W ogrodach biblioteki

16. Letnie Ogrody Polityki

Letnie Ogrody Polityki są festiwalem, którego ideą jest połączenie konstruktywnej dyskusji z kulturalną rozrywką. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 12-15 czerwca i była już szesnastą okazją do spotkania we wspólnych debatach dziennikarzy tygodnika "Polityka", zaproszonych prelegentów oraz publiczności, która aktywnie brała w nich udział.

W przeciwieństwie do minionych edycji wszystkie wydarzenia odbywały się w budynkach Biblioteki Elbląskiej, nie jak wcześniej w jej ogrodach, ze względu na prowadzone prace remontowe. Zwieńczeniu każdego dnia festiwalu towarzyszył koncert.

Pierwszy dzień był okazją do uczestnictwa w dyskusji prowadzonej przez redaktora naczelnego "Polityki" Jerzego Baczyńskiego, którą prowadził z profesorem Marcinem Matczakiem. Jest on specjalistą w zakresie teorii prawa na Uniwersytecie Warszawskim, a rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji prawnej, która obowiązuje w Polsce. Na zakończenie wieczoru organizatorzy zaprosili na koncert duetu Hania Rani & Dobrawa Czocher, który wystąpił z repertuarem zespołu "Repubika". Wykonanie znanych przebojów na fortepian i wiolonczelę nadało im zupełnie innego ducha i charakter. Wystąpieniu towarzyszył wernisaż wystawy "Twarze ZAiKS-u". Stanowił ją zbiór portretów postaci polskiej kultury autorstwa najbardziej cenionych fotografików.

Drugi dzień rozpoczął się od wykładu dotyczącego zbiorowego zarządzania prawami autorskimi, był prowadzony przez dr Krzysztofa Lewandowskiego, dyrektora generalnego Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Następnie organizatorzy przygotowali panel dyskusyjny dotyczący społeczeństwa polskiego po Okrągłym Stole. Tę ożywioną dyskusję prowadził redaktor tygodnika "Polityka" Wiesław Wardyka, a w gronie ekspertów zasiedli prof. Tomasz Nałęcz, prof. Dorota Rancew-Sikora i Artur Domosławski („Polityka").Zwieńczeniem wieczoru był koncert Jana Młynarskiego i Warszawskiego Combo Tanecznego. Artyści improwizowali, wykonywali poszczególne utwory bez obranego wcześniej scenariusza. Dzięki temu, jak i frywolności tekstów piosenek panowała aura spokojnego rozprężenia, a wielu słuchaczy włączało się do wspólnego śpiewania. Jedynym minusem było miejsce odbywającego się koncertu - Sala "U Św. Ducha" biblioteki za sprawą wyjątkowych upałów doskwierał brak klimatyzacji.

Kolejny dzień rozpoczął również wykład dr Krzysztofa Lewandowskiego, który był zatytułowany „Klątwa za kradzież książki. Moralne i prawne przełomy w ochronie twórczości" i był dedykowany bibliotekarzom, nauczycielom i mediom, ale otwarta forma pozwoliła uczestniczyć również osobom z zewnątrz. Tego dnia organizatorzy festiwalu zaproponowali warsztaty plastyczne "Szkicologia" skierowane do otwartej grupy wiekowej. Cykl ten jest znany lokalnym mieszkańcom, ponieważ jest prowadzony regularnie przez Galerię Elbląską. Tego dnia panel dyskusyjny dotyczył sytuacji polskiej oświaty i był zatytułowany "Szkoła, jako metafora". Bardzo ciekawą dyskusję prowadził redaktor Mirosław Pęczak, a uczestniczyli jej w formie ekspertów prof. Anna Wiłkomirska, prof. Małgorzata Żytko i Krzysztof Varga. Następnym punktem programu był koncert, który był podzielony na dwie części. W pierwszej połowie widzowie mogli uczestniczyć energetycznym występie Arkadiusza Jakubika, który prezentował utwory ze swojego najnowszego projektu "Diabeł na Kabatach". Mimo, że większość piosenek mogła wydawać się szaloną dawką ostrego rock, w rzeczywistości posiadała smutny przekaz. Wybrzmiewało z nich rozczarowanie rzeczywistością, która nie zawsze wygląda różowo. Druga połowa była na równie wysokim poziomie energii za sprawą formacji Cyrk Deriglasoff.

Ostatni dzień Letnich Ogrodów Polityki rozpoczął się również warsztatami w ramach "Szkicologii", gdzie uczestnicy mogli własnoręcznie, pod okiem ekspertów wykonać pocztówkę z elbląskimi widokami. Kolejnym wydarzeniem było spotkanie autorskie z Mariuszem Ubrankiem, polskim pisarzem i publicystą. Następnie odbył się ostatni już panel dyskusyjny, poświęcony obliczom propagandy. Moderatorem rozmowy był redaktor Marcin Kalukin z tygodnika "Polityka", a uczestniczyli w nim Agata Kostrzewa, Marcin Duma, Piotr Osęka. Na zakończenie organizatorzy zaprosili na koncert Andrzeja Poniedzielskiego, który w swoim stylu bawił widzów monologiem przeplecionym kilkoma piosenkami.

Na zakończenie organizatorzy zapowiedzieli kolejną edycję Letnich Ogrodów Polityki w następnym roku. Dyrketor Biblioteki Elbląskiej - Jacek Nowiński, zapowiedział że dokona wszelkich starań, aby przyszłoroczna edycja, zgodnie z nazwą, odbyła się w ogrodach biblioteki.

Paweł Kluszczyński
Dziennik Teatralny Elbląg
12 września 2019

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia