad dwa tygodnie pełne najlepszych klasycznych spektakli - już od 9 września 2021.

 

Przez 17 dni Opole gościć będzie najciekawsze spektakle oparte o klasykę polskiej literatury. To wyczekiwane od dwóch lat wydarzenie zbiegło się w czasie z udostępnieniem odnowionej przestrzeni opolskiego teatru. Publiczność festiwalowa będzie więc miała okazję zobaczyć najlepsze klasyczne realizacje z różnych polskich scen w jednym miejscu oraz wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących, prezentowanych w nowych wnętrzach Teatru im. Jana Kochanowskiego.

Po długiej przerwie spowodowanej pandemią oraz gruntownym remontem opolskiego teatru w końcu możemy zaprosić Państwa na podwójne święto polskiej klasyki. Jubileuszowe 45. Opolskie Konfrontacje Teatralne, stanowiące jednocześnie finał V i VI Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa", odbędą się w dniach 9 – 26 września 2021.

Pierwszym spektaklem pokazanym w ramach OKT będzie „Matka Joanna od Aniołów" w reżyserii Jana Klaty z Nowego Teatru, z przyczyn technicznych prezentowana w siedzibie teatru w Warszawie. Festiwal w Opolu otworzy natomiast „Trans-Atlantico" w reżyserii Tomasza Gawrona z Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Zobaczymy również znane powieści w nowych odsłonach: Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zaprezentuje „Lalkę" w reżyserii Wojtka Klemma, a Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie „Nad Niemnem. Obrazy z czasów pozytywizmu" w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. „Panny z Wilka" znajdą się w repertuarze dwukrotnie – w reżyserii Agnieszki Glińskiej (Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie) i Krzysztofa Rekowskiego (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie). Wśród pokazów znajdzie się również „Matka" w reżyserii Radka Stępnia z Teatru Nowego im. Tadeusza Łomnickiego w Poznaniu oraz „Krótka rozmowa ze Śmiercią" w reżyserii Marcina Libera (Teatr im. Aleksandra Fredry w Gnieźnie) – spektakl wyróżniony przez Komisję Artystyczną VI Konkursu „Klasyka Żywa" Nagrodą Specjalną im. Stanisława Hebanowskiego za odkrycie repertuarowe. Nie zabraknie również propozycji dla młodszej widowni – całe rodziny zapraszamy na spektakle „Zaczarowana królewna" w reżyserii Michała Derlatki (Teatr Wybrzeże w Gdańsku) oraz „Baśń o pięknej Parysadzie i Ptaku Bulbulezarze" w reżyserii Jarosława Kiliana (Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie).

– Dziesięć przedstawień, które zaprosiliśmy do udziału w finale, to spektakle przygotowane na podstawie polskich tekstów klasycznych, których twórcy skłaniają się ku rozmaitym estetykom. – mówi Patryk Kencki, przewodniczący Komisji Artystycznej Konkursu. – Każde z przedstawień reprezentuje więc inny sposób odczytywania klasyki, ale jestem przekonany, że wszystkie możemy śmiało określić jako „klasykę żywą", tj. pozwalającą odbiorcy na swoiste podróżowanie w czasie, wchodzącą w dialog ze współczesnym widzem, poruszającą jego wrażliwość, intelekt i wyobraźnię.

Podczas przeglądu zaproszone spektakle powalczą o Nagrodę Główną im. Wojciecha Bogusławskiego – przyznawaną teatrom z przeznaczeniem na przygotowanie kolejnej klasycznej premiery – oraz inne nagrody regulaminowe, m.in. za reżyserię, scenografię czy muzykę. Laureatów wyłoni Jury, w którego skład weszli w tym roku: Anna Augustynowicz, reżyserka, scenografka, dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie, dr Elżbieta Baniewicz, krytyczka teatralna, wykładowczyni Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera, Wojciech Solarz, aktor teatralny i filmowy, dr hab. Wanda Świątkowska, teatrolożka, adiunkt na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dr Antoni Winch, dramaturg, adiunkt w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk.

– Klasyka gości na scenach Teatru w Opolu już od 45 lat. – przypomina dyrektor Teatru im. Kochanowskiego i zarazem dyrektor festiwalu, Norbert Rakowski. – Tegoroczna, jubileuszowa edycja OKT z wielu względów była dla nas nie lada wyzwaniem. Przede wszystkim logistycznym. Cieszymy się, że dzięki zaangażowaniu zespołów pracujących przy festiwalu i wsparciu wielu osób udaje nam się w pełni zaprezentować spektakle wybrane w dwóch edycjach konkursu „Klasyka żywa". Cieszymy się tym bardziej, że po długotrwałym remoncie będziemy mogli ponownie gościć naszych widzów w „nowej odsłonie".

Wśród festiwalowych wydarzeń nie zabraknie również różnorodnych wydarzeń towarzyszących. Po każdym pokazie w foyer teatru będą odbywać się rozmowy z twórcami i aktorami prezentowanych tytułów. Dodatkowo wśród atrakcji znajdzie się silent disco, koncerty grup, takich jak: Micromusic, Jarecki czy zespół aktorów Teatru im. Jana Kochanowskiego. Zaplanowano również dwie premiery – 11.09 autorskiego projektu Anny Karasińskiej, a 17.09 spektaklu „Amator" w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Podobnie jak podczas 44. OKT widzowie będą mieli możliwość obejrzenia najlepszych teatralnych zdjęć sezonu na plenerowej wystawie prac finalistów i laureatów VI edycji Konkursu Fotografii Teatralnej Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego.

(-)
Materiał organizatora
9 września 2021

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...