W rocznicę śmierci Zygmunta Duczyńskiego

"Requiem"- reż: E. Wójciak - Teatr KANA w Szczecinie

"Requiem" w Teatrze Kana został odśpiewany 15 marca 2009 roku, w dniu rocznicy śmierci Przyjaciela i Twórcy Teatru Kana - Zygmunta Duczyńskiego.

,,Requiem’’ śpiewany był od dawna w Rosji i dobrze jest znany literaturze rosyjskiej. To autorski spektakl Ewy Wójciak, aktorki i współzałożycielki jednego z alternatywnych ruchów w Polsce – Teatru Ósmego Dnia. Wykorzystała ona w swoim recitalu teksty Anny Achmatowej do muzyki Arnolda Dąbrowskiego. Ważnym aspektem jest także aranżacja przestrzeni i światła, którymi zajął się Jacek Chmaj. To właśnie przestrzeń, światło i muzyka potęgowały emocje i ukazywały nastrój, w jakim zostało wykonane ,,Requiem’’.

Recital jest formą opowieści o kobiecie, która doświadczyła niesprawiedliwość życia. Jest ono związane z utratą najbliższych jej osób, męża i syna, którzy znajdowali się w sowieckich więzieniach, gdzie mało kiedy gościła nadzieja wolności i powrotu do domu. Mowa jest tu także o utracie miłości, której miejsce powoli zajmowało ból i cierpienie

Ewa Wójciak śpiewa w swym poetyckim recitalu teksty, które powstały z trudnego doświadczenia, jakie niesie życie. Opowiada przede wszystkim o ciężkim powrocie do ,,normalności’’, związanej z dniem codziennym. Nie ma chwili, by kobieta nie pomyślała o tym, co ją spotkało. Nie ma szans na normalne funkcjonowanie, gdyż ból i cierpienie zawładnęły nią całkowicie. Najgorsze są samotne noce spędzone przy zapalonych świecach, pamiątkach i zdjęciach syna i męża oraz świadomość, , że ich więcej nie zobaczy. Pobyt w sowieckim więzieniu związany był nierozerwalnie ze śmiercią i nieodwracalną utratą bliskich osób. Nic nie pomagał płacz i całodniowe stanie pod więzieniem czy też ,,bicie głową’’ w mury więzienne! Kobieta walczy z całym systemem totalitarnym, sama jednak jest skazana na porażkę. Mimo tego pozostaje wierna miłości do syna i męża.

"Requiem’’ jest zatem nie tylko poetycka formą opowieści o kobiecie walczącej z całym systemem totalitarnym o prawo do miłość swoich bliskich. Jest to także opowieścią z kart historii, które miały determinujący wpływ na jej życie, wybory i postępowanie. To właśnie historia państwa w którym żyła, kształtowała ją jako człowieka i stała się nieodłącznym elementem jej życia. Kobieta stała się uczestniczką historii, której piętno odcisnęło się na jej życiu, a ona nie mogła tego zmienić, gdyż była jednostką z góry skazana na porażkę!

,,Requiem’’ to spektakl wart obejrzenia i przede wszystkim posłuchania, nie tylko poetyckiej historii kobiety nieustannie walczącej, ale także historii państwa mającego determinujący i destrukcyjny wpływ na swoich obywateli. Recital w połączeniu z doborową muzyką, aranżacją przestrzeni i świateł oddaje klimat wykonania pieśni i niesamowicie wpływa na emocje odbiorców.

Magdalena Bednarczyk
Dziennik Teatralny Szczecin
30 marca 2009

Książka tygodnia

Teatr, który nadchodzi
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Dariusz Kosiński

Trailer tygodnia

La Phazz
Julieta Gascón i Jose Antonio Puchades
W "La Phazz" udało się twórcom z "La ...